Bank Pozitif Bireysel Emeklilik

bankpozitif bireysel emeklilik

Bank Pozitif ülkemizde hizmet veren ve bireylere ve kurumlara yönelik bankacılık hizmetleri sunan bir bankadır. Bank Pozitif sahip olduğu sermayenin büyüklüğü ve uluslararasındaki kredi sıralaması ve mali yapılanması itibari ile Türkiye’deki köklü ve güçlü bankalar arasında yer almaktadır. Bank Pozitif diğer bankalardan farklı bir yapılanma ile gelişimini devam etmekte ve sunmuş olduğu tüketici kredilerini kendi kurmuş olduğu teknolojik kanallar üzerinden sunmaktadır ve bu yapılanması ile ülkemizdeki diğer bankalar arasında lider ve yenilikçi bir banka statüsüne sahip olmaktadır.

Yapmış olduğu bu hizmetler ile Türkiye’de ilk olan Pozitif Bank müşterilerine herhangi bir banka şubesine gitmesine gerek kalmadan sadece internet üzerinden bütün kredi işlemlerini halletmelerine olanak sağlamaktadır. Ayrıca Bank Pozitif kurulduğu günden itibaren ülkemizin ekonomisine 7,4 milyar dolar tutarında kredi sağlayarak ülkemizin gelişmesinde büyük bir rol oynamıştır. Bu sebeple Bank Pozitif birçok açıdan ülkemizde kendisini ön planda tutmayı başarmıştır. Bank Pozitif bünyesinde bulunan müşterilerin yararlanmış olduğu hizmetlerin başında bireysel emeklilik gelmektedir.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi (BES), bireylerin çalıştıkları dönemlerde sahip oldukları yaşam standartlarının emekliliklerinden sonra da devam edebilmesi için çalışma dönemlerinde yaptıkları düzenli birikimleri kapsayan bir sistemdir. Bu sistem genel olarak devlet desteği ile sürdürülmekte ve tasarruf üzerine kurulu bir sistem haline dönmektedir. Bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilmek için öncelikli olarak belirli koşullar bulunmaktadır ve bu koşullar bütün bankalar için kapsayıcı durumdadır.

Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?

  • Öncelikli olarak bireysel emeklilikten yararlanabilmek için belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır ve bu yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Yani bireyin fiil ehliyetine sahip olması gerekmektedir.
  • Diğer bir koşul ise bireysel emeklilik sistemine giriş yapabilmek için bireylerin ödemesi gereken asgari bir katkı payının ödenmesidir. Bu asgari katkı payı her banka için farklılık göstermekte ve banka tarafından belirlenmektedir.
  • Bunun dışında belirlenen şartlar bankaların kendilerince belirlemiş olduğu şartlardır. Bu sebeple bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Bireysel Emeklilik Bilgilendirme Siteleri

Ülkemizdeki vatandaşlara bireysel emeklilik hakkında en detaylı bilgileri sunan birtakım internet siteleri kurulmuştur ve bunların birçoğu devlet tarafından kurulmuştur. İlk olarak T.C. Maliye Bakanlığının kurmuş olduğu resmi Maliye Bakanlığı internet sayfası üzerinden bireysel emeklilik hakkında bilgiler alınabilmektedir.

T.C. Maliye Bakanlığı resmi internet sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Diğer bir internet sayfası ise Emeklilik Gözetim Merkezine ait bir internet sayfasıdır. Aşağıdaki kısımdan ise Emeklilik Gözetim Merkezi internet sayfasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Emeklilik Gözetim Merkezi internet sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Bank Pozitif Bireysel Emeklilik Başvurusu

Öncelikli olarak Bank Pozitif birçok şekilde bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgilendirmeyi gerçekleştirmektedir. Bunların ilki Bank Pozitif şubelerinde gerçekleştirmektedir. Bank Pozitifin sunmuş olduğu bireysel emeklilik sistemi hakkında en detaylı bilgiyi almak istiyorsanız size en yakın bir Bank Pozitif şubesine gitmeniz gerekmektedir. Buraya gittikten sonra Bank Pozitif şube yetkilisinden talep etmeniz durumunda bireysel emeklilik sisteminin Bank Pozitifte nasıl işlediğini size detaylı bir şekilde anlatacaktır

