Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

sahte para a8d6f

İcat edildiğinden bu yana oldukça değeri insanlar için hep yükseklerde olan para, ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için sadece bir aracı olarak tanımlansa da aslında günümüz insanları tarafından da en çok kıymet verilen nesnelerden birisidir. Yaşamımızı devam ettirebilmek için ihtiyacımız olan yeme, içme, barınma ve daha birçok şey para karşılığında bizlere sunulmaktadır. Durum böyle olunca bireyler parayı kazanabilmek için çalışarak emek ve zamanlarını adeta paraya çevirme uğraşı içerisine girmişlerdir. Çalışarak paraya ulaşmak günümüz ekonomik şartlarında düşük ücretler vesilesi ile zorlaşmaya başlasa da kanunların dışında yaşamak istemeyen bireyler bunu yapmak zorundadırlar. Paraya duyulan ihtiyaç her geçen gün artarken hiçbir şekilde fiziksel ya da zihinsel bir çalışma ortaya koymadan yasa dışı bir şekilde para üreterek kolay kazanım ve kolay harcama oluşturan dolandırıcılar da her geçen gün artmaktadır.

Dolandırıcılar ürettikleri sahte paraları çeşitli yollar vasıtası ile bireyleri adeta kandırarak gerçek paralarla değiştirmekte ve gerçek paraları gönül rahatlığı ile harcamaktadırlar.

Dolandırıcıların önüne geçmenin yolu ise öncelikle kullanılan bütün paraların sahte mi yoksa gerçek mi olduğuna dikkat etmek ve sahte para ile karşılaşıldığında emniyete ihbarda bulunmak olacaktır.

Peki bir paranın sahte mi yoksa gerçek mi olduğu nasıl anlaşılır? Bu sorunun cevabını yazımızda ayrıntıları ile bulabilirsiniz.

T.C. paraları üzerinde tam 12 adet güvenlik özelliği vardır. Bu özelliklerden 10 tanesini rahatlıkla kontrol edebilmeniz mümkündür. Bu güvenlik özellikleri bütün paraların aynı yerinde bulunmaktadır. Bu durum kafa karışıklıklarının ortaya çıkmasını engellemektedir.

Sahte Parayı Anlama Yöntemleri Nelerdir?

 • Sahte parayı ayırt etmedeki en önemli özelliklerden bir tanesi paranın basıldığı kağıdın kalitesidir. Sahte para standart kağıda basıldığı için para üzerinde bulunan renkler soluk gözükürken gerçek para pamuk elyafı kumaşından üretilmektedir ve renkler daha canlıdır. Gerçek paranın üzerindeki kabartmaları elinizle hissedebilirken sahte para düz basılmıştır ve hiçbir kabartması bulunmamaktadır.
 • Sahte parayı ışığa tuttuğumuzda Atatürk resmi gözükmezken, gerçek para da Atatürk resmi bulunmaktadır.
 • Bazı sahte paralar da emniyet şeridi bulunmamaktadır gerçek paralarda ise emniyet şeritleri mutlaka vardır.
 • Gerçek paralarda holografik şerit bulunur bu şerit içerisindeki dikdörtgende bulunan TL harfleri paranın tutuluş açısı değiştiğinde paranın değerini gösteren sayılar halini almaktadır. Bu şeritlere bakış açısının farklılaşması parlak görüntüler görülmesini sağlayacaktır.
 • Gerçek paraların ön yüzeyinde Atatürk resmi dışında paranın değerini gösteren sayılar ve kabartmalar bulunur.
 • Gerçek paranın tam ortasında üstünde TL yazısı bulunan şerit eğer farklı açılardan bakılır ise altın sarısı renginde görülür. Sahte paralarda bu renk değişimini gözlemlemek mümkün değildir.
 • Gerçek paralar ışığa tutulduklarında sol üst köşelerinde bulunan şekiller ile paranın arka yüzeyinde bulunan şekiller bir bütün oluşturarak paranın değerini gösterirler fakat bu durum sahte paralar da mümkün değildir.
 • Gerçek paraların üzerinde mikro yazılar bulunmaktadır.
 • Banknotların ön yüzeylerinde, sol üst köşede bulunan Braille alfabesi kullanılarak hazırlanmış olan parmakla dokunulduğunda hissedilebilen noktalar bulunmaktadır. Bu noktakar vasıtası ile birlikte görme engeli vatandaşlar paraların değerini rahatlıkla anlayabilmektedir ayrıca bu özellik sahte paralar da bulunmadığından paranın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anlayabilirsiniz.
 • Gerçek paraların uzun kenarı 6mm, kısa kenarı 4mm fark ile oluşturulmuştur.
 • Gerçek paralarda hakim rengin açık bir tonu kağıt rengi olarak kullanılmıştır.

Bütün bu maddelerin dışında gerçek ve sahte paraları ayırt etmenin diğer yolları UV ışınlarını kullanmak ve sahte para makineleri ve para kontrol kalemlerini kullanmaktır.

Paranızın Sahte Olup Olmadığını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Gerçek paralardan daha hafif olan sahte paraların kenarlarındaki tırtıllar da gerçeğinden daha az olmaktadır. Sahte paralar kullanıldıkça iç kısımlarındaki parlaklık artmaktadır. Eğer sizler de mağduriyet yaşamak istemiyorsanız yukarıda yazılan özellikleri dikkate alarak paralarınızı kontrol etmelisiniz.

Scroll to Top