Dolar Mı Altın Mı Daha Çok Kazandırır?

Günümüzde hemen hemen yatırım yapmak isteyen bireyler, genellikle tercih edilen altın ya da dolara yüklenmektedir. Bireyler alışmış oldukları tercihleri yaparken aslında hangisinin daha çok kazandırdığını da doğal olarak merak etmektedir. Ancak ülkemizde son dönemde meydana gelen olaylar neticesinde hangisine birikimlerini yatıracaklarını bilememekte, bu yüzden de doğru ve mantıklı cevaplar aramaktadırlar. Peki “dolar mı altın mı daha çok kazandırır?” sorusunun cevabını merak eden bireyler yazımızda ki detayları inceleyebilirsiniz.

Dolar Mı Altın Mı?

Ülkemizde son dönemde yaşanan olaylar doğal olarak ekonomimizi de etkilemiş ve bazı olumsuz durumlara yol açmıştır. Dolar son yılların artışını yaşayarak Euro’ya yaklaşmış, aynı şekilde altında yükselişler yaşamıştır. Terör faaliyetleri, savaş tehlikesi, ekonomik olumsuzluklar vb. olaylar yatırım ürünlerini doğal olarak büyük oranda etkilemektedir. Peki dolar mı, altın mı?

Dolar, para birimleri arasında dünya ticaretinde en büyük payı alan, yani uluslararası ticaretin %60’lık bir bölümünün bu para birimiyle yapılmasından kaynaklı popülaritesini korumaktadır. Amerikan Merkez Bankası(FED)’nın dolar politikası da doların değerinin sürekli olarak artmasında büyük bir payı olduğu bilinmektedir. Dolar 2016 yılında rekorlar kırarak finansal piyasalarda en dikkat çeken para birimi olarak yerini almıştır. TL karşısında yükselişe geçen Dolar neredeyse Euro ile aynı seviyeye geldi.

2016 yılını %20 kazanç ile kapatan Dolar’ın 2017’de bu artışı ne kadar daha devam ettireceği ya da düşüşe geçip geçmeyeceği merak konusudur. Ekonomistlere göre Dolar seneyi 3,75’lerde kapatacağı, yükseliş dönemlerinde 4’ü bulacağı düşünülmektedir. Bununla birlikte Euro ile Doların aynı seviyede olacağını tahmin edenler de bulunmaktadır. Dolar bir para birimi olduğu için birçok unsurdan etkilenmektedir. Bu nedenler tehlikeli bir yatırım türüdür. Ülkelerde yaşanan siyasi ya da ekonomik olaylar doları yükseltebileceği gibi düşüşe sebep olabilir. Bu nedenle birikimlerini dolara yatırmak isteyen yatırımcılar uzmanlardan yardım alarak ilerlemelidir. Açıkça söylenebilir ki bulunduğumuz dönemde Dolar almak ya da satmak uygun değildir. Ancak kısa bir süre önce Dolar almış bireyler yükselen bu dönemlerde Dolarlarını bozdurarak kâr elde edebilirler.

Altın ise, geçmişten günümüze her zaman kazandıran yatırım olarak gelmiş ve bireyler tarafından ilk yönelinen yatırım aracı olmuştur. Altın 2016 yılını %30 bir artışla kapatırken, 2017’de durumların ne yöne ilerleyeceği bireyler tarafından merak edilmektedir. Uzun bir süre yaptığı yatırıma dokumayacak yatırımcıların altına yatırım yapmaları daha avantajlı olacaktır. Bu yatırımı ziynet eşyaları yönünde değil 24 ayar gram altın yönünde yapmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki altın yıllardan beri yatırımcısının yüzünü güldürmüş bir yatırım türüdür. Kısa vadeli yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ise başka yatırım türlerine yönelmelidir. Altın dolardan daha farklıdır. Çünkü altın metal bir madendir ve çok miktarda bulunan ürün değildir. Para birimleri gibi devlet kararıyla beraber belirlenen miktarda kağıda basılamamaktadır. Dolayısıyla bu yönüyle altın para birimlerine karşı daha güvenli olduğu kuşkusuzdur.

Kısacası özetlemek gerekirse, günümüz küresel ekonominin durumu hakkında kesin bir yargı mümkün olmadığından ekonomistler ve analistler tarafından altının güvenli bir liman olduğu söylenmektedir. Ayrıca altın kullanılan bir maden olduğu için yani bireyler tarafından ziynet eşyası olarak kullanılması bu madenin vazgeçilmez olmasını kılmaktadır. Dolar ise dünya ticaretinin başı olmasının yanında ABD Merkez Bankası(FED)’nın faiz arttırma belirsizliklerinden kaynaklı riskli bir yatırım aracı olduğu söylenmektedir. Ancak belirttiğimiz bu durumlar dünyanın şuan ki hali ile ilgilidir. Değişen durumlarda anlattıklarımız da değişebilir niteliktedir.

Scroll to Top