Akıllı Yazar Kasa Pos Cihazı Nasıl Alınır?

Akıllı Yazar Kasa Pos Cihazı Nasıl Alınabilir?

Artık son yıllarda teknolojik araçların birbirine entegresi ile bir cihaz ile birden fazla işlem yapılmasına imkan veren makineler var. Bu makinelerden biri de ”Akıllı yazar kasa pos cihazı”dır. Bu yazımızda sizlere Akıllı yazar kasa pos cihazı nasıl alınır sorusuna cevap vereceğiz.

Akıllı Yazar Kasa Pos Cihazı Nedir?

Teknolojik cihazlardan birisi de Akıllı yazar kasa pos cihazlarıdır. Kredi kartları için kullanılan pos ile yazar kasanın birleştirilmesi ile Akıllı yazar kasa pos cihazları ortaya çıkmıştır. Bu cihazların yapılan işlemlerde fatura verilerinin Maliye Bakanlığı tarafından dijital ortamda kayıt altına alınması sağlamaktadır. Akıllı yazar kasa pos cihazları tüm bankaların kredi kartları ile uyumludur. Bu yüzden geçmişte her kart için ayrı ayrı pos cihazı bulundurma zorunluluğu ortadan kalmıştır. Aynı zamanda hem yazar kasa hem de pos cihazı alınması zorunluluğunu da ortadan kaldırmış ve daha ekonomik bir hal almıştır. Akıllı yazar kasa pos cihazlarında pos cihazına ait tüm özellikler yazar kasa üzerinden bulunmaktadır. Bu sayede hem pos cihazı hem de yazar kasa gayet portatif şekilde kullanılır. Akıllı yazar kasa pos cihazlarında kesilen fatura detayları ise elektronik ortamdan aktarılır.

Akıllı yazar kasa pos cihazları hakkındaki yönetmelik ve kullanımın detayları Maliye Bakanlığının ve Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinden ayrıntılı bir biçimde verilmektedir. Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı bu Akıllı yazar kasa pos cihazları vergi kaçırmalarının da önüne geçmektedir.

Akıllı Yazar Kasa Pos Cihazı Çalışır?

Akıllı yazar kasa pos cihazları iki cihazın kombinasyonu ile ortaya çıkmıştır. Pos cihazı yazar kasanın üzerine eklenerek iki tane ayrı ayrı cihaza sahip olmaktan kurtulmuştur. Akıllı yazar kasa pos cihazları ise bir sıra dahilinde çalışmaktadır. Akıllı yazar kasa pos cihazları ilk olarak fiş üretir. Bu da önce pos cihazı özelliğinin devreye girmesinden kaynaklıdır. Akıllı yazar kasa pos cihazları sadece yazar kasa görevi ile kullanılabilirken sadece pos cihazı olarak kullanılamaz. Bunun nedeni ise ilk olarak fiş kesmesidir. Daha sonra ödemeyi yapacak kişinin ödeme şeklinin nakit veya kart ile olmasına göre işlemin türü değişir. İşlem türüne göre de kredi kartı ile işlem yapılmış ise bir adet slip eğer nakit işlem yapılmış ise para üstü verilmektedir.

Akıllı yazar kasa pos cihazları ya mobil hatlar üzerinden ya da ADSL ile çalışmaktadır. Bu yüzden internet kesildiği zamanlarda kredi kartı ile alışveriş yapamamak sürpriz olmaz. Akıllı yazar kasa pos cihazlarının internet varlığında çalışıyor olması ise büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu sayede istediğiniz yerde Akıllı yazar kasa pos cihazlarını kullanabilirsiniz. Akıllı yazar kasa pos cihazları tek çekim yapma özelliğine sahipken ücreti taksitlendirme konusunda bazen sıkıntılar yaşanılır. Ayrıca Akıllı yazar kasa pos cihazları devir olabilmekte ve hurda olarak ayrılabilmektedir.

Akıllı Yazar Kasa Pos Cihazı Nasıl Alınabilir?

Akıllı yazar kasa pos cihazları iki şekilde alınmaktadır. Bunlardan ilki; Maliye Bakanlığı tarafından onaylı akıllı yazar kasa pos cihazları ithalatı yapan firmalardan almaktır. Bu firmaların ismine ve listesine Maliye Bakanlığı resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. İkinci bir yöntem ise; bankalar aracılığı ile akıllı yazar kasa pos cihazları alınmaktadır. Bankalar akıllı yazar kasa pos cihazları alanında müşterilerine çeşitli kampanyalar yapmaktadır. Bu bankalar müşterilerine akıllı yazar kasa pos cihazlarını; taksit, taahhüt yahut kredi ile verebilmektedir.

Akıllı Yazar Kasa Pos Cihazı Markaları

Akıllı yazar kasa pos cihazları kullanımını sağlamak için tüm bankalar ile anlaşması olan bir marka almak çok önemlidir. Eğer Akıllı yazar kasa pos cihazı sizin sahip olduğunuz kredi kartının bankası ile anlaşmalı değilse bu durumda o kart ile işlem yapamazsınız. Akıllı yazar kasa pos cihazları piyasasında Beko ve Vera markaları öncü konumdadır. Her ne kadar bu iki banka öncü konumda olsa da Beko markalı Akıllı yazar kasa pos cihazlarının Denizbank ile; Vera markalı Akıllı yazar kasa pos cihazları ise Akbank ile anlaşma sağlanamamıştır. Bu yüzden bu iki cihazın var olduğu yerlerde Denizbank yahut Akbank kredi kartına sahipseniz alışveriş yapamayabilirsiniz.

Akıllı yazar kasa pos cihazları sektöre ilk defa Vera markası ile giriş yaptı. Bu markanın ilk oluşu popülerliğini de arttırdı. Her ne kadar popüler bir marka olsa da uzun yıllardır müşterilerinin taleplerine cevap verebilen bir marka olarak da bilinir. Akıllı yazar kasa pos cihazları markaları ayrıca Beko, Profilo ve Ingenico’dur. 2016 yılından itibaren tüm bankaların artık Akıllı yazar kasa pos cihazları ile anlaşma sağlaması yönünde zorunluluk getirildi.

Scroll to Top