Aktif Bank Sanal Kart Oluşturma

aktif bank

Gerek ülkemizde gerek ise dünyanın dört bir yanında birbirinden farklı sektörler ile ilgilenmekte olan bankalar var. Bankalar, para kazanabilmek için gerek kendi müşterileri gerek ise yeni müşterileri çekebilmek adına çeşitli kampanyalar düzenliyorlar. Bu kampanyalar kredi kartı, banka kartı ve sanal kartlar için yapılıyor. Bugünkü konumuz olan sanal kart başvurma işlemleri ise bankadan bankaya göre farklılık gösteren bir durum. İnternet Şubesi, Telefon Şubesi, mobil uygulamalar ve ATM yolunu kullanarak sanal kat başvurusu yapmanız mümkün oluyor. Bugün sizlere sanal kart ile ilgili olarak bilgiler verdikten sonra, sanal kartın neden kullanıldığından bahsedip, Aktif Bank Sanal Kart Oluşturma işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Sanal Kart Nedir?

Kredi kartı ya da banka kartına sahip olan banka müşterileri süresiz ya da bir defaya mahsus olmak üzere sanal kart çıkartabiliyorlar. Sanal kartın herhangi bir fiziksel yapıya sahip olmaması ona bu ismi veriyor. Bu sayede kredi kartına göre çok daha güvenli olan sanal kart, internet sitelerinden yapacağınız alışverişleri hem daha güvenli hem de daha tatmin edici kılıyor. Günümüzde sanal kart özelliğine sahip olmayan bir kredi ya da banka kartına denk gelmek mümkün değil.

Üç boyutlu güvenlik sisteminin kullanılmaya başlanmasından önce internet sitelerinden alışveriş yapmak isteyen kişiler kredi kartı kullanarak bu işlemlerini gerçekleştiriyordu. Fakat dünyanın dört bir yanında olan hacker’lar bu kişilerin bilgilerini çalıyor ve internete yayıyor ya da para karşılığı satıyorlardı. Bu tür sebeplerden dolayı üzerine düşünülen güvenlik sistemi ile birlikte hem üç boyutlu güvenlik sistemi hem de sanal kart ortaya çıktı. Sanal kart oluşturma işlemlerinin zaman almaması, bu noktada limit belirleyebiliyor olmanız, internet üzerinden yapılacak olan alışverişlerde onayınız olmadan işlem yapılamaması gibi sebeplerden dolayı birçok avantaja sahip olan sanal kartlar, kredi kartına ait herhangi bir bilgi taşımadığı için de işlemlerinizi daha da güvenli kılıyor.

Neden Sanal Kart?

Kredi kartı ya da banka kartının geçmişte müşterilere açtığı sorunlar sebebi ile ortaya çıkan sanal kart sayesinde artık bireyler daha güvenli bir şekilde işlem yapabildikleri için sanal kart kullanımı da oldukça büyük bir artış gösterdi. Sanal kartın fiziksel bir yapıya sahip olmaması da ayrıca bir avantaj sağlıyor. Sanal kartın limiti bireyin kendisi tarafından belirlendiği için de borca girme gibi bir durum oluşmuyor. Sanal kart bakiyesi sıfırın altına düşmüyor.  Sanal kart ile birlikte yapılacak olan alışveriş işlemlerinde alışveriş tutarı kadar parayı kredi ya da banka kartından sanal karta aktarmanız ve işlemin sonunda bakiyenizin sıfırı göstermesi halinde ise herhangi bir şekilde endişelenmeniz gerek olmaz. Zira içerisinde para olmayan bir karttan para çalmak mümkün değildir. Sanal kart bakiyesinin sıfırı göstermesini istiyorsanız tek yapmanız gereken şey alışveriş yapacağınız miktar kadar banka ya da kredi kartı üzerinden sanal karta para aktarmak olur.

Aktifbank Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal kart oluşturma işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız ilk olarak banka ya da kredi kartı sahibi olmanız gerekiyor. Kredi ya da banka kartına sahip olan kişilerin sanal kart oluşturması için önlerinde olacak tek engel kara listeye alınmaları ya da bu kartların kullanıma kapatılmış olması gibi sebeplerdir. Günümüzde sanal kart özelliğine sahip olmayan kredi ya da banka kartına rastlamanız pek mümkün değildir. Zira bankalar hiçbir noktada diğer bankaların gerisinde kalmak istemez.

