Ek Hesap Nedir?

Ek Hesap

Kredi kartları ve banka kartlarının kullanımın her geçen gün yaygınlaşması ile birlikte artık banka müşterileri tek bir hesap kartı ile yetinmemekteler. Günümüzde banka kartı ya da kredi kartı bulunmayan kişi sayısı oldukça azdır. Bankalar müşterilerine sundukları avantajlı hizmet politikalarıyla mevcut müşterilerini ellerinde tutmakla kalmayıp; onlara sağladıkları kolaylıklar, indirim ve promosyonlarla onları ikinci bir banka kartı ve ek hesabı kullanmaya teşvik etmektedirler. Peki ya ek hesap nedir?

Ek Hesap

Ek hesap, bir bankada vadesiz mevduat hesabına banka tarafından tanımlanan ve hesaptaki mevcut para bittiği zaman kullanabilecek bir nevi kredi türü ürünüdür. Mevcut tek bir hesapla sadece hesapta cari, vadeli veya yabancı para hesabındaki var olan bakiyeyi kullanabilirken ek hesap sayesinde hesabınızda para olmasa dahi borçlanma veya kredili olarak alışveriş yapabilir ya da para çekebilirsiniz. Bu işlemlerin limiti bulunmaktadır. Bankaların belirledikleri limitler dahilinde kullanım gerçekleşir. Burada ayrıca eğer faiz uygulaması işlemi varsa uygulanacak faizler de yine bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Ek hesaplar tam anlamıyla olmasa da bir nevi kredi kartı görevini görmektedir diyebiliriz. Hal böyle olunca ek hesaplara olan rağbet giderek artmakta bankalarda “ek hesap” hizmeti sektöründe de rekabet kızışmaktadır. Ek hesap çeşitleri, kullanım şartları, faiz oranları ve limitleri bankalara göre değişmektedir. Bankalara göre “Ek Hesap” şartlarına değinelim:

Ek Hesap Hizmeti Sunan Bankalar

1. Türkiye İş Bankası

Eğer Türkiye İş Bankasından Ek Hesap sahibi olmak isterseniz, başvurunuzu bankanın internet şubesinden gerçekleştirebilirsiniz. İnternet şubesinden yapacağınız başvuru olumlu sonuçlandığı takdirde İş Bankasından en fazla 2.000 TL limitli ve hemen kullanabileceğiniz bir ek hesaba sahip olabileceksiniz. Sadece internet üzerinden değil ayrıca size en yakın şubeye giderek de talebinizi iletebilirsiniz. İş Bankası ek vadesiz TL hesabınızda yeterli miktarda para olmasa da hesabınızdan para çekebilir; EFT, havale, otomatik ödeme gibi işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Ek hesabınız, ihtiyacınız olduğu zamanda otomatik olarak çalışır ve kira, taksit ve otomatik faturalarınız aksamadan düzenli bir şekilde ödenmiş olur. İş Bankası Ek Hesabınızdan kullanmış olduğunuz tutarın geri ödemesini yapmak için şubeye gitmenize gerek yoktur. Ayrıca kullandığınız tutara sadece kullandığınız gün kadar faiz işler. Faiz oranı %1.84 oranındadır. Harcadığınız para tutarı vadesiz TL hesabınıza para yatırıldığınız zaman otomatik alınır.

2. QNB Finansbank

QNB Finansbank ek hesaba sahip olmak isteyenler yine internet veya şubeler aracılığıyla başvuru gerçekleştirebilmektedir. Eğer maaşınızı QNB Finansbanktan alıyorsanız; ek hesap limitiniz firmanız ile yapılan anlaşma şartına göre maaşlarınızın belirli bir yüzdesi üzerinden oransal olarak hesaplanır. Eğer farklı bir bankadan maaş alıyorsanız bankanın belirlediği miktarda limitli bir ek hesaba sahip olabilirsiniz. QNB Finansbank’ın ek hesap faiz oranı %1,84 gecikme faiz oranı ise %2,34’tür. Bunların dışında ek hesabınızla bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilir, çek ödemeleri, nakit para, EFT, virman, havale gibi işlemleri hesabınızda para olmasa bile yapabilirsiniz.

3. Odeabank

Odeabank müşterilerine, belirli bir limit dahilinde taksitli ek hesap hizmeti sunmaktadır. 12 aya varan taksit imkanı, 1.ooo TL’ye kadar limit, %1,84 oranında faiz imkanı ile bir Odeabank ek sahibi olabilirsiniz. Aynı şekilde internet veya şube aracılığıyla başvuru yapabilir ve bankacılık işlemlerinizi ek hesabınızdan gerçekleştirebilirsiniz.

4. Ziraat Bankası

Avans Bankkart diye adlandırdığı ek hesap hizmeti ile Ziraat Bankasında; Mevcut Ziraat Bankkartınızın ana hesabına ek hesap tanımlatabilir, Kredili Mevduat Hesabı (KMH) limitiniz ile yaptığınız tüm alışverişlerinizi faizsiz erteleyebilir, hesabınızda para olmadan da alışveriş yapabilirsiniz. Başvuru için en yakın Ziraatbank şubesine gidebilir veya 0850 220 00 00 numaralı telefondan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

5. ING Bank

ING Bank destek hesap adlı ek hesabı ile online başvuru yapabilir, hesabınızda para yoksa bile taksitli alışveriş, fatura ödemeleri, kredi ödemeleri gibi işlemlerinizi yapabilirsiniz. Yine %1,84 faiz oranı ile alışveriş imkanı; %1,81 faiz oranı ile de avans veya taksitli işlemlerinizi ING Bank destek hesabınızdan kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Scroll to Top