Devlet Kreş Yardımı Başvurusu

Çocuklu hayat oldukça tatlı ve oldukça zor bir süreçtir. Özellikle çocuk yetiştirmede ilk yıllar çok önemlidir. Çocuğun karakterinin şekillendiği ilk yıllarda anne ve baba desteği ile çocuklar daha güçlü bireyler olarak yetişmektedir. Bu süreçte çoğunlukla anneler çocuklarının yanında yer alırlar. Ülkemizde ne yazık ki çalışan kadın sayısı her sektörde oldukça azdır. Bunun yanında çocuk sahibi olan kadınların işlerini bırakmaları ve döndüklerinde ise yeniden işlerine kavuşamamaları ise büyük bir sorundur. Ülkemizde maalesef kadınların hem çocuklarını emanet edebilecekleri kurumlar hem de doğum sonrası yaşanan hak ihlalleri konusunda iyi bir karnesi bulunmamaktadır. Çalışan annelerin bazıları doğum izni kullandıktan bir süre sonra işe geri dönebilseler bile; kreş veya bakıcı fiyatları yüzünden oldukça zorlanmaktadırlar. Herkesin çocuğuna bakacak bir yakını da bulunmamaktadır. Bu yüzden çalışan anneler kreşlere verilen aylıklar yüzünden uzunca bir süre zorluk çekmektedirler. Anne ve babaların bu durumu şikayetleri sonucunda devlet konuya el atmış bulunuyor. Yapılan incelemeler sonunda bir proje ile devlet bu soruna bir çözüm sunmaya karar verdi. Devlet eli ile yapılan kreş yardımı ile artık çocuk sahibi çiftlerin kreş ücretlerinden dolayı mağduriyetinin giderilmesi amaçlanmaktadır. Peki devlet kreş yardımı nedir ve devlet kreş yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Devlet Kreş Yardımı Başvurusu Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından meclise sunan ve bu kapsamda birçok vatandaşımıza destek amaçlı devlet kreş yardımı projesi uygulamaya konuldu. Bakanlık tarafından verilecek olan devlet kreş yardımı için bazı vatandaşların öncelikli olması durumu bulunmaktadır. Bu yasa kapsamında dul veya eşinden boşanmış anneler, ayrıca geçim sıkıntısı yüzünden çocuğuna bakamayan babalar öncelikli olarak devlet kreş yardımından faydalanacaktır. Devlet kreş yardımı 0 ile 4 yaş arasındaki çocukları kapsamaktadır. Devletin yaptığı bu kreş yardımı kişilere geri ödenme şartı olmaksızın yapılmaktadır. Başvurusu kabul edilen kişiler bir defalığa mahsus olmak üzere devletten kreş yardımı alacaklar.

Devlet Kreş Yardımı Ne Kadardır?

Bazı sitelerde devlet kreş yardımı ücretine dair rakamsal paylaşımlar yapılsa da devlet tarafından sunulan net bir rakam bulunmamaktadır. Devlet kreş yardımı bazı vatandaşlara öncelikli olarak verilmektedir. Bu kişilerin ise maddi durumunun incelenmesi ile bu rakam belirlenmektedir. Ancak yapılan araştırmalarda devlet kreş yardımının 300 ile 400 TL arasında değiştiği saptanmıştır.

Devlet Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet kreş yardımından faydalanmak isteyen kişilerin bakanlığın öncelikli kişiler grubunda yer alması önemlidir. Bu sayede daha hızlı bir biçimde kreş yardımı alınabilmektedir. Devlet kreş yardımları; kişilerin gelir dağıtım tablosunun hazırlanması ile belirlenir. Bu tabloda alt ve üst gelir sınırı belirlenir. Bu tabloya göre başvuruda bulunan kişilere ne kadar miktarda kreş yardımı yapılacağı belirlenmektedir. Başvuran bazı vatandaşlar daha fazla kreş yardımı alır iken bazıları ise daha az almaktadır. Bu durum yukarıdaki nedenden kaynaklanmaktadır. Daha sonra internetten indirebileceğiniz devlet kreş yardımı başvuru formu doldurulur ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına müracaat edilir. Bu başvuru sonucu olumlu ise size geri dönüş yapılacaktır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kreş Yardımı Başvuru Formu

Devlet kreş yardımı almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılan bizzat başvurular sonucunda değerlendirilirsiniz. Bu başvuruyu yapmadan önce bir online form doldurmak gerekmektedir. Bu formu aşağıdaki linke tıklayarak edinebilirsiniz.

Devlet Kreş Yardımı  Başvuru Formu İçin TIKLAYINIZ!

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Yapılan incelemeler sonunda vatandaşların mağduriyetlerini gidermek amacı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından meclise sunulan bu yasa 2014 yılında kabul edildi. 2014 yılından beridir de, dul veya boşanmış kadınlar, yakın zamanda eşini kaybetmiş yahut çocuğunu tek başına büyütmek zorunda olan kadınlar ve maddi durumu çocuk bakmaya elverişli olmayan erkeklere verilmeye başlanan bu kreş yardımları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yapılmaktadır. İlk olarak pilot iller olan İzmir, Bursa, Antalya da uygulamaya konan bu sistem şimdilerde ülkemizde birçok ilde uygulanmaktadır.

Devlet Memurları Kreş Yardımından Alabilir Mi?

Devlet kreş yardımı öncelikli kişilerin haricinde diğer vatandaşlarında alabileceği bir destektir. Bu yüzden devlet memurları, bu yardıma başvurabilecekleri konusunda şüphe duymaktadır. Bazı kurumlarda devlet memuru ebeveynleri için özel kreşler vardır. Ama bu her kurumda mevcuttur denilemez. Bu yüzden aynı düzenleme farklı şartlar içinde memurlar için de geçerli kılınmıştır. Eğer devlet bünyesinde çalışan bir anne kendi kurumunda bir özel kreş yok ise ve çocuğu 0 ile 4 yaş aralığında ise bu durumda devlet kreş yardımına başvurabilir. Eğer anne direkt olarak kreş yardımına başvurmazsa bile devlet her ay annenin maaşına 160 TL yardım yapmaktadır. Bu ücret de bir nevi kreş yardımı sayılmaktadır. Ayrıca bu yardım çocuğun bakan erkeği de kapsamaktadır. Bu yüzden anne ve baba devlette çalışan birer memur ise ikisi de devletin maaş desteğinden ayrı ayrı faydalanmaktadır.

Özel Kreş Devlet Desteği

Devlet öncelikli vatandaşlara yapılan kreş yardımı dışında çalışan anne ve babaların çocuklarını gönderdiği özel kreşlere destek vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığının özel okullara verdiği destek 4 yaş grubu kreş öğrencilerini de kapsamaktadır. Okul öncesi grubunda değerlendirilen çocuklar bu kapsamda ailelere 2.680 TL kreş desteği vermektedir. 2015-2016 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanan bu destekler 2016- 2017 yılında da devam etti. Bu kapsamda okul öncesi grubunda bulunan 48-66 aylık çocuklar özel kreş desteğinden faydalanmaya devam ediyorlar.

Bu bağlamda özel kreş desteğinden faydalanmak isteyen ebeveynlerin eğitim öğretim yılı başlamadan önce özel kreşlere çocukların kesin kaydını yapması gerekmektedir. Daha sonra ise e-Okuldaki Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği Menüsünden işlem yaparak bu desteğe başvurabilirler. Başvurular değerlendirildikten sonra ise sonuçlar açıklanacaktır.

Scroll to Top