Almanya’da Hangi Türk Bankaları Faaliyet Göstermektedir?

Almanya’da Hangi Türk Bankaları Faaliyet Göstermektedir?

Günümüzde dünyanın giderek küçülmesi kavramı küreselleşme ile birlikte hayatımızın hemen hemen her yerine yansımaktadır. Daha da küçülen dünya kavramını bu yazımızda bankacılık sektörü için kullanacağız. Bildiğiniz gibi bankalar hayatımızın vazgeçilmez örgütlerinden biridir. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında aktif olan bankalar müşteri tatmini için faaliyetlerini durmaksızın geliştiriyorlar.

Dünyada ve ülkemizde bankacılık sektörü ulusallıktan uluslararasılığa doğru hızla ilerlemekte. Bugün örneğin; Türkiye’den Asya’nın, Uzak Doğu’nun, Amerika’nın ya da Avrupa’nın herhangi bir şehrine havale, EFT gibi transfer işlemlerini kolaylıkla yapabilmekteyiz. Sadece transfer işlemleri değil; alışveriş, yatırım gibi işlemlerimizi de belli şartlar altında gerçekleştirebiliyoruz.

Ülkemizdeki devlet bankaları, özel bankalar veya yabancı sermayeli bankalar oldukça aktif ve son derece gelişmiş bir hizmetlerini bizlere sunmaktadırlar. Tüm bunların yanı sıra bazı bankalar sadece Türkiye’de değil yurt dışında da hizmet vermektedir. Bu bankalar yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı da unutmamışlar ve onlara da özel hizmetler sunmuşlardır. Öyleyse “Almanya’da Hangi Türk Bankaları Faaliyet Göstermektedir?” sorusuna cevap verelim.

Almanya’daki 5 Önemli Türk Bankası

Türk bankaları Almanya’da oldukça yoğun olan ve yaklaşık olarak üç milyon nüfusa sahip olan vatandaşlarımız için sınırsız hizmet sunmaktadırlar. Almanya’da bulunan Türk nüfusunun yoğunluğu ve giderek artması Almanya’daki Türk bankalarını da kendi arasında sıkı bir rekabet ortamına itmektedir. Dolayısıyla bu bankaların hizmetleri de birbiriyle yarışarak en iyi hizmeti sunma yolunda da önemli adımlar atmaktadır. Bu durumda eskiye oranla banka hizmetlerinde iyileşme ve gelişmeler bulunmaktadır. Mesela eskiden tek bir banka şubesi varken vatandaşların seçme olasılığı olmadığından bir takım koşullar da zorunluydu. Hizmetler kısıtlı, işlemler yavaş, faizler daha yüksek, işlem ücretleri büyük oranda fazlaydı. Ancak son yıllarda Alman bankacılık sektörüne giriş yapan Türk bankalarının sayısı arttıkça, Almanya’daki vatandaşlarımızın işi daha da kolaylaştı.

1.Sberbank

Eski adı Deniz Bank olan Sberbank, Almanya’da temsilcilik ofisleri açarak hizmet sunmaya başlamıştır.

Baden-Württemberg: Almanya’nın Güneybatısında bulunan eyaletteki MannheimStuttgart ve Karlsruhe şehirlerinde birer tane olmak üzere toplamda 3 tane şubesi bulunmaktadır.

Bavyera (Bayern): Almanya’nın Güneydoğusunda yer alan eyalette Augsburg ve Münih şehirlerinde şubeleri vardır. Bunlar:

Berlin ve Hamburg’da birer şube.

Hessen’de iki şube: Frankfurt/Main ve Wiesbaden.

Kuzey Ren-Vestfalya (Nordrhein-Westfalen)’da 5 farklı şehirde şubesi bulunmaktadır: Duisburg, Essen, Düsseldorf, Dortmund ve Köln.

Saksonya’da ise 2 şubesi vardır: Dresden ve Leipzig.

2. Ziraatbank

Ziraatbank’ın Almanya’da toplamda 9 adet şubesi bulunmaktadır. Berlin, Duisberg, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Köln, München, Nürnberg ve Stutgart’tadır.

3. İşbank

İşbankası da Almanya’da ticari ve bireysel müşterilere hizmet vermekte ve toplamda 13 şubesi bulunmaktadır. Berlin‘de ve Köln‘de iki tane, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Karlsruhe, Mannheim, München, Nünberg ve Stutgart‘ta bir tanedir.

4.Garantibank

Garanti bankası da Almanya’daki Özel ve Kurumsal müşterilere hizmet veren bankalar arasında yer almaktadır. Garanti Bankası’nın Almanya’da yer alan şubelerinden ikisi Düsseldorf‘tadır. Diğer şubeleri ise Berlin ve Munchen‘de bulunur.

5. KuveytTürk Bank

Kuveyt Türk bankası diğer bankaların dışında Almanya’da faizsiz hizmet veren ilk katılım bankası olma özelliğine sahiptir. Kuveyt Türk bankasında; aylık ücretsiz cari hesap, ücretsiz havale işlemleri, ücretsiz internet bankacılığı sunmaktadır.

Kuveyt Türkte hesap açtırdığınız zaman ya da hesabınızı yine ücretsiz olarak Kuveyt Türke taşıdığınız takdirde Netto marketlerden ücretsiz nakit çekebilme, yatırımlarınızı kazanca dönüştürecek, ticaret yaptığınız zaman size destek veren İslami bir banka olarak Almanya’da toplamda 3 şubesiyle müşterilerine hizmet vermektedir. Bu şubeler, Berlin, Frankfurt ve Mannheim‘dadır.

Sizlerde işlemlerinizi güvenli ve pratik bir şekilde hem de yabancılık çekmeden gerçekleştirmek istiyorsanız şehrinizde bulunan en yakın Türk bankalarına gitmeyi ihmal etmeyiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz