Esnek Hesap Nedir?

Esnek Hesap

Bankacılık sektörü her geçen gün değişen ve ilerleyen sektörlerin başında gelmektedir. Bu gelişimler sosyal ve ekonomik reformların etkisi ile gerçekleşmektedir. İnsanların en yoğun hizmet aldığı sektörlerden biri olan bankacılık sektörü, teknolojik, ekonomik ve sosyolojik gelişmeleri en başta takip etmesi gereken sektördür. İnsanların kendi kazançlarını değerlendirmek için bankalardan hizmet aldığını ve bu hizmetin de her geçen gün kişiye daha çok fayda sağlaması istenir. Bu yüzden bankalar kişilere verdikleri hizmette bu konuyu esas alır. Ülkemizde ve dünyada bankacılık alanında binlerce farklı banka bulunmaktadır. Bu bankaların her biri insanlarının para veya para edecek olan mülk ve değerli eşyalarını korumak, değerlendirmek yahut kullanarak para kazandırmak gibi bir misyonu bulunur. Bunun haricinde kişinin nakde ihtiyacı olduğunda bunu sağlayabilecek fona sahip de olması gerekir. Bizler bankalardan hem mali danışmanlık hem paranın değerlendirilmesi hem de gerektiğinde para desteği gibi alanlarda çokça faydalanıyoruz. Ülkemizde yerli veya yabancı sermayeli 50 den fazla banka bulunmaktadır. Bu bankalar arasında büyük rekabet vardır. Her banka kendi bünyesine müşteri katmak ve hali hazırda bulunan müşterilerini ise elinde tutmak amacı ile birçok yenilik yapmaktadır. Biz bu yenilikleri çeşitli promosyon ve kampanyalar ile öğreniyoruz. Bu kampanyalardasa öncelikle bankanın müşterileri yararlanmaktadır. Bu yazımızın konusu; ülkemizde büyük bir müşteri kitlesine sahip olan bankalardan Yapı Kredi Bankası bünyesinde bulunan Esnek Hesap ile ilgilidir. Yapı Kredi Bankasının hizmete sunduğu “Esnek Hesap Nedir? Nasıl kullanılır?” gibi soruların cevaplarını alabilmeniz için sizlere bu yazıyı hazırladık.

Esnek Hesap

Yapı Kredi Bankası bünyesinde müşterileri için hazırlanan Esnek Hesap; kişinin adına tanımlı olan ve özel limitli olarak kullanılabilen kredili ve vadesiz bir tasarruf hesabı olarak ifade edilmektedir. Bu tanımı biraz açalım. Örneğin Yapı Kredi Bankası bünyesindeki hesabınızda harcama yapmaya yeterli miktarda limit bulunmamaktadır. Bu durumda eğer bir Esnek Hesap sahibiyseniz bu hesaptan nakit çekebilir yahut herhangi bir fatura veya kredi kartı borcunu ödeyebilirsiniz. Esnek Hesap; Yapı Kredi Bankası müşterilerine nakde sıkıştıkları anda bir destek amaçlı oluşturulmuş fondur.

Esnek Hesabın faydalarını şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Vadesiz tasarruf hesabı sisteminde bulunan özelliklerin tamamını taşır.
  • Şayet hesabınızda yeterli limit yoksa, Esnek Hesap limiti içerisinde kredi kullanılabilir.
  • TL Kart özelliğine sahiptir. Bu yüzden dünyanın neresinde olursanız fark etmeksizin kredi kullanabilirsiniz.
  • Mevduat hesabına yatırılan nakitler borç bakiyesinden düşer ve siz yalnızca Esnek Hesabı kullandığınız sürece faiz ödersiniz.

Yapı Kredi Bankası Esnek Hesap İle İlgili Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ!