Aktifbank İletişim Merkezini numarası olan 0 850 724 30 50’yi arayarak yurt içinden sanal kart oluşturma işlemleri hakkında bilgi edinmez mümkün iken, yurt dışından bu numaraya ulaşmak istiyorsanız +90 850 724 30 50 numarasını aramanız gerekiyor. Bu numaralar üzerinden 7 gün 24 saat boyunca gerek müşteri temsilcileri gerek ise sesli yanıt sistemi sayesinde aradığınız soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Ayrıca hali hazırda Aktifbank müşterisi olan kişiler bu numarayı aradıktan sonra ilk olarak 1’i, ikinci olarak ise 2’yi tuşlayabilir ve şifrelerini anında oluşturabilir.

Sanal kart oluşturmak isteyen bireyler ayn zamanda İnternet Bankacılığı yöntemini kullanarak hali hazırda sanal kart ile ilgili işlemleri gerçekleştireceği ortam üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Aktifbank resmi internet sitesine girmeli ve sitenin sağ üst köşesinde yer alan İnternet Şubesi butonuna tıkladıktan sonra Bireysel ya da Kurumsal seçeneklerinden birini seçmelisiniz. İnternet şubesine bireysel olarak T. C. kimlik numarası ve İnternet Şifresi ile giriş yapabilir, kurumsal olarak ise müşteri numarası ya da vergi kimlik numarası ile birlikte kullanıcı kodu ya da T. C. kimlik numarası ile birlikte internet şifresini girerek giriş yapabilirsiniz. Bu bölümlerde şifresini unutan ya da ilk defa şifre alacak olan kişiler için de gerekli bağlantılar yer alıyor. İnternet Şubesine giriş yapan kişiler kredi kartları ya da banka kartları ile ilgili bölümlere giriş yapıp bu bölümden sanal kart oluşturabilir, sanal kart limitlerini belirleyebilir ve sanal karta para aktarma gibi işlemleri gerçekleştirerek alışverişin tadını çıkartabilir.

Aynı şekilde Aktifbank Mobil Bankacılık yöntemini kullanarak sanal kart oluşturma işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün. Akıllı telefon ya da tabletlerde yer alan uygulama marketleri üzerinden Aktifbank mobil uygulamasını indirip Aktifbank İnternet Bankacılığına girer gibi benzer bir şekilde uygulamaya giriş yapabilir ya da kendinize bir şifre belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte yine yukarıda yer alan adımları takip ederek sanal kart oluşturma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak Aktifabnk şubelerine doğrudan giderek sanal kart oluşturma işlemlerini başlatmanız da mümkün.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Telemarket işlemlerinde, Telefon Bankacılığı ya da internet üzerinden yapılacak olan alışverişlerde, uçak, tren, otobüs ya da buna benzer seyahatlere çıkmak adına bilet satın alma işlemlerinde sanal kart oluşturabilir ve güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Aktifbank sanal kart oluşturma işlemleri yalnızca birkaç dakikanızı alır. Hemen ardından da limit belirleyebilirsiniz. Hangi kart üzerinden sanal kart açtırdıysanız bu kart üzerinden sanal karta para aktarabilirsiniz. Bununla birlikte tam tersi bir işlemi gerçekleştirerek sanal kart içerisinde yer alan fazla bakiyeleri kartınıza aktarmanız mümkün. Sanal kart ile alışveriş yapmak isteyen kişilerin kredi kartı ile alışveriş yapar gibi işlemleri gerçekleştirmesi yeterli olur. Bu sebeple de oldukça kolaydır. Ayrıca telefon üzerinden sanal kart kullanmak isteyen kişilerin de CVV kodu, sonu kullanma tarihi ve sanal kart numarası gibi bilgilerini vermesi yeterli olur. Söz konusu tek kullanımlık sanal kartlar olduğu zaman ise yapılan işlemin ardından kart kapanır.

Aktifbank İnternet Sitesi İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top