Adabank Bireysel Emeklilik

Adabank Bireysel Emeklilik İşlemleri

Emeklilik herkesin hayali olan bir durum. Yıllarca büyük bir özveri ile emek vererek çalıştığımız kurum ve kuruluşlardan emeklilik dolayısıyla ayrılmak uzun süren bir süreçtir. Bu süreç boyunca yaşanan onca şey, çalışılan ve uykusuz kalınan günler, sevinçle beklenen hafta sonları ve tatil olan bayram günleri derken belli bir zaman gelindiğinde artık emeklilik yaşı geliyor. Emeklilik belli sektörlerde uzun yıllar çalışıp emek verdikten sonra dinlenme durumuna geçmektir. Bu süre geldiğinde yıllardır ertelenmiş olan işler yapılır, gezilmesi istenen yerler gezilir, yıllardır görülmeyi bekleyen memleket ziyaretleri yapılır, akrabalarla hasret giderilir. Biriken emekli ikramiyesi ile ev veya araba alınır. Emeklilik uzun yıllar çalışıp emek vermiş kişiler için sabırla beklenen bir durumdur. Türkiye de emeklilik yaşı 37’den başlayarak kademeli olarak 65’e kadar devam etmektedir. Her yaş için farklılıklar gösteren emeklilik durumu aynı zamanda kadın ve erkek için de farklı olmaktadır. Erken yaşta iş hayatına atılıp sigortasını yatıran kişiler 50 yaşından sonra sigortanın gün sayısı hesaplanarak emeklilik yaşı ortaya çıkar. 50 yaşından sonra emekli olma düşüncesi bazıları için çok uzun gelebilmektedir. Bu yüzden insanların daha erken emekli olabilmesi için bazı sistemler geliştirilmiştir. Bu sistemlerden biri olan ” bireysel emeklilik” sistemi ülkemizden uzun yıllardır kullanılan bir sistemdir.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik; her bir bireyin emeklilik dönemini daha huzurlu geçirmesi için, çalıştıkları zamanki hayat şartlarına emeklilik zamanında da sahip olabilmek için ve hastalık gibi durumlarda gereken harcamaları yapabilmek için hali hazırda sahip olunan kamu sosyal güvenlik sistemi haricinde ayrıca yapılan bir emeklilik sistemidir. Bu emeklilik sistemi devletin sağladığı sosyal güvenlik sistemine destek niteliğindedir. Bireysel Emeklilik sisteminde; kişiler şahsi biriktirdiklerini bu sisteme yatırarak emeklilik döneminde ek gelir elde etmeyi amaçlarlar. Bireysel Emeklilik sistemi; Sermaye Piyasası Kurulu, Hazine Müsteşarlığı ve Emeklilik Gözetim Merkezi gibi kuruluşlar tarafından denetlenerek, özel sigorta ve emeklilik şirketleri tarafından yürütülmektedir. Bu sistem tamamen kişinin isteğine bağlıdır. Eğer emeklilik döneminde ayrıca bir emeklilik sahibi olmak ister ise bu durumda Bireysel Emeklilik sisteminden faydalanabilir. Bireysel Emeklilik düzenli ödemeler ile kamudaki emeklilikten daha kısa sürede emekli olduran bir sistem olarak da bilinmektedir. Ülkemizde 2013 yılından beri uygulanmakta olan Bireysel Emeklilik sistemi devletinde desteği ile sürdürmektedir. Bu desteği ise devlet şu şekilde uygulamaktadır. Bireysel Emeklilik sistemine kayıtlı olan herkese devlet ödedikleri primlerin % 25’i oranında ek ödenek sağlamaktadır. Yani bu durumu şöyle örneklendirebiliriz. Eğer aylık 500 TL pirim öderseniz bu durumda devlet tarafından size 125 TL sağlanır ve birikiminiz aylık 625 TL olacaktır. Bireysel Emeklilik sisteminde ister çalışın ister çalışmayın yaşınız 18’i geçmiş kadın, erkek, genç ve yaşlı fark etmeksizin bu sisteme kayıtlı olarak emekli olabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Şartları

Bireysel emeklilik kişilerin isteğine bağlı olarak yapılmaktadır. Bu yüzden bu sistemde gönüllük esastır. İlk şart 18 yaşını doldurmuş olmaktadır. Bu yaş kriteri her kurum ve banka için aynıdır. Daha sonra kişilerin primlerini düzenli yatırmaları gerekmektedir. Düzenli yatırılmayan primler sonucu bireysel emeklilik iptal olabilir. Diğer bir şart ise prim ödemeleri bitse dahi emeklilik için belirlenen yaş gelene kadar beklenmesi gerekir. Aksi halde o süre zarfında para alınması söz konusu değildir. Bireysel emeklilik sisteminden herkes faydalanabilir. İste kamu sosyal güvenlik ister de başka sigorta olsun bu sisteme kayıt olunabilir.

Adabank Bireysel Emeklilik Başvurusu

Adabank 1984 yılında özel sermayeli bir mevduat bankası olarak kurulmuştur. Tam 1 yıl sonra ise bankacılık faaliyetlerine başlamıştır. Adabank merkezi İstanbul olan ve İstanbul Altın borsası üyeliği bulunan bir bankadır. Adabank bünyesinde bireysel emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için en az 18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı olmak gerekmektedir. Daha sonra banka tarafından maaş durumunuza göre bir prim belirlenecektir. Bu primler düzenli olarak yatırılması gerekmektedir. Bu primlerin düzenli yatırılması ile en az 10 yıl içinde kişiler Adabank bireysel emeklilik sistemi ile emekli olabilirler.

Adabank bireysel emeklilik başvurusu için bankanın şubelerinden birine gitmeniz gerekmektedir. Burada bireysel emeklilik başvurusunda bulunmak istediğinizi dile getirirsiniz. Daha sonra ilgili görevliler size yardımcı olacaktır. Bireysel emeklilik için gereken evraklar tamamlanır ve ödeyeceğiniz aylık primler belirlenir. Sonuç olarak Adabank bireysel emeklilik sistemine kaydınız oluşturulur ve belirlenen yıl geldiğinden ise emekli olursunuz.

Scroll to Top