EFT Saatleri Kaça Kadar?

para transfer havale eft

Öncelikle EFT nedir, nasıl yapılır ve hangi zamanlarda yapılır bunlara bakalım. Birçok banka kuruluşu müşterilerine çeşitli hizmetler sunar. Paramızı muhafaza etmek, ihtiyaçlarımıza çözüm bulmak bir yana artık başka kişilere hesaplara para aktarımı da oldukça revaçta. Eğer aynı kuruluş içerisinde bir hesaptan başka bir hesaba para transferi yapacaksak havale işlemi gerçekleştirilir. Transfer yapmak istediğimiz hesap başka bir banka kuruluşuna aitse bu transfer için EFT (Elektronik Fon Transferi) kullanılır. Burada en önemli detay havale ile EFT’nin birbirine karıştırılmamasıdır. Havale aynı kurum içerisindeki hesaplarda fon transferi yaparken kullanılır ve 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilir. EFT ise farklı kurumlar arasında yapılacak olan fon transferlerinde kullanılır ve kurumlar tarafından belirlenen gün ve saatlerde gerçekleştirilir.

Hafta sonu, resmi gün ve tatillerde yapılan EFT işlemleri tatil sonundaki ilk iş gününde karşı tarafa aktarılır. Eğer hatalı bir havale olursa her kurum iptal ya da düzeltme yaparken hatalı yapılan EFT’lerde iptal ve düzeltme işlemi kurumunuza bağlı olarak değişir. Bazı kurumlar EFT iptali yaparken bazıları da onayınız olmadan aktarım yapmadığı için hataya mahal vermemeye çalışır ve iptal işlemi uygulamaz. Çalışacağınız kurumu seçerken yapacağınız araştırma sonraki dönemlerde sorun yaşamamanız için büyük önem arz etmektedir. Her kurumda EFT saati aynı değildir. Kendi çalışma saatlerine göre bir saat aralığı ve ücret belirlemiştir. Şimdi EFT saatleri kaça kadar sorusunun cevabını inceleyelim.

Ziraat Bankası EFT Saatleri

Ziraat Bankası müşterisiyseniz ya da onun müşterisine fon transferi yapacak iseniz hafta içi 08:30-17:00 saatleri arasında yapmanız gerekiyor aksi takdirde işleminiz sadece sisteme düşecek, ilk mesai gününde onaylanacaktır.

Garanti Bankası EFT Saatleri

Garanti Bankası müşterileri hafta içi 09:00-17:15 saatleri arasında EFT işlemi yapabilirler. Hafta içi bu saatlerin dışında yapılan EFT’ler geç EFT olarak adlandırılır ve ücreti belirlenen saat diliminden daha yüksektir.

Vakıfbank EFT Saatleri

Her banka kuruluşu gibi Vakıfbank da kendi müşterileri için EFT saat dilimi belirlemiştir. 09:00-17:00 saatleri arasında EFT imkanı sunsa da saat 16:30’dan sonra ki EFT işlemleri karşı hesaba bağlı olarak ertesi güne kalabilir. Böyle bir durumda geç EFT ücreti değil normal fon transferi ücreti alınır.

Yapı Kredi Bankası EFT Saatleri

Eğer bir Yapı Kredi müşterisiyseniz EFT işleminizi sabah 09:00 akşam 17:00 zaman diliminde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer işlem yaptınız gün Cuma günüyse 16:45’den sonra yapılan işlem ilk mesai gününe aktarılır.

Enpara.com EFT Saatleri

Bankacılık sektörüne farklı bir bakış açısı kazandıran Enpara.com Finansbank alt yapısı ile hayata geçmiştir. Şubesiz bankacılık, yüksek faiz oranlarını ve birçok bankacılık işleminin şubeye bağlı kalmadan yapılabileceğini aktarır. Diğer kuruluşlar gibi fon transferi Enpara.com müşterileri için de kullanım oranı yüksek olan bir hizmettir. EFT hafta içi her gün sabah 09:00 ile akşam 17:15 saatleri arasında işlem yapma imkanı tanıyor.

İş Bankası EFT Saatleri

Müşterilerine para aktarma için hafta içi 09:00-17:00 saatleri belirlenmiştir. Akşam 17:00’den sonra yapılan EFT’lerde geç EFT ücreti alınır.

Halk Bankası EFT Saatleri

Halk Bankası da müşterilerinin zamandan tasarruf etmesi amacıyla kurumlar arası fon transferi EFT için zaman aralığı belirlemiştir.  Halk Bankası müşterileri sabah 08:00 ile akşam 16:30 saatleri arasında farklı bir kuruma EFT yapabilirler. Diğer kurumlarda geç EFT ücreti uygulanırken Halkbank saat 16:30 sonrası yapılan EFT işlemlerini bir sonraki iş gününe aktarır ve geç EFT kullanımını hataları azaltmak amacıyla kullanmaz.

Scroll to Top