Ayrıca şubeye gitmeniz durumunda eğer bireysel emeklilik başvurusu yapmak isterseniz sizden belli başlı belgeler istenecektir. Bu belgeler bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak bütün bankaların istemiş olduğu ortak belgeler de mevcuttur. Daha sonrasında sunduğunuz bu belgeler neticesinde sizin bireysel emeklilik için uygun olup olmamanıza göre sizin bireysel emeklilik planınız oluşturulacaktır.

Bunların dışında bireysel emeklilik hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz yerlerden birisi ise Bank Pozitif telefon bankacılığıdır. Bank Pozitifin kurmuş olduğu telefon bankacılığı sistemi sayesinde müşteriler rahatlıkla Bank Pozitifin sunmuş olduğu hizmetler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmektedir. Bu hizmetlerden bir tanesi de bireysel emeklilik olduğundan dolayı bireysel emeklilik hakkında en detaylı bilgileri vermektedir.

Bank Pozitif Bireysel Emeklilik Seçenekleri Nelerdir?

Bank Pozitif bireysel emeklilik sistemi ile 3 farklı bir yapılandırma yapabilirsiniz.

  • İlk olarak çalışma süresi boyunca gerçekleştirmiş olduğunuz birikimin hepsini toplu bir şekilde belirlenmiş olan vade sonrasında alabilirsiniz. Böylelikle birikiminiz bir seferde sizin kullanımınıza geçecektir.
  • Diğer bir seçenek ise kendinize uygun bir program hazırlatmaktır. Bu program aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık dönemler halinde birikimlerin ödenmesini kapsamaktadır. Bu geri ödeme planı süresinde yıl boyunca en fazla iki kez ödeme sıklığınızı değiştirebilirsiniz. Böylelikle fon değiştirme, dağılımı ve aktarım haklarınızı kullanabilmeye devam edebilirsiniz.
  • Son olarak ise emekli birikimlerinizin sizlere maaş olarak dönmesini sağlayabilirsiniz. Bu ödeme şekli size aylık, üçer aylık, altı aylık veya yıllık bir şekilde dönmektedir. Buradan sizin belirlemiş olduğunuz bir ödeme planı ile Bank Pozitif size birikimlerinizi geri yansıtmaktadır.

otomatik bese 3lu devlet katkisi h270259

Bireysel Emeklilik Planında Vazgeçme

Öncelikli olarak bu emeklilik planına girmeniz durumunda otomatik olarak belli bir süre sistem içerisinde kalmayı kabul etmeniz gerekmektedir. Diğer türlü size uygulanacak olan belli kesintiler söz konusudur. Eğer ki sistemden emeklilik kazanır iseniz size belli dönüşler gerçekleşecektir. Yapılan ödemelerin kapsadığı gelir tutarı üzerinden %5’lik bir stopaj kesintisi yapılmaktadır. Ancak emeklilik hakkı kazanmadan ayrılırsanız;

  • 10 yıl süre vadesini doldurmadan sistemden ayrılmaya karar verirseniz uygulanacak olan stopaj kesintisi %15 olur.
  • En az olarak 10 yıl süre ile sistemde kalıp daha sonrasında ayrılmaya karar verirseniz ve 56 yaşını doldurmadan ayrılırsanız %10’luk bir kesinti gerçekleşecektir.

Ayrıca Bank Pozitif emeklilik sisteminde dahil iseniz başka herhangi bir emekli sisteminden emeklilik hakkı kazanmanız durumunda diğer tüm emekli sözleşmelerinden de aynı anda emeklilik durumuna geçme hakkına sahip olabilirsiniz.

Scroll to Top