En Çok Para Kazandıran Hisse Senetleri

Borsada En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

Global krizler, dünyayı etkisi altına alan savaş havası borsa yatırım değerlendirme araçlarını belirsiz hale getiriyor. Borsada birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar için en çok para kazandıran hisse senetleri önemli bir konu. Hisse senedi sermaye şirketlerinin ortaklarına hisse paylarını belgelemek için kullandığı, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alarak çıkarttığı kıymetli evraklardır.

Borsa da kazanç temel olarak düşük fiyattan alınan hisselerin yüksek fiyattan satılması mantığına dayanır. Hisse senetleri aracılığıyla borsada yatırım yapmak isteyen yatırımcıların hisse senetleri hakkında bilmesi gereken bir takım detaylar vardır.

Borsa Hakkında Teknik Bilgilerinizi Arttırın

Borsa nedir, hisse senedi nedir, değer kaybı ya da kazancını tetikleyen unsurlar nelerdir gibi sorulardan, merkez bankası açıklamaları, kredilendirme kuruluşlarının değerlendirmeleri ve sektörlere etki eden olaylara kadar bir çok faktörü takip etmelidir. Borsa ile ilgili yazılmış kitaplar, internet makaleleri, eğitici videolar bu konuda yarar sağlayabilir. Konusunda uzman kişiler tarafından düzenlenen eğitim ve seminerlere katılınabilir. Aksi takdirde yapılan yatırım istenilen sonuçları vermez.

Dünya Piyasalarını İnceleyin

Küreselleşme ile birlikte ülke borsaları birbirlerini etkilemeye başlamıştır. Borsa yatırımcısı küresel piyasalarda meydana gelen değişiklikler hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Ülke ve dünya geneli ekonomilerindeki oluşan değişiklikler borsa yatırımcısının ilgi alanında olmalıdır.

Yeni Kurulan Şirketlere Dikkatli Yaklaşmak Gerekiyor

Borsa uzmanları yatırımcıları yeni kurulan şirketlere yatırım yapmaları konusunda dikkatli olmaları için uyarıyor. Şirketin gelişimi ve gelecekteki tavrı henüz muallakta olduğu için yatırımcısına kaybettirme riski yüksektir.

Gelişen Sektörleri Analiz Etmek

Dönem dönem sektörler bazında ataklar yaşanmaktadır. Özellikle son yıllarda teknoloji ve internet alanında yaşanan hızlı değişim bu sektörlere yatırım yapan şirketleri öne çıkartmıştır. Borsa yatırımcısının dikkat altında tutması gereken en önemli konulardan biri küresel piyasada atağa geçen ticaret alanlarıdır.

Borsa Yatırımcısı İçin Püf Noktaları

Bilgi sahibi olmadığınız sektörlerden uzak durun. Piyasalar hakkında deneyimlerinize güvenmiyorsanız yatırım yapmayın, finansal okur yazarlığınızı pekiştirin. Bir anda yüksek kazanç hedeflemeden adım adım ilerleyin. Disiplinli olun, duygularınıza işlem yapmayın. Borsa ekonomik verilere dayanan gerçek bir piyasadır, unutmayın. Her yatırımcının risk alacağı alanlar birbirinden farklıdır. Kazanmak için belli bir riski göz önünde tutmak gerekirken yüksek risk çoğu zaman tehlikeli olabilmektedir. Borsada  kısa vadede yüksek kar elde etmeye çalışmak yerine uzun vadede akılcı yatırımlar yapmak istikrarı arttırır.

Uzmanlara Göre 2017 Yılında Kazandıracak Hisseler

Kötü geçen 2016 yılının ardından analistler 2017 yılı için olumlu görüşler bildirirlerken, bu yıl piyasalarda normalleşme beklentisi olduğu görülüyor. Yabancı yatırımcıların banka, demir çelik, kimya, petrol, ulaştırma ana sanayi dallarına yaptıkları yatırımlar dikkatleri bu hisselerin üzerine çekti. Uzmanlara göre 2017 yılının kazandıracak hisselerini şöyle sıralayabiliriz.

Arçelik Yatırımcısına Kazandırmaya Devam Ediyor

Geçtiğimiz yıl yüksek oranda karlılık sağlayan Arçelik hisseleri için 2017 yılı içinde beklentiler yüksek. Arçelik uluslararası yatırımları ile küresel piyasalarda pozisyonunu güçlendiriyor. Ülke pazarında beyaz eşya sektörünün güçlü markalarından Arçelik, ülke dışında da kazanımlarına devam ediyor.

Eczacıbaşı Teknolojiye Yaptığı Yatırımlarla Ön Plana Çıkıyor

Eczacıbaşı İlaç, nükleer tıp alanında çalışan kuruluşlar için teknolojik içerikli ürünler geliştirmek adına yaptığı çalışmalarla öne çıkıyor. Eczacıbaşı hisseleri için %10 getiri öngörülüyor.

Aselsan’a Yabancı Yatırımcı İlgisi

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teknoloji üreten firma yabancı yatırımcıların gözdesi durumunda. Jeopolitik risklerin artmasıyla savunma sanayine yatırım yapan şirketlere ilgi arttı. Yeni yaptığı anlaşmalarla güven veren Aselsan hisselerinin 2017 yılı içinde de değer kaybetmeyeceği öngörülüyor.

Borusan Yatırım ve Pazarlama Dikkat Çekiyor

2016 yılının yıldız hisselerinden Borusan için 2017 yılında da olumlu beklentiler var. Şirket 2016 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla satışlarını %40 arttırdı.

Yataş Fiyat Performans Oranına Göre Sektörün En Ucuzları Arasında

2016 yılında satışlarını %50 oranında arttıran Yataş hisselerine yabancı yatırımcıların ilgisi büyük. Yabancı yatırıcımlar Yataş hisselerinde 4 milyon 332 bin Dolarlık alım gerçekleşti. Yüksek karlılık oranına rağmen Yataş hisseleri hala sektörün en ucuzları arasında.

Vestel Yeni Yatırımlarıyla Güçlendiriyor

Ar-ge çalışmalarıyla yerli teknolojiye katkı yapan Vestel hisseleri 2016 içinde yatay seviyede seyretti. Manisa Organize Sanayi Bölgesin’de çamaşır ve kurutma makineleri fabrikası için yatırım yapan Vestel’in, beyaz eşya gelirini arttırmak için çalışmalarına hız vermesi dikkatleri çekiyor. Kar marjını arttırmaya çalışan firmanın hisselerinin uzun vadede yatırımcısının yüzünü güldüreceği düşünülüyor.

Otomotiv Sektöründe Ford Otosan

Cirosunun önemli bir kısmını ithalattan elde eden Ford Otosan için görüşler ılımlı. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu’nun yaptığı açıklamada Tofaş ve Ford Otosan’ın performanslarıyla Koç Holding’in otomotiv ihracatındaki payında %5’lik bir artış olduğu belirtildi.

Emlak Konut GMYO Büyümesine Devam Ediyor

2016 yılı sonu yapmış olduğu kar tahminin üzerine çıkan Emlak Konut GMYO, fiyat kazanç oranı 5,51 seviyelerinde seyrediyor. Sektör ortalamasının üzerinde kazanç seviyesinde bulunan şirketin halka açık hisselerinin %70’i yabancı yatırımcıların elinde.

Bunların dışında Garanti Bankası, Migros, Türk Hava Yolları, Tüpraş, Anadolu Cam, Tav Havalimanları, Trakya Cam hisseleri yatırımcıların 2017’de ilgi odağı olacağa benziyor.

Scroll to Top