Esnek Hesap Faizi

Yapı Kredi Bankasının müşterilerine sunduğu Esnek Hesap; kişiye nakde sıkıştığı anda para desteği sağlaması ile biliniyor. Elbette bu durumda alınan bu güzel hizmetin bir faiz karşılığı bulunmaktadır. Yapı Kredi Bankası Esnek Hesap içi sabit bir faiz oranı bulunmamaktadır. Esnek Hesapta belirlediğini kredi limiti ve vade süresine göre bu faiz oranı değişiklik göstermektedir. Faizleri isterseniz aylık olarak isterseniz de 3 aylık periyotlar halinde ödeyebilirsiniz. Esnek Hesap ile kullanacağınız kredi limiti için ne kadar faiz ödeyeceğinizi aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Esnek Hesap Faizi Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Esnek Hesap Nasıl Açılır?

Esnek Hesap açmak için ilk olarak Yapı Kredi Bankasında bir vadesiz hesabınızın bulunması gereklidir. Daha sonra banka sizin vadesiz hesabınıza bir özel limitli kredili vadesiz mevduat hesabı tanımlayacaktır. Bu hesap sizin Esnek Hesabınız olarak belirlenir. Nakit ihtiyacınız olduğu anda bu hesabı kullanabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak bir Yapı Kredi Bankası şubesine TC kimlik kartınızı ile başvuru yapmalısınız. Bu aşamada sizden bir gelir belgesi istenecektir. Eğer gelir belgesi alamıyorsanız maaş bordosu alabilirsiniz. Eğer maaş bordrosu alamazsanız; o zamanda da çalıştığınız yerde imza yetkisi bulunan kişi tarafından imzalanmış bir ücret belgesi ve sizin de imzaladığınız belgenin noter onaylı imza sirküleri kullanılabilir. Serbest mesleği olan kişilerde ise son vergi levhası fotokopisi getirilmelidir. Bu belgeler banka tarafında değerlendirilir ve uygun olduğu takdirde hesap açılır.

Yapı Kredi Bankası Esnek Hesap Başvurusu Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Yapı Kredi Esnek Hesap Yapılandırma

Yapı Kredi bünyesinde açtığınız Esnek Hesabın limiti istediğiniz zaman yapılandırma yapabilirsiniz. Sizin gelir durumunuza göre Esnek Hesabın limiti arttırılır veya azaltılır. Bunun için bir Yapı Kredi şubesine giderek talebinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Yapı Kredinin telefon bankacılığı hizmetinden faydalanarak da bu işleminizi yerine getirebilirsiniz.

Yapı Kredi Esnek Hesap Başvuru

Yapı Kredinin Esnek Hesap başvurusu için bankanın şubeleri, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı kullanılabilir. Fakat direkt olarak SMS ile işlem yapılmamaktadır. Bu yüzden Yapı Kredi 444 0 444 / 0850 222 0 444  Telefon Bankacılığından hizmet alabilirsiniz.

Yapı Kredi Esnek Hesap Nasıl İptal Edilir?

Her yıl yükselen faizler doğrultusunda Yapı Kredi Esnek Hesabınızı iptal etmek isteyebilirsiniz. Bunun için en yakın Yapı Kredi Bankası şubelerine giderek bu talebinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer yolsa Yapı Kredinin telefon bankacılığından da iptal işlemlerini gerçekleştirmek olacaktır. Yapı Kredi Esnek Hesabını iptal ettirmek için bu hesaba ait tüm borçların ödenmiş olması gereklidir. Aksi takdirde hesap borçlar ödeninceye kadar kapatılmayacaktır.

Yapı Kredi Esnek Hesap Borç Sorgulama

Esnek Hesap sahibi olanlar Yapı Kredinin internet bankacılığı üzerinden işlem yapabilirler. Bu resmi site üzerinden hem Esnek Hesap faizi hesaplama hem de Esnek Hesap borcu sorgulama işlemleri ücretsiz olarak yapılmaktadır. Esnek Hesap kullanıcısıysanız ve aylık yahut 3 aylık olarak ödeyeceğiniz borçları sorgulamak isterseniz Yapı Kredi online sitesinde giriş yaparak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sizler için aşağıda Yapı Kredi Esnek Hesap borç sorgulama işlemini yapabileceğiniz linki paylaştık. Bu linke tıklayarak gerekli bilgileri doğru bir şekilde doldurup borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi Esnek Hesap Borç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top