Bankaların Emekli Promosyonları Nelerdir?

Bankaların Emekli Promosyonları

Bankaların Emekli Promosyonları Nelerdir? Uzun zamandır tartışılan emekli promosyonları ile ilgili gerekli açıklamalar yapıldı ve emeklilerin promosyon ödemeleri başladı. Maaş alan emekliler şartları sağladıkları takdirde 3 ay içinde promosyonlarını almış olacaklar. Promosyon tutarı bankasına göre değişiklik göstermekte olup 300 ile 500 TL arasında değişmektedir. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olan ve yazımızın devamında listesi bulunan bir bankaya giderek emekli maaşımı 3 yıl boyunca sizden alacağım sözünü vererek imza atmanız gerekiyor. Sonrasında emekli maaşı tutarına göre alacağınız bankadan promosyon miktarınız belirlenecektir. Bu tarihten sonraki ödeme ise 2020 yılında yapılacak protokole göre belli olacak.

Emekli Promosyon Ücretinden Yararlanabilme Şartları Nelerdir?

Emekli promosyonları ücretinden SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı emeklileri yararlanabilecektir.

Bir aya tekabül eden net gelir/aylığın 1.000 TL’ye kadar olan tutar için 300 TL (1.000 TL hariç), 1.000 – 1.999 TL’ye kadar 375 TL, 2.000 TL ve üzerinde ise 450 TL promosyon ödemesi yapılacaktır. Banka ile üç yıl süreli olarak Emekli Bankacılığı Promosyon Taahhütnamesini imzalamak gerekmektedir. Emekli maaşı taşıma işleminizi bankaya giderek yapabileceğiniz gibi PTT şubelerinden alacağınız e-Devlet şifrenizle de E-Devlet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki SGK İl Müdürlüğü’ne dilekçe vererek de emekli maaşı aldığınız banka değişikliğini yapabilmeniz mümkündür.

Hangi Bankalar Emekliye Promosyon Ödüyor?

1.Garanti Bankası

“Emeklilerin Özel Bankası” sloganıyla Garanti Bankası Emekli Promosyonu kampanyasında yerini alarak, emeklilik maaşınızı Garanti Bankasına taşımanız durumunda size özel fırsatlar sunmakta. SGK’nın belirlemiş olduğu koşullar dahilinde emekli promosyon ücreti veren Garanti Bankasının sunduğu imkanlar şunlardır:

 • Eğer birden fazla maaş ödemesi alıyorsanız, bu maaşların toplamı dikkate alınarak tek bir promosyon ödemesi yapılacaktır. Elbette bunun için aldığınız tüm maaşları Garanti Bankasına taşımanız gerekmektedir.
 • Garanti Bankasıyla anlaştıktan ve ilk maaşınız yattıktan sonra 3 iş günü içerisinde promosyon ücretinizi alırsınız.
 • Emekli maaşınızı aldığınız vadesiz hesabınız için hesap işletim ücreti ödemezsiniz.
 • Garanti Paramatiklerden maaşınızı kolay bir şekilde çekebilirsiniz.
 • Emeklilere özel indirimli faiz oranlarıyla gelir belgesi olmadan; destek, oto ve Mortgage kredilerinden faydalanabilirsiniz.
 • Ayrıca Taahhüt süresi içinde vefat etme durumu dışında herhangi bir nedenle SGK tarafından gelir/aylık ödemenizin kesilmesi veya herhangi bir sebeple gelir/aylığınızı farklı bir kuruma taşımanız halinde ya da taahhütünüzün süresi dolmadan promosyon taahhüdünü bitirmek isterseniz, promosyon ücretiniz iptal edilecek ve aldığınız promosyon ücretini iade etmeniz gerekecektir.

2.ING Bank

ING Bank’ta da aynı şartlar geçerli olmakla birlikte, Emekli maaşınızı tüm ATM’lerden çekebilecek ve nakit ihtiyaçlarınız için avantajlı faiz oranları ile ihtiyaç kredisi alabileceksiniz.

3.Akbank

Akbank ise yukarıdaki şartlara ek olarak aşağıdaki avantajları sunuyor.

 • Yurt içindeki tüm banka ATM’lerinden ayda 2 kez ücretsiz para çekebilirsiniz.
 • Ücretsiz Havale gönderebilirsiniz.
 • Akbank Direkt ile EFT işlemlerinizi ücretsiz yaparsınız.
 • Akbank kiralık kasalarını 325 TL yerine indirimli bir şekilde 125 TL karşılığında kullanabilirsiniz.

4.Fibabanka

Fibabanka aylık ücretlerinizi diğerlerinden farklı olarak daha fazla promosyon ücreti ödemektedir.

 • 1.000 TL’den az (1.000 TL hariç) maaşlar için 330 TL
 • 1.000-1.999 TL maaşlar için 415 TL
 • 2.000 TL ve üzerinde olan maaşlar için ise 500 TL
 • Ayrıca Türkiye’deki hem Fibabanka hem de diğer tüm ATM’lerden herhangi bir ücret/komisyon ödemeksizin emekli maaşınızı çekebilirsiniz.
 • Vefat eden emeklilerin hak sahipleri yani eş ve çocukları de promosyondan yararlanabilecektir.

5.Vakıfbank

Vakıfbank da emekli promosyon ücreti fırsatını müşterilerine sunmaktadır. Yukarıdaki genel kurallar haricinde maaşınızı Vakıfbanka taşırsanız:

 • Aracınızla otoyol ve köprülerden kolay bir şekilde geçebilmek için maaş hesabınıza bağlı HGS etiketini ücretsiz olarak alırsınız.
 • Vakıfbank’tan kredi kartı alırsanız kart aidatı ödemezsiniz.

Bu bankaların dışında ayrıca Ziraat Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank, Yapı Kredi Bankası, TEB, Burganbank, Halkbank, Şekerbank ve Denizbank bankalarının da sunduğu hizmet ve avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Scroll to Top