Erken Ödeme Geri Alınabilir Mi?

Erken Ödeme Geri Alımı

Konut kredileri ülkemize ‘mortgage’ adı ile gelen ve yıllardır birçok insanı ev sahibi yapan bir sistemdir. Konut kredileri genel olarak düşük faizli ve uzun vadeli krediler olarak bilinmektedir. En düşüğü 5 yıllık olan bu krediler 10 yıla kadar uzayabiliyor. Bazen kişiler aldıkları krediyi vade süresi dolmadan ödemek isterler. Bununla birlikte kredi ödemesi bitmemiş evi satarak başka bir eve geçmek için krediyi kapatmak isteyebilirler. Bu tür durumlar bankalar tarafından reddedilmekteydi. Daha sonra birçok değişiklik ile konuya bir açıklık getirildi. Bizde sizlere bu konu ile ilgili olarak “Erken Ödeme Geri Alınabilir Mi?” sorusunun cevabını vermek için bu içeriği hazırladık.

Erken Ödeme Geri Alımı Yapılabilir Mi?

Bankalardan alınan konut kredileri erken ödenmesi durumunda cezai işleme tabii tutuluyordu. Bankalar konut kredisini vade süresi dolmadan kapatmak isteyen kişilerden %2 oranında kesinti ücreti alıyordu. Yıllardır bankaların yaptığı bu haksız ihlal karşısında birçok vatandaş mağdur olmuştur. Bu mağduriyetin giderilmesi için birçok şikayet yapılmıştır. Bu şikayetlere bankalar tarafından önem verilmediği için şikayetler Bakanlığa yapılmaya başlanmıştır. Konu ile ilgili mağdur kişiler ise birçok farklı dava açmıştır. Tüm bunların sonunda Yargıtay duruma el koymuş ve konu ile ilgili bir karar çıkarmıştır. Yargıtayın kararı ile artık 2016 yılından itibaren bankalar konut kredilerinde erken ödeme durumunda ceza almayacaktır. Bunun aksini savunan bankalar hakkında şikayet edildiğinde gerekli işlemler yapılacaktır. Bu kararın 2016 yılında alınması sonucunda geriye dönük yıllarda erken ödeme cezası almış ve bu cezayı ödemiş kişiler de hakkını aramaya başladı. Bu kişilerin erken ödeme cezaları geri alabilmek için bir girişim başlatıldı.

Bu konu ile ilgili kesin bir durumu söz konusu değildir. Artık erken ödeme durumlarında herhangi bir kapatma cezası uygulanmayacaktır. Bu konu Yargıtay tarafından garantilenmiştir. Fakat Yargıtay’a erken ödemeleri geri alma konusunda yapılan başvurular ise olumlu sonuçlanmamıştır. Yargıtay bu konu ile ilgili araştırmalarını sürdürmektedir.

Daha önce bankalar kredi kartlarından hesap işletim ücreti yada kart aidatı gibi ücretler kesiyordu. Bazı bankaların bu ücretleri kaldırması sonucunda, eski kart kullanıcıları bu durumdan şikayetçi olup geriye dönük ödenen ücretlerin geri iadesini istemişti. Bankalar ile girişilen bu mücadele uzun sürse de vatandaşlar geriye dönük kart ücretlerini almışlardır. Bu durum şu anda geriye dönük krediyi erken kapatma cezası alan kişilere emsal oluşturabilir.

Siz de erken ödeme cezasını geri almak istiyorsanız; Bu durumda yaşadığınız ilçe veya merkezdeki hakem heyetine başvuruda bulunmalısınız. Buraya yapılan başvuruda talebinizi dile getirirsiniz. Burada sizin talebiniz bankaya iletilir ve durum değerlendirilir. Eğer bu durumdan sonuç çıkmazsa o zaman Yargıtaya konu ile ilgili başvuru yapılabilir.

Erken Ödeme Cezası Ücreti İade Dilekçesi

Erken ödenen konut kredilerinin cezalarının iadesi için birçok yere başvuru yapılmaktadır. Bunun için ilgili bankaya bir İHTARNAME gönderilmesi gereklidir. Bu İHTARNAME bankanın genel müdürlüğüne hitaben yazılır. Daha sonra iki nüsha halinde alınır ve biri iadeli olacak şekilde taahhütlü olarak gönderilir. Kalan nüsha ve posta ekleri de tüketicide kalmalıdır. Gönderilen ihtarnameye rağmen banka para iadesinde bulunmaz ise o zaman Tüketici Mahkemesine dava açılır. Buraya müracaatlar her tür harçtan muaf olup; Tüketici Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde aynı sıfatla (Asliye Hukuk Mahkemesi) ne başvuruda bulunulur. Konu ile ilgili iade dilekçeleri ise aşağıda verilmiştir.

Erken Ödeme Cezası Ücreti İade Dilekçesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top