Adabank Swift Kodu Sorgulama

adabank e1494422831717

Bankalar müşterilere kolaylık sağlamak açısından pek çok para gönderme araçları sunarlar. Bu araçlardan bazıları EFT (Elektronik Fon Transferi), Havale, Virman ve Swifttir. Müşteriler bu araçlardan kendilerine en uygun olanı seçerek kolayca para gönderebilir ya da alabilirler.

Swift Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Swfit kodu, uluslararası para transferlerinde kullanılan ve her banka için farklı olan bir koddur. Yani her bankanın kendine özgü bir kodu vardır ve bunu kullanarak para transferleri gerçekleştirilir. Sadece yurt dışına para gönderirken yada yurt dışından para alınırken kullanır. Swift kodu her bankaya özgü olduğundan hem güvenli hem de hızlı bir para gönderme aracıdır. Çoğu banka müşterisi hiç banka şubesine uğramadan oturduğu yerden yurt dışına para gönderebilir ya da alabilir.

Swift kodunun tarihçesine ve nereden geldiğine bakacak olursak SWIFT ( Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) olarak tanımlanmaktadır ve Uluslararası Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Kurumu olarak Türkçe’ye çevirmek mümkündür. SWIFT kodu 2015 yılından bu yana günde ortalama 15 milyondan fazla mesaj alışverişinde bulunan 200’den fazla ülkede ve bölgede 11.000’den fazla finansal kurumu birbirine bağlamıştır. SWIFT kodu dünya çapında ofisleri olan üye finansal kurumlara ait Belçikalı kanunlar çerçevesinde kurulmuş bir kooperatif topluluğudur. Ricardo Bofill Taller de Arquitectura tarafından tasarlanan SWIFT genel merkezi Brüksel yakınlarındaki La Hulpe’dedir.

Swift kodlarının oluşumu aslında çok basittir. Genellikle 8 ile 11 karakter arasında oluşturulur ancak ülkemizde genellikle 8 hanelidir. Swift kodları şu şekilde oluşturulur :

  • İlk 4 hane bankanın adının kısaltması ya da banka adına yakın karakterler içerir.
  • Dört haneden sonraki gelen iki hane ülke kodunu temsil eder. Türkiye için TR gibi.
  • En sondaki iki hane de yerel kodu simgelemektedir.

Bunların yanın da swift kodu oluştururken swift kodları içerisinde Türkçe karakter kullanılmaz ve tamamı büyük harflerle yazılır.

Adabank modern bankacılık anlayışı gereğince gerek yurt içi gerek yurt dışında ki müşterilerin talepleri doğrultusunda swift koduna sahiptir. Her ne kadar tek şubesi olsa da yurt dışındaki başka herhangi bir bankadan Adabank’ta hesabı olan yurt içi müşterilere para göndermek ya da yurt içindeki herhangi bir müşteri yurt dışında ki herhangi bir bankaya para göndermek isteyenler swift kodunu kullanarak kolaylıkla para gönderebilir ya da alabilirler.

Adabank SWİFT Kodu Nasıl Öğrenilir?

Adabank swift kodu ADABTRIS olarak belirlenmiştir. Yurt dışına para transferlerinde istenilen alana bu kodu yazarak kolaylıkla para gönderebilirsiniz. Eğer yurt dışındaki herhangi bir kişi Adabank müşterisine para gönderecek ise istenilen alana bu kodu girerek kolayca size para göndermesi mümkün olacaktır. Ancak Adabank müşterilerin bir dezavantajı olarak internet bankacılığını kullanmak mümkün olmadığından şubeye giderek bunu yapmak zorundadırlar.

Scroll to Top