Turizm Teşvik Kredisi

Turizm Destek Kredisi

Coğrafi konumu nedeniyle ülkemiz dünya üzerinde bir çok kişi tarafından tercih edilen iklim koşullarına sahiptir. Bu durum ülke ekonomisinde turizmin de çok büyük söz sahibi olmasını sağlamıştır. İklim koşullarının yanında geçmişten günümüze tarih sahnesinde önemli pozisyonlarda bulunan imparatorluk ve devletlerin de ülke topraklarımızda yaşamış olması ve çeşitli eserleri topraklarımızda bırakmış olmaları turistlerin ilgisini daha fazla çekerek ve bir yıl içerisindeki bütün aylarda ülkemizin ziyaretinin artmasına vesile olmaktadır. Ülkemize gelen turist sayısının artmasıyla birlikte turizm alanında faaliyet gösteren kişiler daha iyi hizmet verebilmek ve ihtiyaçlarını da giderebilmek adına turizm teşvik kredilerine başvurmaktadırlar. Turizm teşvik kredisi ile ilgili bütün merak edilenleri yazımızda bulacaksınız.

Turizm Teşvik Kredisi Nedir?

Turizm sektöründe faaliyet gösteren firmaların gelişmelerine katkıda bulunabilmek için devlet destekli KOSGEB kredisi veya bankaların turizm destek paketleri aracılığıyla verilen kredi türüdür. Ülke içerisine döviz girişinde önemli bir paya sahip olan turizmin gelişmesi için ülke ekonomisinin yükselmesine her zaman önem veren bankalar bu kredi türü için bir çok avantaj sunmaktadır. Ayrıca turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalar devlet tarafından da KOSGEB kredisi ile desteklenerek turizm sektörünün daha fazla yükselmesi hedeflenmektedir.

Turizm Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Eğer turizm sektöründe bir otel veya pansiyon gibi işletme kurmak veya kurmuş olduğunuz merkezleri büyütmek için devlet destekli hibe ve faizsiz KOSGEB kredisi almak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusuna girmek olacaktır. Bu başvuruyu gerçekleştirmek için işletmenizi kurmak istediğiniz şehirde bulunan KOSGEB birimlerine gitmeniz yeterli olacaktır. Başvurunuz gerekli onayı alırsa eğitim programına başlayabilirsiniz. Eğer eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayabilirseniz KOSGEB hibe kredisi için başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Krediden Faydalanma Şartları

 • Turizm işletmesi sahiplerinin KOBİ statülerinde bulunmaları gereklidir.
 • KOBİ statüsündeki işletmelerin meslek odalarına kayıtlı bulunmaları gereklidir.
 • KOSGEB veri tabanına kayıt olunmalıdır.
 • İşletmelerin ihtiyaçlarını belirleyip bu ihtiyaca yönelik iş plan projesi çizmeleri gereklidir.

Turizm teşvik kredilerinin KOSGEB dışında bankalar tarafından da geri ödemeli olarak alınabildiği unutulmamalı ve birbirleriyle rekabet içerisinde de olmalarının etkisi ile turizm destek kredisi alacak olan bireylere bir çok avantaj sundukları bilinmelidir.

Turizm Destek Paketi Veren Bankalar

Ülke ekonomisine ve turizm firması sahiplerine destek vermek isteyen bir çok banka bulunmaktadır. Bu bankalardan bazıları şöyle sıralanmaktadır.

1) Akbank Turizm Destek Paketi

Turizm sektörüne özel hazırladıkları bu kredi türüyle sezonsal geri ödeme, ücretsiz bankacılık işlemleri, sigorta avantajları ve avantajlı üye iş yeri çalışma imkanlarından yararlanmanız mümkün olacaktır.

Akbank ürünleri aracılığıyla turizm alanında ki birçok yatırımınız için nakit akışınız dikkate alınarak 9 aya ulaşan geri ödemesiz kredi imkanından yararlanmanız mümkündür. Ayrıca Ak Otel Paket Sigortası, İş Yeri Plus Sigortası, POS Plus Sigortası gibi paketlerden yararlanarak iş yerinizi hırsızlık, yangın, sel, su baskınları gibi birçok riske karşı güvence altına alırsınız. Bu paketler sayesinde ticaret esnasında tedarikçileriniz  ya da müşterilerinizin kayıpları da bu sigorta kapsamında karşılanır.

Avantajlar:

 • Akbank Direkt İnternet’ten sınırsız Havale ve EFT işemleri yapabilirsiniz
 • Şubelerden ayda 20 Havale, 20 EFT ve 20 Çek Tahsilatını ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • 25 yapraklı Çek Karnesi (vergi hariç) sahibi olursunuz.

2)  Halkbank Turizm Sezonu Destek Paketi

Turizm sektörüyle uğraşan iş yeri sahiplerinin nakit akışlarının kontrolü çerçevesinde kredi kullanabilmelerini sağlayan bir destek paketi de Halkbank tarafından hazırlanmıştır. Bu krediyi nakit akışınızın durumuna göre 9 ay ödemesiz olarak kullanabileceğiniz gibi nakit akışınıza uygun olarak aylık eşit taksitler şeklinde ya da dönemsel taksitli şekillerde de kullanma imkanınız bulunmaktadır.

3) Vakıfbank Turizm Sektörü Destek Paketi

Turistik belgeye sahip olan bütün otel, motel, pansiyon, tatil köyü, kamping, kırsal turizm tesisleri, termal turizm tesisleri sahipleri ve işletmecileri, yat işletmeciliği yapan firmalar Vakıfbank’ın sağladığı avantajlardan faydalanabilmektedir. Bu kredi işletmecinin nakit akışına önem veren esnek bir ödeme imkanı sağlayarak 8 aya kadar geri ödemesiz dönemli kredi kullanma fırsatı sunmaktadır.

Ayrıca; vergi, SGK ödemeleri ve Bağkur ödemelerinizi, uygun koşullarla emeklilik ve hayat sigortası işlemlerinizi, avantajlı koşullarla uygun sigorta ürünleri işlemlerinizi, factoring-leasing işlemlerinizi, kambiyo işlemleri, döviz, efektif alış ve satış işlemlerinizin tamamını gerçekleştirebilirsiniz.

4) QNB Finansbank Turizme Büyük Destek Paketi

QNB Finansbank bu paketiyle turizm firması sahiplerine büyük avantajlar sağlamaktadır. Nakit akışınıza göre 9 aya kadar geri ödemesiz dönem avantajlarından yararlanabileceğiniz gibi, kendinize göre bir ödeme planı da oluşturabilirsiniz ayrıca 36 aya kadar vade imkanı da yine QNB Finansbank ayrıcalığı ile sizlere sunulur. Ayrıca QNB Finansbank ayrıcalığı ile turizm sigortalarından yararlanarak turizm işletmenizi doğal afetlerden, hırsızlık vb. durumlardan koruyabilirsiniz.

5) Garanti Bankası Turizm Destek Paketi

Garanti Bankası turizm destek paketiyle bu sektördeki firmaların kendilerini geliştirmeleri için adeta birçok fırsat sunuyor. Bu kredi 60 ay vadeye kadar döviz endeksli kullanılabildiği gibi nakit akışınıza göre 9 aya kadar geri ödeme yapmayabilirsiniz.

6) İş Bankası Turizm Sektörü Destek Paketi

İş Bankası turizm destek paketiyle bu sektördeki firmalara adeta hız kazandırmış ve kazandırmaya devam etmektedir. İş Bankası TL ve yabancı para cinsinden kredi verirken dövize endeksli kredi de vermektedir.

İş Bankası Turizm Sektörüne Destek Paketinde Bulunan Ürünler:

 • TaksitIi turizm kredisi
 • BCH kredisi,
 • Turizm Yatırım Kredisi,
 • Teminat Mektubu,
 • Leasing Garanti Kredisi,
 • İş Yeri Kredisi,
 • Ticari Taşıt Kredisi,
 • Turistik Tesis Kredisi

7) Ziraat Bankası Turizm Destek Paketi

Müşterisini her daim düşünen Ziraat Bankası turizm alanında da desteklerini hiç bir turizm yatırımcısından esirgemiyor ve avantajlı kredi fırsatları ile onların yanında oluyor. Turizm sektörünün bütün yatırım kredileri desteklenirken, kısa, orta ve uzun vadeli işletme finansmanı kredisi de Ziraat Bankası ayrıcalığı ile sağlanmaktadır. Nakit akışınıza göre 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli dönemlerden yararlanabileceğiniz gibi sezon ödemeli işletme finansmanı kredisinden de yararlanmanız mümkün olacaktır.

Dilerseniz Turizm Teşvik Kredisi veren bu bankaların şubelerine giderek daha detaylı bilgiye ulaşabilir ve kredilerden faydalanabilirsiniz.

Scroll to Top