Dünya Bankasından Projemiz İçin Nasıl Destek Alabiliriz?

Dünya Bankasından Proje İçin Nasıl Destek Alınır?

Dünya Bankası uluslararası bir kuruluş niteliğinde olduğu için üyesi olan tüm ülkelere farklı hizmetler de sunmaktadır. Bunlar arasında proje destekleri de bulunmaktadır. Dünya Bankasının destek sağladığı pek çok proje bulunmaktadır. Fakat Dünya Bankasından destek almak o kadar da kolay değil. Proje desteği almak için birçok önemli şart gerekiyor. Bu yazımızda “Dünya Bankasından Projemiz İçin Nasıl Destek Alabiliriz” konusunda detaylı bir şekilde açıklama yapacağız.

Dünya Bankası Nedir?

Dünya Bankası uluslararası finansal bir kuruluştur. Kuruluş beş adet ana kurumdan oluşmaktadır. Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası, Uluslararası Kalkınma Birliği, Uluslararası Finans Kurumu, Çok Taraflı Yatırım Garantisi Ajansı, Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi Dünya bankasını oluşturan kurumları bu şekilde sayabiliriz. Her birinin uluslararası anlamda farklı görevleri ve yaptığı hizmetler bulunmaktadır. Verilen hizmetler ve destekler oldukça detaylıdır. Bu destek ve hizmetleri Dünya Bankası Türkiye internet sayfası üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Dünya Bankasına şu an Jim Yong Kim tarafından başkanlık yapılmakta ve bankanın toplam 187 adet üye ülkesi bulunmaktadır.

Finansal yönü ağır basan bir kuruluş gibi görünse de temel amacı dünya üzerindeki yoksulluğu azaltmaktır. Yoksulluğu azaltmak adına da birçok çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca Dünya Bankası sadece finansal destek sağlayan bir kuruluş değildir. Ülkeler için belirli hizmet paketleri de bulunmaktadır. Bu hizmet paketleri ile ülkelerin ekonomi ve benzeri tüm alanlarına destek olabilmektedirler. Bu hizmetlere başvurmak için ise Dünya Bankası üyesi olmak ve başvuru yapmak gerekmektedir.

Dünya Bankasından Proje Desteği Nasıl Alınır?

Dünya Bankası, Küçük Hibeler Programı (KHP), Yaratıcı Kalkınma Fikirleri ve Kadınlar İçin Küresel Fon destek programlarını sunmaktadır.

Küçük Hibeler Programı

Küçük Hibeler Programı, Dünya Bankası tarafından STK’lara sunulan bir hizmettir. Bu hibeler kapsamında verilen hibe miktarı 3.000 – 15.000 Amerikan Doları olmaktadır. Hibeler STK’ları, özel sektör ve kurulmuş vakıfları kapsayabilir. Küçük Hibeler Programı, Dünya Bankası Türkiye Ofisi tarafından yönetilmektedir.

Yaratıcı Kalkınma Fikirleri

Yaratıcı Kalkınma Fikirleri de Dünya Bankası’nın STK’lara sunduğu bir programdır. Bu program içerisinde yoksulluk ve kalkınmaya yardımcı olacak yaratıcı fikirlere destek sağlanmaktadır. Geçmişten günümüze bu tarz yüzlerce projeye destek verilmiş, toplam 25 milyon Dolar destek sağlanmıştır.

Kadınlar İçin Küresel Fon

Kadınlar için küresel fon kapsamında ise kadın hakları konusunda çalışan kadınlara verilen desteklerdir.

Başvuru Şartları

  • Öncelikle destek alacak olan kurumun ABD dışında olması gerekmektedir.
  • Proje içerisinde kadın haklarına güçlü bir şekilde yer verilen projeler değerlendirilir.
  • Kişi olarak başvuru yapmak mümkün değildir, bir grup halinde başvuru yapılır.
  • Tüm rollerde kadınlar yer almalıdır. Proje tamamen kadınlar tarafından yönetilmelidir.

Dünya Bankasından projeniz için destek almak için sunulan tüm şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Uluslararası bir kuruluş olduğundan dolayı proje çok detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bu sebeple projeyi hazırlarken de dikkatli olmalısınız. Her detayına önem vermelisiniz.

Ziraat Bankası Dünya Bankası Kaynaklı Kredi

Dünya Bankası, enerji verimliliği kredileri kapsamında destek olmaktadır. En az 250 çalışanı olan KOBİ’lere en az 40 milyon TL en fazla 150 milyon TL vermektedir. Çalışan sayısı maksimum 1.500 olmalıdır. Ödeme şekli ise ana para ödemesiz, sekiz yıl vade imkanı sağlanmaktadır. Üç ay, altı ay ve bir yıl süreçlerde geri ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Dünya Bankası kaynaklı kredinin şart ve özellikleri çeşitlenmektedir. Şart ve bilgileri öğrenmek için Ziraat Bankası internet sayfası üzerinde bulunan önergeyi okuyabilirsiniz. Başvuru yapmak ve bilgileri daha detaylı bir şekilde öğrenmek için ise Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Scroll to Top