Akıllı Kimlik Kartı Nedir?

Bir kişinin var oluşunu belgeleyen en önemli araç nüfus cüzdanıdır. Ülkemizde nüfus cüzdanlarında bizim ihtiyacımız olan tüm bilgiler bulunur. Anne ve baba adı, doğum yeri ve tarihi, ayrıca TC kimlik numarası ve nüfusa kayıtlı olunan yere ait bilgiler bulunur. 15 yaşından sonra resim koyma zorunluluğu bulunurken 18 yaşında yenileme yapılır. Evlilik boşanma gibi durumlarda ise ”medeni hal” değişimi değişimi yapılacağı için kimlik tekrar yenilenmektedir.

Nüfus cüzdanı kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ve Türk nüfus kütüklerine kayıtlı olduğunu kanıtlayan resmi bir belgedir. Fakat Nüfus cüzdanının biraz popülerliğini yitirmesi ve dünyada birçok ülkenin artık dijital alt yapılı nüfus cüzdanlarına geçmesinden dolayı ülkemizde de nüfus cüzdanı değişikliğine gidildi. 2013 yılında artık nüfus cüzdanlarının değişeceği haberinin ardından 3 yıllık bir çalışma yapıldı. Bu çalışmanın sonuna gelindiğinde ise 2016 yılı itibarı ile artık tüm nüfus cüzdanları ”akıllı kimlik kartı” kapsamında değiştirileceğine karar verildi. 3 yıl içinde tüm ülkede kimliklerin değiştirilmesi için zaman verildi. Bir EKDS projesi olan akıllı kimlik kartı kanun hükmünde vatandaş kartı olarak kullanabilecek. Peki akıllı kimlik kartı nedir ve ne işe yarar?

Akıllı Kimlik Kartı Nedir?

Ülkemizde yıllardır kullandığımız T.C. kimlik kartları yani nüfus cüzdanı; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin bilgilerinin kart üzerine basılması ve yetkili kişiler tarafından onay verilmesi ile kullanılmaktadır.

Akıllı kimlik kartı ise bünyesinde bulundurduğu elektronik çip sayesinde kişinin bilgilerini en yüksek seviyede koruma sağlayan bir çeşit karttır. Çoğu zaman kimlik çalınması ya da kimliğin kaybedilmesi yüzünden yaşanan sıkıntıları en aza indirgemeyi amaçlayan bu kart; tüm vatandaşlara dağıtılmak üzere hazırlandı. Yüksek güvenlik önlemleri ile oluşturulan bu kartları tüm devlet işlemlerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca Akıllı Kimlik Kartı kendi bünyesinde sağlık karnesi, pasaport ve ehliyet görevini de barındırıyor. Sadece bizim ülkemizde değil, tüm dünyada geçerliliği olan bir kart olarak kabul edilmektedir.

Akıllı Kimlik Kartı Özellikleri?

1- Akıllı kimlik kartları 10 yıl dayanacak şekilde iyi bir malzemeden üretilmiştir. 10 yılın sonunda yıpranan kartlar isteğe göre yenilenmektedir.

2- Akıllı kimlik kartı asla ve asla taklit edilemez. Nüfus cüzdanlarında yaşanan sorunları en az indirgemek amacı ile Akıllı kimlik kartında bulunan çipler sayesinde kopyalanması veya taklidinin yapılması çok zordur.

3- Akıllı kimlik kartı tüm dünyada kullanılan standart boyutlarda üretilmiştir. Bu kart taşınması kolay ve kredi kartları boyutundadır.

4- Akıllı kimlik kartında bulunan biyometrik fotoğraf ve bilgilerin kopyalanmasının önüne geçilmektedir. Bu kartta bulunan bilgileri 2. bir kişinin almasını imkansız hale getirir.

5- Akıllı kimlik kartlarında vatandaşların bilgileri ve fotoğrafları hem kartın ön yüzünde hem de arka yüzünde bulunmaktadır. Bu sayede vatandaşlar için pratik ve hızlı kullanımı sağlamaktadır.

6- Akıllı kimlik kartı ile kamu kurum ve kuruluşlarında yapılan elektronik işlemlerde kullanıma imkan sağlar. E devlet , Uyap gibi vatandaşları ve kamu personellerini bir araya getiren resmi ve online portallarda kullanım imkanı vardır.

7- Akıllı kimlik kartı; kredi kartlarında olduğu gibi üstün koruma özelliklerine sahiptir.  Kart içerisinde yer alacak elektronik veriler PIN ve PUK korumalı olarak saklanır.

8- Akıllı kimlik kartları PUK koruması veya parmak izi koruması ile kimliğin gerçek sahibi tarafından korunmaktadır.

9- Akıllı kimlik kartları uluslar arası standartlara uygun üretilmiştir. Avrupa Birliği tarafından belirlenen DS/CEN/TS 15480-1 standardına göre kartın ön ve arka yüzü tasarlanmıştır.

10- Akıllı kimlik kartları fiziksel özellikleri olarak ISO/IEC 7810 ve ISO/IEC 7816 ya göre belirlenmiştir.

11- Akıllı kimlik kartları; pasaport, sağlık karnesi, ehliyet gibi kartların yerine geçmektedir. Yurt dışına çıkarken, eczanelerde ilaç almak için ya da bir trafik çevirmesinde Akıllı kimlik kartını kullanabilirsiniz.

12- E imza yerine kullanılmaktadır.

13- 1 TB saklama kapasitesine sahiptir.

14- Başka birinin eline geçtiğinde otomatik olarak bloke edilebilir.

15- Akıllı kimlik kartlarına sahip olmak isteyen vatandaşlar bunu için ücret ödemek durumundadır.

16- Tüm vatandaşlar 2018 yılına kadar Akıllı kimlik kartlarına geçiş yapmak zorundadır.

17- Dünyada birçok yerde serbestçe kullanılmaktadır.

Akıllı Kimlik Kartını Nasıl Alabilirim?

Akıllı kimlik kartları nüfusa bağlı bulunduğunuz yerdeki il veya ilçe merkez Nüfus Müdürlüklerinden alınmaktadır. Birçok pilot ilde dağıtılmaya başlanan Akıllı kimlik kartları alanlardan olumlu sonuçlar aldı.

Şimdilerde yoğun şekilde Akıllı kimlik kartlarına rağbet olduğundan dolayı ilçe merkez Nüfus Müdürlüklerinden randevu almak gerekmektedir. Randevu alındıktan sonra gün ve saati geldiğinde Akıllı kimlik kartları için gerekli dokümanları götürerek kartları alabilirsiniz.

Akıllı kimlik kartları yenileme işlemleri il veya ilçe merkez Nüfus Müdürlüklerinden yapılacak olup her kimlik başına 8 TL ücret ödenmektedir. Ayrıca Akıllı kimlik kartları yenileme ücretleri l veya ilçe merkez Nüfus Müdürlüklerinin veznesinden ödenmektedir. Vezneden alınacak makbuz ile akıllı kimlik kartı alma işlemi yapılır.

Akıllı Kimlik Kartı  İçin Gerekli Evraklar?

Akıllı kimlik kartlarını alma işlemleri için mevcut bulunan T.C Kimlik kartınız ve son 6 ayda çekilmiş olan bir adet biyometrik fotoğraf ile  il veya ilçe merkez Nüfus Müdürlüklerine önceden randevu alarak gitmelisiniz.

Scroll to Top