Borsada Alım Satım Nasıl Yapılır?

Borsada Alım Satım Nasıl Yapılmaktadır

Birikimlerini değerlendirmek isteyen bireylerin başvurduğu yollardan birisi borsadır. Borsada paranızı değerlendirmek için ise piyasayı iyi bir şekilde tanımalı, bu doğrultuda adım atmalısınız. Günümüzün getirdiği teknolojik gelişmeler borsa piyasasını da kolaylaştırarak yatırımcıların tüm günlerini borsa merkezlerinde değil, internet bağlantısını gerçekleştirdikleri bilgisayarları ile istedikleri her yerde işlemlerini yapabilmektedirler. Böylece kolaylıkla borsa piyasasından alım satım gerçekleştirebilir, eğitimleri ücretsiz olarak edinebilir, demo hesaplar ile kendinizi geliştirip sizler için önemli bilgiler edinebilirsiniz. Belli miktarda paranız var ve borsaya yatırım mı yapmak istiyorsunuz? Öncelikli olarak “Borsa Nedir? Borsada Alım Satım Nasıl Yapılır?” gibi soruların cevaplarını yazımızdan öğrenerek bu piyasa hakkında bilgi edinerek başlangıç yapabilirsiniz.

Borsa Nedir?

Borsa, şirketlerin belirledikleri hisselerinin alınıp satılarak ticaretlerinin yapıldığı ortamlar olarak bilinmektedir. Bu alım satım işlemleri bir aracı firma aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Alım satım arasında oluşan fiyat farkından borsada kazanç sağlanır. Hisselerini satan şirketler için borsa, önemli bir nakit kaynağı iken yatırımcılar için kazanç kapısı konumundadır. Üklemizde kurumsal borsa olarak eski adı “İstanbul Menkul Kıymetler Borsası(IMKB) olan “Borsa İstanbul(BIST)” bulunmaktadır. Borsaya başlayacak olan yatırımcıların sahip olması gereken en önemli unsurlar bilgi ve deneyimdir. Borsanın mantığı kısaca; fiyatı düşük iken alımlar gerçekleştirilmeli ve fiyatlar yükseldiğinde satılmalıdır. Böylece aradaki fiyat farkı sizin kazancınız olacaktır. Dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Gelişen teknoloji ile internet ortamından borsa hakkında yeterli bilgi sahibi olmalı, demo hesap açarak deneyim ve tecrübe kazanmalısınız.
  • Piyasayı iyi bir şekilde analiz etmelisiniz.
  • Stratejinizi geliştirerek yönünüzü belirlemelisiniz.
  • İçinde bulunduğunuz piyasayı iyi bir şekilde takip etmeli, yükselme ve düşüşleri öngörmelisiniz.
  • Zihinsel olarak borsaya konsantreli bir şekilde ilerlemelisiniz.
  • Kulaktan doma bilgilerle ilerlememelisiniz.

Borsa Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Borsada alım satım gerçekleştirmek için ilk olarak var olan aracı kurumlardan biri ile anlaşmanız gerekmektedir. Çünkü alım satım işlemlerinde sizlere aracı kurumlar eşlik ederek işlemleriniz gerçekleştirilmelidir. Ek olarak aracı kurum veya bir banka aracılığıyla da yatırım hesabı açtırmalı ve aktifleştiğinde hesabınıza para yatırmalısınız. Kısacası borsa piyasası ile aranızdaki iletişimi aracı kurum sağlar. Yani, bir hisseyi almak istiyorsanız talep emrini borsaya direk kendiniz iletmez, bunu aracı kurum ile gerçekleştirirsiniz. Bu emirler; alış için talep emri, satış için ise arz emri şeklindedir. Şöyle ki, borsa emirleriniz iki kademelidir. Yatırımcı, aracı kuruma borsaya iletmesi için emir verir ve aracı firma da borsaya müşterinin emri olarak iletir. Karşılıklı doğru iletişim kurulduğunda alım satım işlemi kârlı bir şekilde sonuçlanır.

Borsada oluşan fiyatlar ise arz ve talebe göre şekillenmektedir. Arz ve talep birbirini karşıladığı takdirde alım satım işlemi gerçekleşmiş olur. Örneğin, bir hisseyi almak istediğinizde al emrinize karşılık aynı şekilde karşı taraftan sat emri gelmelidir. Böylece birbirinin talepleri karşılanır, satış gerçekleşmiş olur. Piyasa üzerinde satışta olan hisse senetlerinin değerlerine göre alım satım emirleri değişmektedir. Alım satım işlemlerinin düz hesapta gerçekleşmesi adına da 100 ve 100’ün katları üzerinden fiyatlar belirlenerek sunulur. Bir diğer nokta ise bir hisse senedi aynı seans içinde en fazla %10 aşağı veya yukarı hareket edebilmektedir. Bunun nedeni ise aşırı yükselme ve düşüşlerin yaşanılmasının önüne geçilmesidir. Borsada alım satım işlemi yapmak için bilmeniz gereken önemli noktalardan birisi de işlem saatleridir. Borsa İstanbul’un belirlediği işlem fiyatları sabah ilk seans 9.40’da başlamakta en son seans ise 18.10’da son bulmaktadır. Tüm seanslar ve daha detaylı bilgi için yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız yeterlidir.

Sonuç olarak, online şekilde gerçekleştirilen borsa alım satım işlemlerini yapmak için, anlaşma sağladığınız aracı firmanın sizlere sunduğu ücretsiz eğitim ve demo hesaplar üzerinden piyasayı anlayıp, kavramalısınız. Yeterli tecrübe ve deneyimden sonra gerçek platforma geçip birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Borsanın ne olduğunu bilmeli, zihninizde herhangi bir soru bırakmamaya odaklanmalısınız. Borsa piyasasında karlı ya da zararlı çıkmak sizlere bağlı bir durumdur. Kendinizi tamamıyla bu işe odaklayıp gerekli donanımınızı sağladığınız sürece kârlı çıkacağınız kuşkusuzdur.

Borsa İstanbul İşlem Saatleri İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top