Banka İpotekli Aracı Nasıl Satabiliriz?

Banka İpotekli Aracı Nasıl Satılır?

Bildiğiniz gibi konut, araç, arsa gibi yerlerin alımında kullanılan krediler yüksek miktardadır. Bu krediler yüksek taksit oranı ve yüksek faize de sahip olabilir. Kişiler yeterli hesap yapmamışsa krediyi aldıktan sonra geri ödemede sıkıntı yaşar. Ödenmeyen krediler ise birçok kötü sonucu doğurur. Bankalar kredi alan müşterileri karşısında mağdur olmamak adına birtakım savunma yöntemleri geliştirmiştir. Bunların başında verilen kredi karşılığında ipotek alınmasıdır. Bankaların en çok başvurduğu yol olan ipotek; kredi verildiği zaman mülke uygulanır ve kredi borcu bitmediği sürece ise ipotek kaldırılmaz. Bu yüzden kredi borcunuzu bitirene dek aldığınız mülkün yasal sahibi bankadır. Bu durumda akla gelen sorulardan biri “Banka İpotekli Aracı Nasıl Satabiliriz?” sorusu olacaktır. Şimdi size bu sorunun cevabını vermeye çalışalım.

Banka İpotekli Aracı Nasıl Satabiliriz?

Bankalardan aldığımız kredilerde yaptırımlar bulunmaktadır. Bu yaptırımlar bankanın kendini korum altına almak istemesi ile ilgilidir. Bu amaçla bankalar kredi vermeden önce kişilerin başvurusunu iyi incelerler. Kredi başvurularında seçici olan durum kredi notudur. Kredi notu kişinin mali geçmişi hakkında olumlu ya da olumsuz bilgi vermektedir. Bankadan alınan krediler veya kredi kartlarının taksitlerinin düzenli bir şekilde ödenip ödenmediği kaydedilir. Bu kayıtların düzenli oluşu kredi notunun yükselmesine düzenli olmayışı, gecikmiş veya ödenmemiş olması kredi notunun düşmesine neden olur. Hali ile bankalar kredi notu araştırması yaparak kişilere bu nota göre kredi vermektedirler. Daha sonra kredi notu yüksek kişilere verilen krediler hayat sigortası gibi durumlar ile garanti altına alınmak istenmektedir. Kişinin hayat sigortası varsa bu durumda kişiye bir zarar gelmesi halinde hayat sigortası büyük bir para kaynağı sağlar. Eğer kişi kredi borçlarını ödeyemeyecek durumda olursa hayat sigortası devreye girer. Normalde kişiye verilmesi gereken hayat sigortası aylıkları banka tarafından el konulur. Kişinin kredi taksitleri bu sayede ödenir. Bankaların birçoğu bu yöntemi kullanmaktadır. Ayrıca bankalar kredi notu ya da gelir düzeyi düşük kişilere kredi vermek için kefil veya peşinat istemektedir. Bu, kredi ödenmemesi halinde kredi borçlarının tahsilini garanti altına almaktır. İşte tüm bunların yanında bankalar konut veya araç kredileri gibi kredilerde; mülkü ipotek altına alarak kendilerini güvence altına alırlar. Mülkün ipotekli oluşu tamamen bize ait olmadığı ve borcu ödemediğimiz takdirde mülkün bizden alınabileceği tehlikesi bulunmaktadır.

İpotekli olan bir aracın satımı ise imkan dahilindedir. Fakat bunun gerçekleşmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Birkaç yöntem dahilinde ipotekli aracın satımı gerçekleşebilir. İlk olarak; diyelim ki araç kredisinin 2 yıllık vade süresi var ve siz 1. yılı doldurduktan sonra aracı satmak istediniz. Bu durumda aracı satacağınız kişi ile bir anlaşma halinde olmalısınız. Eğer hızlı bir alım satım işlemi yapmak isterseniz bu durumda şunu yapabilirsiniz. Aracı satacağınız kişiden satış ücretini alarak araç kredisi borcunun tamamını kapatabilirsiniz. Bu yüzden parayı aldığınıza dair aracı alan kişi ile satıcı noter huzurunda bir anlaşma imzalar ve bankaya beraber gidilir. Bankadan alınan borcun kapatıldığına dair belge ile yine noterde satım işlemi tamamlanır. Daha sonra aracı alan kişi trafik tescil şubesine giderek aracın ruhsatını kendi üzerine alır ve işlem tamamlanır.

Diğer bir yöntem ise aracı satın alacak kişi; araç kredisi borçlarının aracı satın alacak kişi tarafından kendi üzerine alınmasıdır. Eğer aracı alacak bireyin yeterli nakdi yoksa bu durumda satıcıya satıcının daha önce ödediği kredi miktarı kadar nakit para verilir. Geriye kalan kredi taksitleri ise aracı alacak kişiye devredilir. Eğer bu yöntemi kullanarak ipotekli araç satımı yapmak isterseniz alıcı ve satıcı olarak birlikte bankaya giderek devir işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.

Son yöntem ise; Satıcı ve alıcı bir güven ilişkisine sahipse bu durumda aracı satın alacak kişi araç kredisi borcunun tamamını kapatabilir. Bu borç kapatıldıktan sonra araçta ipotek kaldırılır. Daha sonra araç sahibi aracın devrini yeni alıcıya yapar. Bu yöntem çok sık rastlanan bir yöntem değildir. Çünkü yasal bağlamda ve noter huzurunda yapılmayan tüm anlaşmalarda sorunlar çıkabilir. İkili arasında yapılan anlaşmada bir taraf cayma girişiminde bulunsa bile bu durumda mağdur taraf hakkını savunmaz. Yasal anlamda da dava etmesi halinde eline pek bir umut geçmeyecektir.

Scroll to Top