Banka Borcunu Kapatmanın Püf Noktaları

Borç Kapatmanın Püf Noktaları

Günümüzde bankalarla çalışmayan birini bulmak artık neredeyse imkansız gibi. Reşit olma yaşını geçen hemen hemen her kişi bankalardan ya kredi kartı ya da banka kartı talebinde bulunmaktadır. Çalışan kişiler, ödemelerini bankalar aracılığı ile almaktadırlar. Nakit paraya sıkışan kişiler ya da yapmak istedikleri yatırımlar için finansal destek arayan girişimcilerin de ilk adresi bankalardır. Bankaların kendi müşteri profillerine uygun, kredi paketleri ürünlerinden veya finansal destek ürünlerinden faydalanma durumu oldukça fazla tercih edilmektedir. Durum böyle olunca kredi kartı kullanmak ya da bankalarla çalışmak her geçen gün biraz daha yaygın hale gelmeye başlamıştır. Pahalı yaşam şartlarının ve bazı mecburiyetlerin, kişileri bankalar ile çalışmaya yönlendirdiği kaçınılmaz bir gerçektir. Bankalarla çalışmanın hayatımıza kattığı olumlu yönler kadar, bu uygulamaların bilinçli kullanılmamasından doğan olumsuz durumları da söz konusudur. Bilinçsiz kredi ürünü kullanımı, kontrolsüz kredi kartı kullanımı gibi durumlar bankalara olan borçların artmasında rol oynayan en önemli faktörlerdendir. Elbetteki bankalar bu durumlar içinde önlem alarak, var olan kredi kartı borcunun minimum borcunun ödenmesi, kredi borcunun yeniden yapılandırılması gibi uygulamaları işleme koymuşlardır. Fakat bu uygulamalar sistematik bir şekilde işlem gördüğü için bazen yaşamlarımız ve kazançlarımız bu kadar sistematik olmayabilmektedir. Kredi kartı borcunuz ya da kredi ödemeniz banka ile anlaşmanızda belirtilen vadelerle ödenmediği taktirde faiz uygulaması devreye girerek borcunuz sürekli katlanarak artma gibi bir durum yaşar. Bankaya borçlu olmanın en tehlikeli yapısı ise, borçlu olunmasına rağmen banka ürünlerinin bilinçsiz kullanımına devam edilerek var olan borcu aşılamaz bir dağ haline getirmektir. Bilinçlenme ve bir takım püf noktalar ile banka borçlarınızı aşırı bir hal almadan ödemenizde elbetteki sizlerin elinde olan bir durumdur. Banka borcu kapatmanın püf noktalarını sizler için bu yazımız da tek tek ele alacağız.

Banka Borcu Kapatmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  • Öncelikle yapacağınız harcamalar konusunda daha bilinçli bir hal içerisinde olmak en birincil şarttır. Günlük hayatımızı ve harcamalarımızı planlamamız bu noktada bizleri daha sistematik yapacağı için önemlidir. Gelir gider durumumuza hakim olup en iyi şekilde davranmak ve en önemlisi bunları yaparken gerçekçi davranmamız borçlu olunan dönemi daha iyi atlatmamıza yardımcı olacaktır. Borçlu olduğunuz dönemdeki harcamalarınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Harcamalar esnasındaki öncelikli düşünceniz elbetteki; “İhtiyaç mı yoksa keyfi bir harcama mı?” düşüncesi olursa daha sağlıklık bir harcama gerçekleştirmiş olursunuz. Acil bir ihtiyacınız değilse yapacağınız harcama bir sonraki sefer alınabilecekler kategorisinde bulunabilir. Bu gibi davranışlar sizi hem alışveriş esnasında daha bilinçli bir harcama yapmaya hem de borçlarınızın ödenebilirliğinin daha kolay olmasına yardımcı olacaktır. Bankalara borcunuzu düzenli olarak yapmanızda size ayrıca bir artı puan getirmektedir. Bu davranış banka gözünde sizin daha güvenilir, borcuna sadık bir müşteri profili oluşturmanıza neden olur. Düzenli ödemeleriniz sayesinde de kredi notunuz yüksek bir değerde bulunur ve bankalardan talep ettiğiniz diğer ürünlerde bankanın size güvenmesi daha kolay bir hal alır.
  • Kredi kartı borçlarınız için bankalar tarafından birleşik faiz uygulaması uygulanmaktadır. Birleşik faiz uygulaması o dönem ki ödemeniz gereken toplam borcunuzun tamamı üzerinden hesaplanan bir orandır ve her banka ve her kredi kartı çeşidi (Öğrenci kredi kartları, kişinin gelir durumuna göre verilen standart, platinum kredi kartları vs. gibi) için farklı faiz oranları uygulanmaktadır. O ay ki kredi kartınızın borcunun tamamı ödeyebileceğiniz miktarı aşıyorsa asgari ücretini ödeyip, geri kalan borcun bir sonraki döneme faizi ile aktarılması gerçekleştirilir. Bu işlem kısa vadede borcunuzun sorumluluğunu üzerinizden atsa da borcunuzun kapatma süresi elbette miktarı ile artacaktır. Elbetteki bu durum tek bir kredi kartı için kolaylıkla tercih edilmektedir. Fakat birden fazla kredi kartınızın borcu aynı döneme denk geliyor ise bu işlem borçlarınızı ödemenizi daha da zorlaştıracaktır. Bu gibi durumlarda dilerseniz, düşük faiz oranına sahip bir ihtiyaç kredisi alarak, daha uzun vadede ve bütçenize uygun geri ödeme koşulları ile borcunuzun tamamını ödeyerek tek bir yere borçlu olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz ya da bankaların borçlarını yapılandırma gibi avantajlarından faydalanarak var olan tüm borçlarınızı ödeyebilir ve tek bir bankaya borçlu kalarak bu zorluğu atlatabilirsiniz.
  • Kullandığınız kredi ürünlerinin borçlarının ödemesinde yaşadığınız bir sıkışıklık durumu halinde, borcunuzu kapatmak için bir birikiminizin olması gerekmektedir. Böylelikle erken ödeme yaparak kalan borcunuzu düşürebilir veya aylık geri ödeme sürecinizi sonlandırabilirsiniz. Eğer herhangi bir birikiminiz bulunmuyorsa, borçlu olduğunuz banka ile yüz yüze görüşerek borcunuzun yeniden yapılandırılmasını sağlayabilir ve borcunuzu mevcut bütçenize göre aylık taksitlerle ödeyebilirsiniz. Bununla birlikte bankanız kredi ürünlerinde uyguladığı faiz oranlarında düşüş yaptıysa kendi krediniz içinde aynı uygulamayı talep edebilirsiniz. Bu gibi alternatiflerden hiçbiri mümkün değilse mevcut krediniz borcunuzdan daha düşük faiz oranına sahip bir kredi çekip, ilk kredi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Talep edeceğiniz yeni kredinizin geri ödemesini gelir durumunuza göre belirlenmesi çok önemlidir. Yine de yeni kredi borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda, düşük faiz oranını sahip olduğu için bu durum sizin için kolaylık sağlayacaktır.
Scroll to Top