Albaraka Türk Swift Kodu Sorgulama

aq

Sayfa İçeriği

Swift Kodu Nedir?

Bir bankacılık terimi olan swift kodu, uluslararası bankacılık işlemlerinde kullanılmaktadır. Swift, uluslararası para transferlerinde, havalesinde ya da bir fon işleminde, bankaların birbirini tanıması ve güvenli bir biçimde işlemi gerçekleştirmesi için tanımlanan kodlardır. Uluslararası banka işlemlerinde kullanacağınız swift kodları, her bankaya özel olarak tanımlanırlar. BIC kodu olarak da isimlendirilen swift kodları bu özelliği ile finansal kimlik niteliği taşımaktadırlar. Bu sebepten dolayı, bir bankanın swift kodu ile başka bir bankanın işlem yapması mümkün değildir.

Swift kodlarının BIC kısaltılması ile birlikte kullanılmasını anlamlandırmak için açılımlarına bakmak yeterli olacaktır. BIC, Bankayı Tanımlayıcı Kod (Bank Identifier Codes)’un kısaltılmış biçimidir. Bu standardı sağlayan swift ise, Dünya Bankalararası Mali Telekomünikasyon Kurumu (Society for Worldwide İnterbank Financial Telecommunication)’nun kısaltması olarak BIC ile birlikte literatürdeki yerini alır.

Swift(BIC) kodları her bankaya özel tanımlandığı gibi, sonlarına şube kodu eklenerek, şubeden şubeye de özel tanımlanabilir. Bu tamamen bankanın tercihidir.

Swift Kodları Nasıl Oluşturulur?

8 ya da 11 haneli koddan ibaret olan swift kodları bütün dünya sisteminde standarttır. Bu kodların ilk 4 karakterini bankanın uluslararası kısaltması oluşturur. İlk 4 haneyi takip eden 2 karakter ise, ISO ülke kodunu simgelemektedir. Ülkemiz için bu kod TR’dir. Ülke kodunu takip eden 2–3 karakter yerel kodlar olarak adlandırılır. 2 ve ya 3 karakter olması ülkeden ülkeye farklılık göstermesinden kaynaklanmaktadır. Eğer verilmiş ise, son 3 karakter de swift kodun tanımladığı bankanın şube kodunu belirtmektedir.

Şube kodunun belirtilmesi yapacağınız döviz işleminin niteliğine göre farklılık gösterebilir. Swift kodu kullanımı, yurt içi ve yurt dışındaki transferlerinize göre farklılık gösterebileceği gibi yurt dışındaki ülkelere göre de farklılık gösterebilmektedir.

Ülkemizde IBAN numarası kullanımı zorunlu olduğu için, yurt içinde transfer edeceğiniz dövizler ile ilgili işlemlerde ilk 8 hane yeterli olacaktır. Çünkü, sistemler IBAN numarasından otomatik olarak şube koduna geçiş yapabilmektedir.

IBAN kullanmayan ülkelerde döviz transferlerinizin daha sağlıklı olabilmesi için 8 haneli swift kodlarının sonuna şube kodlarınızı da ekleyerek, döviz transferlerinizde 11 haneli swift kodunu kullanmanız gerekmektedir. Dünya üzerinde özellikle Uzak Doğu ülkeleri IBAN numarası kullanmamaktadır. Bu yüzden, Uzak Doğu ülkeleri ile yapacağınız döviz transferlerinde genel merkez swift kodu yeterli olmayabilir.

Amerika ve Avrupa bankalarında ise, swift kodlarına eş değer, Avrupa bankaları için “blz” ve Amerika için “fedwire” kodu denilen 9 haneli rakamlar eşlik etmektedir. Bu rakamlar swift kodu ile aynı görevi üstlenmektedir. Elinizde bankanıza ait swift kodu varsa, swift kodu ile işlem yapabilirsiniz. Swift kodu yerine “blz” ve “fedwire” kodu da bu bankalarda geçerli olmaktadır.

Albaraka Türk Katılım Bankası Swift Kodu

Albaraka Türk Katılım Bankası, uluslararası para aktarımlarında tercih edilen bankaların başında yer almaktadır. Uluslararası para transferlerinde, havalesinde veya herhangi bir fon işlemlerinde Albaraka Türk Katılım Bankası’nın kullandığı swift kodu “BTFHTRIS”dir. Swift kodunun oluşturulmasına Albaraka Türk Katılım Bankası’nın swift kodu üzerinden çözümleyecek olursak;

Başlıksız 3

“BTFHTRIS”

İlk 4 hane (uluslararası banka kısaltılması) : BTFH

Sonraki 2 hane (ülke kodu) : TR

Sonraki 2 hane (yerel kod) : IS şeklindedir.

Bankalara ait swift kodlarınızı, şubelerinizden ve telefon aracılığı ile müşteri temsilcilerinizden öğrenebileceğiniz gibi arama motorları aracılığı ile de internetten veya bankanıza ait internet sitesinden de öğrenebilirsiniz. Swift kodları hakkında dikkatli olmanız gereken konu, bankanızın tek kod ile mi yoksa şube kodları ile mi çalıştığıdır. Albaraka Türk Katılım Bankası, bu konuda müşterilerine kolaylık sağlamak açısından tek kod ile çalışmaktadır. Dolayısı ile swift kodları şubeden şubeye farklılık göstermemektedir.

Scroll to Top