Albaraka Türk Esnaf Kredisi

Albaraka Türk Esnaf Kredisi Nedir?

Albaraka Türk ya da tam adıyla Albaraka Türk Katılım Bankası 1984 senesinde kurulmuş ama 1985 yılında aktif hale gelmiştir. Albaraka Türk Katılım Bankası, ülkemizin faizsiz bankaları arasında öncü olan bir kuruluştur. Albaraka Türk Katılım Bankası, birçok kurumun öncülüğünde kurulmuştur. Bu kuruluşlar şöyle sıralanabilir: İslam Kalkınma Bankası olan IDB ve bunun yanı sıra ülke ekonomisinde çok uzun zamandır çeşitli hizmetler veren yerli sanayi grupları. Ülkemizdeki faaliyetlerini hâlâ öncü bir finans bankası olarak sürdürmektedir. Albaraka Türk finans ve bankacılık piyasasına dair verdiği birçok hizmet ile kalite yakalama odaklı bir bankadır. Albaraka Türk faizsiz bankacılık uygulamasıyla çok sayıda bankacılık ve finans faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra cari hesaplar ve katılma hesapları aracılığıyla fon hesaplayan yetkili bir banka kuruluşudur. Albaraka Türk, topladığı fonları ülke ekonomisine yeniden kazandırarak değerlendirmektedir. Bu yeniden kazandırma işlemini bireysel finansman sağlama, kurumsal finansman sağlama, finansal kiralama ve proje bazında ortalıklar hizmetleri vererek ortaya koymaktadır.

Türkiye Dışında Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk Katılım Bankası’nın ana ortağı Albaraka Baking Group’tur. Albaraka Bakin Group’un hizmet vermekte olduğu Körfez, Kuzey Afrika ve Ortadoğu coğrafyalarında Albaraka Türk Katılım Bankası da ürün ve hizmet sunmaktadır. Bu coğrafyaların yanı sıra Albaraka Türk Katılım Bankası, toplam 80 ülkede 1000’e yakın banka ile hizmet vermektedir. Bu ülkelerin arasında İngiltere, Güney Afrika, Fas, Kazakistan, Avustralya ve Singapur da bulunmaktadır. Albaraka Türk Katılım Bankası bu ülkelerde ithalat, ihracat ve kambiyo hizmetleri vermektedir.

Albaraka Türk’e genel bir bakış attıktan sonra konumuza yani Albaraka Türk Esnaf Kredisini anlatmaya geçelim.

Albaraka Türk Esnaf Kredisi Nedir?

Türkiye ekonomisinin çok büyük ve etkili bir kısmını esnaflar kaplamaktadır. Elbette, finansman ve bankacılık işlerine de gelişen finans sektörü ile doğru orantılı olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Albaraka Türk Esnaf Kredisi, esnafların ihtiyaçlarına çözüm önerileri sunan, istediklerini yerine getiren, büyümelerini ve yeni işler yapıp ülkeye katkılı müesseseler olmalarını sağlayan bir finans hizmetidir. Devletin esnaflara sağladığı çeşitli ayrıcalıklar, kolaylıkların haricinde özel bankaların da Türkiye ekonomisinde bu kadar büyük pay sahibi olan esnaflara yardımcı olması gerekmektedir. Bu nedenle Albaraka Türk de “Albaraka Türk Esnaf Kredisi” hizmetiyle esnaf kredileri vererek ihtiyaca yönelik hizmetler sunmaktadır.

Albaraka Türk, kurum yapılanması olarak faizsiz kredi hizmeti sunmaktadır. Esnaf kredilerini de yine bu şekilde faizsiz esnaf kredileri olarak sunmaktadır. Faizsiz esnaf kredisinin diğer bankalarda düşük olduğu görülse de Albaraka Türk esnaf kredisinin şöyle üstünlükleri vardır: Öncelikle faizsiz kredi demek, yatırım ya da ihtiyaç için alınan kredinin ödenmesinin zorlaşmayacağını gösterir. Kredinin faizsiz olması sayesinde alınan destekle üretime, çalışmaya yönelen esnaflar büyümeye ve gelişmeye odaklanacak, olumsuzlukları düşünmeyecektir. Faizsiz esnaf kredilerinde borcu olan esnaflara kredi verilmemektedir. Esnaflar Albaraka Türk Esnaf Kredisi’nden 2 kez yararlanabilmektedir.

Faizsiz kredi hizmeti konusunda öncü olan Albaraka Türk Bankası hariç, faizsiz esnaf kredisi veren başka bankalar da bulunmaktadır. Albaraka Türk haricinde faizsiz esnaf kredisi hizmeti vermekte olan bankalar şunlardır: ING, Yapı Kredi, Denizbank, Garanti Bankası, Türkiye Finans ve daha birçok banka faizsiz esna kredisi vermektedir. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren Resmi Gazete’de yayınlanana göre devlet tarafından da esnafa faizsiz kredi verileceği açıklandı.

Faizsiz esnaf kredisi almak için farklı bankaların birbirinden değişik şartları bulunmaktadır. Çoğu zaman bankalar faizsiz esnaf kredisi vermek için kendi özel şartlarını sunmaktadırlar. Bunun yanı sıra KOSGEB destekli olan avantajlı fırsatlarla da şartlar sunulabilmektedir.

Albaraka Türk Esnaf Kredisi almak için istenen bazı belgeler şöyle sıralanabilir:
-Vergi Levhası
-Ticaret Sicil Tasdiknamesi
-Ticaret Sicil Gazetesi
-Ana Sözleşme
-İşveren SGK Bildirgeleri
-Firma Ortaklarının nüfus cüzdanı örnekleri
-Cari yıl ve son tam yıl detay mizan
-Cari yıl geçici vergi beyannamesi
-Mal varlığına ilişkin belgeler
-Firmayı temsile yetkili kişilerin noter onaylı imza sirküleri
-Anomin şirketler için Hazirun Cetveli
-Oda Sicil Belgesi ya da Faaliyet Belgesi
-Son 3 yllık bilanço ya da firmaların gelir tablosu
Eğer Albaraka Türk esnaf kredisine başvuracak kişi şahıs firmasına sahipse yukarıda sayılmış olanların belgelerin yanı sıra gerekli belgeler şunlardır:
-Kimlik fotokopileri
-İkametgah belgesi ya da ikametgah belgesi yerine geçecek olan belgeler

Scroll to Top