İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

İnternet Bankacılığı Kullanımı

Artan ihtiyaçlar doğrultusunda bankalar müşterilerinin işlem yapabilmesi için şube dışında da seçenekler oluşturmak zorunda kaldı. Bilgisayar ağları üzerinden bankalarda yapılabilecek birçok iş internetten de gerçekleştirilebilir hale geldi. Aynı zamanda internet bankacılığının gelişmesi bankalar için iş gücü ve şube maliyetlerini de düşürdü. Teknolojinin gelişimine eşit hızla ilerleyen dijital bankacılık ürünlerine artık cep telefonları ve tabletler gibi mobil cihazlardan bile erişilebilmekte. Gittikçe gündelik yaşamın bir parçası haline gelen internet bankacılığı nasıl kullanılır?

İnternet Bankacılığı Müşterisi Olmak İçin

Dijital bankacılık kanallarını kullanabilmek için hesap ya da kredi kartı sahibi olunması gerekmektedir. Bankalar tüm müşterilerine bir müşteri numarası tahsis eder. Banka müşterisi olduktan sonra telefon bankacılığı, şube ya da internet bankacılığı kanalları üzerinden dijital bankacılığa girişte kullanılacak parola ve şifre oluşturulur. Bazı bankaların bu işlemleri TC kimlik numarası ile de gerçekleştirilmesini sağlayan alt yapıları mevcuttur. Alınan parola ve şifre ile dijital bankacılık kanalları kullanılmaya başlanılabilir.

İnternet Bankacılığı İle Yapılabilecek İşlemler

Banka şubelerinde yapılabilen işlemlerin çoğu internet bankacılığından da gerçekleştirilebilmektedir.

Para Gönderme: Hesap numarası ve IBAN ile yurt içi  ve yurt dışı bankalara ait hesaplara para gönderme ve alma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Havale işlemi günün her saati yapılabilmektedir. Buna karşın EFT için bankaların belirledikleri işlem saatleri kontrol edilebilir.

Fatura ve Kurum Ödemeleri: Çoğu bankanın dijital şubelerinden fatura ödemesi yapılabildiği gibi, SGK prim ödemeleri, vergi ödemeleri, trafik cezası ödemeleri gibi kurum tahsilatları da yapılabilmektedir. Ödeme yapmak için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır.

Yatırım İşlemleri: Vadeli hesap açılması, döviz ve altın alımı, hisse senedi yatırımları internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek diğer işlemlerin arasında. Böylelikle yatırım işlemleri daha büyük bir kitleye hitap eder hale gelmiştir. İnternet bankacılığı üzerinden günlük piyasa verilerine de ulaşılabilmektedir.

Kredi Başvurusu: Kredi başvurusu yapmak için şubeye gidip bekleme devri internet bankacılığının gelişmesi ile sona erdi. Şimdilerde yapılan başvurulara bir iki dakika gibi kısa bir sürede olumlu ya da olumsuz dönüş yapılmakta hatta müşterinin mevcut kredi durumu uygunsa onaylanan tutar günün herhangi bir saatinde hesaba geçmektedir.

Kredi Kartı İşlemleri: Ekstre, limit, güncel işlemler incelemeleri yapılabildiği gibi, limit artırımı talebinde de bulunulabilmektedir. Kredi kartı borcu ödemesi yapılabilmektedir.

Hesap İnceleme İşlemleri: Mevduat hesaplarından yapılan işlemlerin geçmişe dönük incelenmesi mümkündür. Böylelikle hesapların uğrayabileceği yasa dışı durumların kontrolü kolaylaşmıştır.

İnternet Bankacılığı Kullanmanın Avantajları

İnternet bankacılığının insan hayatına kattığı pek çok avantaj olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Bunlardan biri ve en önemlisi zamandan tasarruf etme imkanıdır. Bir çok işlem için bankaya gitme zorunluluğu kalkmıştır. Diğer bir avantaj ise internet bankacılığı kanalı ile yapılan işlemlerin maliyetinin daha düşük olmasıdır. Finansal işlemlerin tek kanalda toplanması ile günün yirmi dört saati bankacılık işlemleri yapılabilir hale gelmiştir.

İnternet Bankacılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet bankacılığının gelişmesi avantajları kadar, dezavantajlarını da beraberinde getirmiştir. Uygulamada ortaya çıkan en önemli sorun banka ve müşteri dışındaki üçüncü şahısların kullanıcı bilgilerine ulaşarak dolandırıcılık işlemleri yapmasıdır. Her ne kadar internet bankacılığı kanalları yüksek şifreleme teknolojisi ile oldukça güvenli ortamlar olsa da casus yazılımlar ile verilere ulaşılıp hesaplar üzerinde işlem yapıldığı durumlar görülmektedir. Çoğu banka müşterilerine düzenli olarak SMS ve e-mail yoluyla bilgilendirme mesajları göndermektedir.  Şüpheli işlem durumunda ise müşterisinin internet bankacılığına bağlı şifreleri bloke edilmektedir. Önlem olarak kart ve şifre bilgilerinin kimseyle paylaşılmaması ve şüpheli linkler üzerinden işlem yapılmaması gerekmektedir.

Scroll to Top