Albaraka Türk İban Sorgulama

albaraka 1

İban Numarası Nedir?

Sürekli değişen ve gelişen günümüz teknolojisinde bazı yanlışlıkları engellemek amacıyla ortaya çıkan bir önlemdir aslında iban numarası. Yani herhangi bir hesaba para transferi, havale ya da eft yapmak istediğimizde bu hesabın doğru hesap olması için her müşteri adına özel olarak oluşturulan uluslararası bir banka hesap numarasıdır. Sadece yurt içinde değil yurt dışındaki banka hesaplarına da para transferi gerçekleştirirken iban numarası kullanılması gerekmektedir.

Avrupa Birliği ve birçok ülkede iban numarası kullanmaktadır. Türkiye’de ise iban numarası kullanımı zorunludur. En fazla otuz altı karakterden oluşmaktadır ancak ülkelere göre bu sayı değişebilmektedir. Türkiye’de iban numarası yirmi altı karakterden oluşur. Bu sayılar rastgele belirlenmemektedir elbette; iban numarasındaki ilk iki hane ülke kodunu belirtmekte, sonraki beş hane banka kodunu belirtmekte, son on altı hane ise kişinin banka hesap numarasını belirmektedir.

20170505 135501

Banka kartlarının her karta özel bir iban numarası bulunmakla birlikte çok sık kullandığımız kredi kartlarının iban numarası bulunmaktadır. Bunun sebebi ise kredi kartlarıyla para transferi işleminin gerçekleştirilememesidir. Ayrıca iban numarası banka kartlarının üzerinde yer almaz. İban numarasını bankaların internet sitesinden, iletişim merkezinden, ATM’lerinden ya da direkt olarak banka şubelerinden öğrenebiliriz. Her banka için iban numarası öğrenme şekilleri değişebilmektedir. Biz bugün Albaraka Türk iban numarası sorgulamayı nasıl yapacağımızı öğreneceğiz.

Albaraka Türk iban Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Albaraka Türk bankasındaki banka hesabının iban numarasını öğrenebilmek için izleyeceğiniz ilk yol bankanın internet sitesinden müşteri numaranız ve hesap numaranız ile iban numaranızı öğrenmek olacaktır.

Albaraka Türk bankasının resmi internet sitesindeki iban sorgulama bölümü yardımıyla kolayca iban numaranızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca “Türkiye Bankalar Birliği IBAN Kodu Doğrulama Sayfası “dan da herhangi bir iban numarasının kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu uygulamalar sadece yurt içi değil yurt dışındaki iban numaralarını öğrenmek için kullanılabilir.

Albaraka Türk iban numarasını bankanın iletişim merkezini arayarak sesli yanıt sistemi yardımıyla kolayca öğrenebilirsiniz. Albaraka Türk müşteri hizmetleri numaraları 444 5 666 ya da 0850 222 5660’dır.

Diğer bir iban numarası öğrenme yolu ise herhangi bir Albaraka Türk banka şubesine giderek banka çalışanları yardımıyla öğrenmektir.

Son olarak iban numarasını Albaraka Türk ATM’lerinden banka kartınızı ATM’ye yerleştirdikten sonra banka kartınızın şifresini doğru bir şekilde girip gelen ekranda kart bilgilerine daha sonra da iban numarası öğrenmeyi tuşlayarak hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Scroll to Top