Devlet Destekli Evlenme Yardımı

Evlenme Yardımı

Evlilik zor bir süreçtir. Evlilik sürecinde kişiler maddi ve manevi olarak zorluk yaşamaktadırlar. Manevi zorluklar çiftlerin birbirine olan sevgisi ve desteği ile aşılırken maddi zorluklar her ne kadar çiftler arasında paylaşılsa da bazen bu yükün altından kalkılamaz. Evlilik için yeni bir düzen kurulur. Baştan aşağı bir ev dizilir. Bu evin kurulması için ise yüklü miktarlarda para gereklidir. Düğün kısmı ise paranın en çok harcandığı kısımlardan biridir. Çiftlerin en çok özellikle ev kurma ve düğün hazırlıkları sırasında paraya ihtiyacı olduğu görülür. Aileden zenginliği olan, maddi durumu iyi olan ya da önceden birikimi olan kişiler için bu süreçte para çok büyük bir sorun teşkil etmezken, diğer kişiler için para ciddi bir maddi sorundur. Bu yüzden sıcak ve yüklü parayı bulamayan çiftler evlilik için yıllardır bankalara kredi için başvurmaktadırlar. Bankalardan farklı farklı türlerde alınan krediler son yıllarda farklı bir sisteme getirilerek düzenlendi. Şimdi biraz bundan bahsedelim.

Devlet vatandaşların ihtiyaçların cevap vermek için sürekli çalışmaktadır. Bu ihtiyaçları giderebilmek için her alanda yenilikler ve gelişmeler yapılır. Evlenmek isteyen gençlerin yıllardır bankalardan aldıkları kredileri ve bu kredilerin ödenememesi sonucu oluşan durumları farkında olan devlet; birkaç yıl önce ”evlenme kredisi- evlenme yardımı” adında bir uygulama başlattı. Bu uygulama belli şartlarda bulunan çiftlere evlilik sürecinde yapılacak olan yardımları kapsamaktadır. Şimdi Devlet Destekli Evlenme Yardımı hakkında bilgi verelim.

Devlet Destekli Evlenme Yardımı Nedir?

Evlenme yardımı, evlenme kredisi, evlenme ödeneği, evlenme desteği gibi birçok farklı isim ile ifade edilen bu uygulama aslında; Evlilik sürecinde paraya ihtiyaç duyan çiftlere yardım etmek amacı ile verilen nakit para desteğidir. Özel bankaların yıllardır verdiği bu krediyi benzer bir kredi ise devlet tarafından verilmeye başlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının desteği ile uygulamaya konan bu yardımlardan şimdiye kadar binlerce çift yararlandı. Buna göre devletin yaptığı evlenme yardımında; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlediği şartları sağlayan çiftlere uzun vadeli ve faizsiz olarak kredi verilmesi kapsamındadır. Bakanlığın belirlediği şartları sağlaya her Türk vatandaşı bu yardıma başvurma hakkına sahiptir. Peki devlet destekli evlenme yardımı almak için şartlar nelerdir?

Devlet Destekli Evlenme Yardımı Almak İçin Şartlar

Devlet destekli evlilik yardımı alabilmek için bazı şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Aksi halde bu yardıma başvurma şansınız yoktur. Bu şartlardan ilki; çiftlerin yaşları 18 – 24 arasında olmak zorundadır. İkinci şart; çiftlerden hiçbirinin de bir suç işlememiş veya ceza almamış olması gerekmektedir. Üçüncü şart ise; maddi durumunun evlenmeye elverişli olmadığını beyan eden bir belge veya evrak sahibi olması gerekmektedir. Bu 3 şarta sahip olan çiftler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına devlet destekli evlenme yardımı için başvurabilme hakkına sahiptirler.

Devlet Destekli Evlenme Yardımı Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına evlenme yardımından faydalanmak üzere müracaat edilir. Bu müracaat Bakanlık tarafından değerlendirilir. Eğer çift evlenme yardımı almaya uygun bulunursa gerekli evraklar istenir ve işlem yapılır. Ardından çifte devlet destekli evlenme yardımı verilir.

Devlet Destekli Evlenme Yardımı İçeriği

Devlet destekli evlenme yardımı almaya hak kazanan kişiler yani tüm şartları sağlayan kişilerin başvurusu kabul edildikten sonra değerlendirmeye alınır. Bu sayede bu kişiler devletin verdiği evlenme yardımında faydalanabilirler. Evlenme yardımı alındıktan sonra ilk yıl geri ödeme şartı olmadan 10.000 TL olarak verilmektedir. Bu yardım alındıktan sonra ise 4 yıl içinde faizsiz olarak geri ödenmelidir. Tüm evlenme kredileri devletin bankaları tarafından dağıtılmaktadır. Ayrıca evlenme yardımı almış ve ilk yılında çocuğu olan çiftlerin evlenme yardımını bir yıl daha erteleme imkanı bulunmaktadır.

Devlet Destekli Evlenme Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Devlet destekli evlenme yardımı almak isteyen kişiler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bu kapsamda başvurabilirler.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı veya Kredisi

Devletin evlenme yardımının yanında bir de evlenecek olan çiftler için ”çeyiz hesabı veya kredisi” adında bir uygulaması da bulunmaktadır. Bu uygulama yeni olmakla beraber 2015 yılında yürürlüğe girdi ve Resmi Gazetede yayınlandı. Çeyiz hesabı; 3 yıl boyunca her ay belli miktarlarda para biriktiren gençlere devlet belli oranda yardım yapmaktadır. Şimdi sizlere biraz bundan bahsedelim.

Çiftleri evlenmek üzere para biriktirmeye teşvik eden bir uygulama olan çeyiz hesabı, 3 yıl boyunca düzenli primler ödenmesi şartı ile devlet tek seferde en fazla 5.000 TL katkıda bulunmaktadır. Çeyiz hesabı açmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar; çiftlerin 27 yaşını aşmamış ve ilk defa evlenecek olması gerekmektedir. Daha sonra çiftlerden biri kamusal bir bankadan çeyiz hesabı açacaktır. Çeyiz hesabında en az 1.000 TL en fazla ise 25.000 TL para biriktirmektedir. Devlet desteği olan 5.000 TL ise 3 yılın sonunda ana paraya eklenerek kişiye verilir. 18 yaşından küçük olan kişilerin de çeyiz hesabı açabilmesine imkan veren bu sistemde, bu kişilerin velileri tarafından hesap açılmaktadır.

Çeyiz hesabı primleri en az 100 TL en fazla 1.000 TL olarak yatırılmaktadır. Ayrıca primler 3 ayda bir defa yatırılır. Kişiler çeyiz hesabında yıllara göre değişen bir oranda devlet desteği almaktadır. 5 yıl boyunca çeyiz hesabına yatırım yapmış bir kişi sonunda ana paranın %20’sini devlet desteği olarak almaktadır. Evlendikten sonra 6 ay içerisinde ise evlilik cüzdanı ve ilk evlilik olduğuna dair Nüfus Müdürlüğü’ne gidilerek alınacak olan belgeyle bankaya başvurarak 2 ay içinde parayı alabilirler.

Scroll to Top