Teb Çİftçilere Özel Tarım Kredileri

TEB olarak bilinen Türkiye Ekonomi Bankası, çiftçiler için yaptığı kredi paketleri ile diğer bankalar arasında fark yaratmaktadır. Yapılan veya yapılacak tarımın çeşidine göre ayrı ayrı kredi vererek müşterilerinin ihtiyaçlarına daha doğru ve nitelikli cevaplar vermeyi, çiftçilik işlemleri içerisinde kişinin talebini daha doğru anlayabilmeyi amaçlamaktadır. Makine veya ekipman desteği için ayrı krediler, tarım işletme kredileri ile tarımın yapılacağı arazi ile ilgili ihtiyaçların karşılanmasında destek olmanın yanı sıra iş hayatı piyasasında kadınları desteklemesi ile de kadınların faaliyetlerine karşı hassas bir tutum sergilemekte olan Teb çiftçilere özel tarım kredilerini geliştirmiştir. Kendi içerisinde tüm tarım kredileri paketleri 3 genel başlık altında toplanmaktadır. Bunlar Çiftçiye özel; yatırım kredileri, işletme krediler ve tarım girişim kredileridir.

Yatırım Kredileri

TEB bankası, çiftçinin yatırım yapmak istediği tarım alanları için bu kredi paketini geliştirmiştir. Çiftçinin yatırım yapacağı alana göre de kredi şartları değişiklik göstermektedir. TEB çiftçilere özel tarım kredileri içerisinde yer alan yatırım kredileri şu şekildedir;

1. Tarımsal Proje Kredisi

Bu kredi ile tarım yapmak isteyen müşterilerin teknik ihtiyaçlarına finansal destek sunan, hibe destekli ve uygun faiz oranına ve müşteri odaklı ödeme seçeneklerine sahip TEB tarım kredisidir. Bu kredi de; müşterinin tercihine göre 1, 3, 6, 12 ayda bir eşit taksitler ile esnek bir geri ödeme avantajı sunulmakta ve makine ya da diğer ekipmanlara 48 aya varan vade imkanı sunulurken, tarım alanında inşaat içeren faaliyetler için 60 aya varan vade fırsatı sunulmaktadır.

2. Seracılık Yatırım Kredileri

Sera yapımına yönelik tadilat, inşaat gibi yatırımların uygulandığı bu kredi çifçilere diğer krediler ile aynı ödeme ve vade seçeneği sunmaktadır.

3. Arazi ve İşletme Alım Kredisi

Yeni tarla alımı ya da hisseli arazinizin tüm hisselerini satın almak için veya kurulu işletme satın almak isteyen çiftçi ve çiftçi adayları için geliştirilen bu kredi eşit taksitler ile müşterinin belirlediği aralıklar ile ödenir. 12, 6 ,3 ayda bir ödeme planından kendileri için en uygun olan şekilde ödeyebilirler.

İşletme Tarım Kredileri

TEB çiftçilere özel tarım kredilerinden işletme tarım kredileri, yeni bir tarımsal işletme satın almak isteyen çiftçiler ya da hazır olarak bulunan bir tarımsal işletmenin tadilat, ekipman, makine alımı gibi finansal ihtiyaçlarına cevap veren kredidir. Bu kredide kendi içerisinde çiftçinin talebine göre alt başlıklara ayrılmaktadır. Bunlar;

1. Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi

Mevcut hayvansal tarım işletmesi olan ya da böyle bir tarım yerini yeni kuracak çiftçiler için, süt hayvanı ve ekipmanları, barınak yapımı veya tadilat ihtiyaçları gibi konularda finansal destek sağlayan bu kredide Hayvan Hayat Sigortası banka şubeleri tarafından krediniz onaylandıktan sonra yapılmaktadır. Çiftçinin talebine göre kredi ödemesinde 60 aya varan vade imkanı ile 3, 6, 12 ayda bir eşit bir taksitler ile esnek ödeme seçeneği de sunulmaktadır.

 2. Besicilik İşletme Kredisi

Büyük baş ya da etçil hayvan yetiştiriciliği için uygulanan bu yatırım kredisinde, tarımsal işletmesi olan müşteriler için barınak tadilatı veya böyle bir işletmeyi yeni alacak olan çiftçiler için tadilat işlemleri, makine ve ekipmanların ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile geliştirilen TEB çiftçilere özel tarım kredisidir. 6 ile 12 ay da bir ödeme avantajı ile 60 aya kadar vade uygulaması bulunmaktadır.

3. Su Ürünleri İşletme Kredisi

Avcılar için tekne, yetiştiriciler için havuz veya kafes ihtiyaçlarının karşılanmasında finansal destek sağlayan bu kredi, 12 aya varan vade ve vade sonunda faiz ödemesi ile anapara avantajlarını da çiftçilere sunmaktadır.

4. Tavukçuluk İşletme Kredisi 

Tavuk gibi beyaz et üretimi veya yumurta üretimi yapmak isteyen çiftçilerin; yem,civciv, tavuk ve işçilik giderleri iin finansal destek sağlayan bu kredinin geri ödeme özellikleri 3 veya 6 ayda bir eşit taksitler ile 12 aylık vade sürecine sahiptir.

5. Arıcılık İşletme Kredisi

Arıcılık alanında faaliyet gösteren çiftçileri kovan, petek, şeker, nakliye gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan bu kredi de 12 aya kadar vade imkanı uygulanmaktadır.

6. Organik Tarım Kredisi 

Organik tarım yaparak insan sağlığına ve çevreye önem veren işletmeler için uygun faiz vade imkanları sunan bu kredi vade sonunda ana para ve faiz ödemesi uygulaması özelliklerine sahiptir.

7. Hasat Kredisi

yetiştirilen ürünün ekiminden hasat zamanına kadar olan; tohum,sulama, gübre, ilaç alımı, makine ve işçilik maliyetlerine finansal destek sağlayana hasat kredisi aynı zamanda çiftçinin nakit para ihtiyacına da cevap vermektedir. Hasat zamanınıza göre ödeme imkanı ve 12 aya kadar vade imkanı sunan krediniz onaylandıktan sonra ürünlerinize bitkisel ürü sigortası bankanın anlaşmalı olduğu Zurich Sigortacılık tarafından yapılmaktadır.

Tarım Girişimciler için Kredileri

Tarımsal alanda faaliyet göstermeye başlayan girişimcilerin tüm ihtiyaçları için finansal destek ve nakit ihtiyaçları için geliştirilmiş tarımsal kredidir. Bu kredi için öncelikli şart; tarımsal girişimi gerçekleştiren kuruluşun faaliyet süresinin 1 yılı aşmaması gerekir. Taksitli ticri kredi ile 100.000 TL’den sonrası için KGF teminatli kredi ili 250.000 TL’den sonrası için teminat istenmektedir.

TEB Çiftçiye Özel Tarım Kredileri için TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz