Vadesiz Hesap Nasıl Açılır?

Bankaların hizmetleri kapsamında değerlendirdiği birçok hesap türü bulunmaktadır. Bu hesap türlerinden bankaların ve müşterilerinin en çok kullandığı vadesiz hesaplardır. Bu yazımızda Vadesiz Hesap Nasıl Açılır ve Vadesiz Hesap ile ilgili detaylı bilgilerden bahsedeceğiz.

Vadesiz Hesap Nedir?

Vadesiz hesap, bankaların sunmuş olduğu hizmetler arasında yer almaktadır. Vadesiz hesap genel olarak cüzdan gibi kullanılır diyebiliriz. Hesaba sürekli para yatırıp çekmenin herhangi bir ücreti bulunmamaktadır. İstendiği zaman bu işlemler müşteri tarafından yapılabilir. Ayrıca vadesiz hesaplar bankalar tarafından süresiz olarak açılmaktadır. Vadesiz hesap üzerinden başka bir hesaba kolaylıkla para transferi yapabilirsiniz. Bankanın şartlarına göre bu işleme para ödemeyebilirsiniz.

Vadesiz hesaba yatırılan para üzerinden banka size faiz vermez. Bu hesap sadece paranızın muhafaza edilmesi işlevini görmektedir. Vadesiz hesabınızın tüm ayrıntılarını bankanın mobil bankacılık uygulamasından görüntüleyebilirsiniz. Uygulama üzerinden ödeme ve transfer işlemlerini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bankalar vadesiz hesap türünü çok kullanmaktadır. Bunun sebebi ise müşteri hesabı içerisinde para bulunmasına ve bankanın bunu kullanabilmesine rağmen banka müşteriye herhangi bir ödeme yapmaz.

Vadesiz Hesap Nasıl Açılır?

Vadesiz hesap açarken bankaların sunduğu farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. İlk olarak vadesiz hesap açacağınız bankanın şubesine giderek hesap açabilirsiniz. Vadesiz hesap açmak için şubeye gitmeden önce bazı kişisel bilgilerinizi ve belgelerinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bunlar;

  • Nüfus Cüzdanı veya Ehliyet
  • Adres
  • Telefon Numarası

Vadesiz hesap açmak için bankaların istediği bilgi ve belgeler gayet kolay erişilebilir durumdadır. Banka şubesindeki müşteri temsilcisi bu bilgilerinizi ve vadesiz hesap talebinizi aldıktan sonra hesap açma işlemini başlatır. Bu işlem kısa sürede tamamlanmaktadır. Maksimum 20 dakika içerisinde vadesiz hesabınız adınıza tanımlı olarak açılır. Hesabın açıldığı anda size banka kartı verilmemektedir. Kart basım sürecine gireceği için size hesap cüzdanı verilir ve bu cüzdan ile işlem yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Vadesiz hesabınız için banka kartınız da yaklaşık 15 gün içerisinde belirtmiş olduğunuz adrese banka tarafından gönderilir.

Bu aşamada eğer talep ederseniz müşteri temsilcisi tarafından mobil ve internet bankacılığıyla ilgili bilgiler size aktarılır. Kullanmak isterseniz şifre oluşturulur. Mobil ve internet bankacılığı seçeneklerini de bu işlemden sonra istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Şubeye giderek vadesiz hesap açabildiğiniz gibi bankanın müşteri hizmetlerini telefon ile arayıp da hesap açabilirsiniz. Buna ek olarak bankanın internet sayfası üzerinden de başvuru yapılabilmektedir. Fakat bu yöntemlerin sonucunda da bankalar sizi şubelerine yöneltmek isteyeceklerdir. Bu sebeple vadesiz hesap açmak için tercih ettiğiniz bankanın şubesine gitmek sizin için faydalı olacaktır.

Vadesiz Hesap Açma Ücreti

Bankalar bilindiği üzere özel kurumlardır. Bu sebeple hepsinin ortak olarak belirlediği kurallara rastlamak pek mümkün değildir. Vadesiz hesap açma ücreti de bankadan bankaya değişmektedir. Bazı bankalar hiç ücret almazken bazı bankalar hesap işletim ücreti adı altında hesap ücreti almaktadır. Hesap ücreti alan bankalar genel olarak 3 ayda 1 kere olmak üzere hesap ücreti alırlar. Öğrenciler ise öğrenci belgesini bankaya götürülüp, öğrenci olduğu kanıtlanması ile ücret alınmamaktadır. Bu işlemi yıllık olarak tekrarlayan bankalar bulunmaktadır.

Vadesiz hesap açmak için banka şubesine gittiyseniz hesabı açarken banka sizden hesap açma ücreti talep etmez. Hesabın içerisinde 5-10 Türk Lirası bir paranın olması gerektiği için sadece bu miktar sizden talep edilir. O para da hesabınıza yatırılacaktır. Banka bu parayı bünyesine almaz, direk sizin hesabınıza yatırır. Bankaların bünyesinde şartlar değişebilmektedir. Fakat genel olarak hesap açarken ücret alınmaz.

Scroll to Top