TEB Çalışma Saatleri

TEB Çalışma Saatleri

Ülkemizde kamu ve özel sektör çalışma saatleri birbirine yakın olmakla birlikte farklılık göstermektedir. Ayrıca kurumların çalışma saatleri gün ışığından daha fazla faydalanmak için bölgelere göre mevsimsel olarak değiştirilmektedir. Ülkemiz 7 farklı coğrafi bölgeden oluştuğu için hava şartları ve güneşin doğuşu dikkate alınarak kurumlarda çalışma saatlerinde farklılık olmaktadır. Ancak bankalar çoğu zaman sabit bir çalışma saati belirlerler ve bunu uygularlar. Bu yazımızda sizlere ülkemizin en önemli bankacılık kuruluşlarından biri olan Türk Ekonomi Bankası’nın çalışma saatlerini paylaşacağız. Ayrıca sürekli olarak yöneltilen sorulardan olan hafta sonu banka şubeleri çalışır mı, öğle arası molası ne kadar sürer gibi sorularında cevabını vermeye çalışacağız.

Türk Ekonomi Bankası 2000 yılında halka açıldıktan sonra hisselerinin %84,25’i hissedarlarına dağıtmış ve halk tarafından sahiplenmiştir. Ardından uluslararası BNP Paribas ile gücüne güç katmıştır. Türk Ekonomi Bankası yalnızca Türkiye’de değil Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de şubeleri olan bir bankadır.

Türk Ekonomi Bankası Çalışma Saatleri

Bankanın çalışma saatleri her sabah 09:00’da başlar. Banka şubeleri açılır ve hizmet vermeye başlar. Ardından öğle arası molası için 12:30’da şube kapatılır. Öğle arası 1 saat sürmektedir. Bu süre geçtikten sonra saatler 13:30’u gösterdiğinde banka şubeleri tekrar açılır ve işlem yapmaya devam eder. Ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi saatler 17:00 olduğunda banka şubesi işleme kapatılır ve bu saatten sonra içeriye müşteri alınmaz.

Banka çalışma saatleri 09:00-12:30 ve  13:30-17:00 saatleri arasındadır.

En çok sorulan sorulardan birisi de 17:00’dan sonra banka şubeleri kapanmaktadır ancak banka personelleri bazen 1 saat bazen 2 saat içeride çalışmaktadır. Neden müşterilere kapanıyor? Çünkü banka şubeleri her akşam sayım yaparak genel merkeze o gün elde ettikleri bütün belgeleri iletirler. Bu nedenle içeriye müşteri alınmaz. Bankalar arası işlemler bu saatler dışında gerçekleşmez. Örneğin yapacağınız bir EFT (elektronik fon transferi) için mutlaka mesai saatleri içerisinde işlem gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Mesai saatleri dışında gerçekleştirilen EFT gibi işlemler bir sonraki iş gününün mesai saatleri içerisinde işleme alınır.

Bankalar Hafta Sonu Açık Olur mu?

Herhangi bir olağanüstü durum olmadığı sürece bankalar hafta sonları hizmet vermemektedir. Ancak vergi ödemeleri, borç yapılandırmaları gibi ülke genelinde başlatılan ve milyonlarca insanın hayatını etkileyen durumlar için bankalar bazen hafta sonları da açılmaktadır. Bankalar şubelerinin hafta sonu açık olup olmadıklarını internet sitesi üzerinden paylaşırlar. Ayrıca telefon şubesini arayarak ta bu bilgiyi teyit edebilirsiniz.

TEB bankacılık işlemlerinde hizmet kalitesini arttırmak için Nöbetçi Şube uygulamasını hayata geçirmiştir. Bu uygulama tüm Türkiye’ye yayılmaya çalışmaktadır. Ancak şuanda kısıtlı sayıda banka şubesi ile hizmet vermektedir. Türk Ekonomi Bankası tarafından belirli yerlerde seçilen 18 banka şubesi Cumartesi günleri de açık olmakta ve hizmet vermektedir. Bu sayıyı yıl sonuna kadar 270 şubeye çıkarmak için çalışmalar devam etmektedir. İsyanbul, İzmir, Bursa, Kastamonu illerimizde belirli şubelerde Cumartesi günleri nöbetçi şubeler 10:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu şubeleri aşağıda bulabilirsiniz.

TEB’in cumartesi günü hizmet verecek Nöbetçi Şubeleri şöyle;

İstanbul: Beşiktaş, Osmanbey, Etiler, Ortaköy, Eminönü, Bakırköy, Kadıköy-

Rıhtım, Üsküdar, Maltepe-Çarşı, Pendik.

Ankara: Kızılay, Necatibey.

İzmir: Alsancak, Bornova, Karşıyaka.

Bursa: Merkez, Heykel.

Kastamonu: Barutçuoğlu.

Yukarıda belirtilen şubeler haricinde bankanın Türkiye genelindeki bütün şubeleri Cumartesi günü de dahil olmak üzere hafta sonları hizmete kapalıdır.

Türk Ekonomi Bankası bazı şubelerine özel statü vermiştir. Bu şubelerde çalışma saatleri diğer şubelere göre farklılık göstermektedir. Türk Ekonomi Bankası’nın İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bulunan banka şubesi sabah 07:00’de açılmaktadır ve gece 01:00’de kapanmaktadır. Yani bu banka şubesinin çalışma saati 07:00-01:00 saatleri arasındadır. Ayrıca bu şubeye özel olarak diğer banka şubelerinden farklı bir statü verilmiştir. Bu şube hafta sonları açık olmakta ve hizmet vermektedir.

Bankanın ayrıca Ankara 4. Kolordu Şubesi, Ankara Zırhlı Birlikler Şubesi, İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı gibi askeri alanlarda da şubesi bulunmaktadır. Bu şubelerde mesai saati ise diğer şubeleri ile aynıdır.

Türk Ekonomi Bankası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerinde bulunan şubelerinde ise çalışma saatleri farklılık göstermektedir. Banka KKTC’de 08:30’da mesaiye başlarken 16:30’da mesaiyi bitirmektedir. Yani bankanın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti şubelerinde çalışma saatleri 08:30-16:30 arasındadır.

Özel durumlarda banka şubelerinin çalışma saatleri ve açık olup olmadıklarını Türk Ekonomi Bankası Telefon Şubesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

TEB Telefon Şubesine 0850 200 0666 numarasından ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için size en yakın Türk Ekonomi Bankası şubesine gidebilirsiniz.

Scroll to Top