Adabank İban Sorgulama

Adabank İban Sorgulama İşlemi

Hayatımıza bankaların girmesiyle birlikte her türlü alanda gerçekleştirdiğimiz işlemler farklı yönlerde şekillenmeye başlamış ve bankaların hayatımıza en önemli katkılarından birisi zaman kullanımını azaltmak, bizlere zaman kazandırmaları olmuştur. Bankalar aracılığıyla bir hesaptan bir hesaba EFT/ Havale işlemlerini kolayca yapabildiğimiz gibi en çok dert haline gelen maaş alma aşamaları da kolaylaşmış ve işverenden otomatik olarak banka hesaplarına maaşlar yatar olmuştur. Gelişen teknolojiyle birlikte ihtiyaçların birçoğunun evden hiç kıpırdamadan sanal ortam üzerinden karşılanması dolayısıyla ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmek için de banka hesapları gerekli olmaya başlamıştır. Ayrıca bankalar ile birlikte büyük emekler harcanarak oluşturulan birikimler olduğu gibi durmamakta açmış olduğunuz vadeli mevduat hesapları aracılığı ile bankanız tarafından işletilerek adeta değerlerine değer katılmaktadır. İşte bu ve bunun gibi durumlar bireyleri banka kullanımına sevk ettiği gibi 18 yaşına gelmiş her bireyi neredeyse herhangi bir bankada hesap bulundurmaya zorunlu bırakmaktadır. İşte bu gibi sebeplerle bireylerin bankalara olan ihtiyaçlarının artması var olan banka sayılarının da artmasına sebep olmuş ve hayatımıza bir çok banka girmiştir. Bu bankalardan birisi de Adabank’tır. Peki bankacılık işlemlerimiz sırasında adeta kimliğimiz durumunda olan Iban nedir? Adabank İban Sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

Adabank Hakkında

Adabank’ın adı her ne kadar başından geçen talihsizlikler nedeniyle pek duyulamamış olsa da banka 30 Ekim 1984 tarihinde Bankalar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde Uzan Grubu tarafından kurulmuş bir Türk bankasıdır. 1984 yılında kurulmuş olan banka 1985 yılında tam anlamıyla faaliyetlerine başlama imkanı bulabilmiştir. Bankanın faaliyet alanı ise mevduat bankacılığı yönünde belirlenmiştir.

Bankanın başına gelen en büyük talihsizliklerden birisi olarak 2004 yılında Uzan Grubu’nun sahip olduğu tüm şirketlere TMSF tarafından el konulması olmuştur. Bu durum bankanın faaliyetlerini istemsizce yavaşlatmıştır. 2006 yılında bankanın satılmasıyla birlikte banka tam 45.100.000 TL karşılığında Kuveytli bir şirket olan The International Investor Grubuna geçmiştir. Fakat Kuveytli grubun bu alım işlemini mali yetersizlikleri sebebiyle gerçekleştirememesinden dolayı BDDK bankanın satılmasını iptal etmiştir. Bankanın daha sonraki yıllarda da satış için gerçekleştiren ihaleleri çeşitli gruplar tarafından kazanılsa da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme (BDDK) Adabank’ın satış işlemine onay vermemiştir.

Bugüne geldiğimizde Adabank’ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından %94,44’lük kısmı satışa çıkarılmış bulunmaktadır. Satışı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından defalarca onaylanmayan Adabank’ın satış işleminin bu defa onaylanıp onaylanmayacağı merakla beklenen konulardan birisidir.

İban Nedir?

İban ülkeler arasında olduğu kadar ülke içerisinde de gerçekleştirilen para transferlerinin daha hızlı ve daha kolay olmasını sağlayan ve para transferlerinin yanlış hesap numaralarına yapılmasını önleyen uluslararası banka hesap numarasıdır. Bu sayede para transferleri daha hızlı ve hatasız gerçekleşmekte hatalardan oluşan gecikmeler önlenerek ortaya hatalardan doğan ek masraf çıkmamaktadır. Avrupa birliği standartları dahilinde en fazla 34 basamaktan oluşabilen İBAN ülkemizde 26 basamaktan oluşmaktadır.

Adabank İban Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Adabank’ta da müşterilerin işlemlerinin daha hızlı ve çok daha kolay gerçekleşmesi açısından her bankada olduğu gibi İBAN önemli bir yer tutmakta ve müşterilerin kafa karışıklığını gidermek için Adabank tarafından hazırlanan bir İBAN sorgulama aracı bulunmaktadır. Bu nedenle Adabank İBAN sorgulama işlemleri kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle siteye giriş yapmalı ve ardından menüde yer alan “Bireysel” seçeneğinin üzerine gelmeli ve “Iban” yazısına tıklanmalıdır. Açılan sayfada karşınıza gelecek olan bilgilendirme yazısına tıkladıktan sonra TC kimlik numarası ile hesap numaralarını girerek sorgulama butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Adabank İban Sorgulama için TIKLAYINIZ!

Scroll to Top