Fon Hesabı Ne İşe Yarar?

duzenli fon alimi

Birikimlerini doğru bir şekilde değerlendirmek isteyen, yaptıkları yaptırımlara değer katmak için ne yapması gerektiği konusunda bir karara varamayan kişiler kendi risk tercihleri ve getiri beklentilerine göre bankalar tarafından sunulmuş olan çeşitli piyasa araçları, gerek uluslararası gerek ise ulusal borsalarda işlem görmekte olan menkul kıymetler sayesinde paralarını fon ile değerlendirebilir ve her daim güvenebileceği profesyonel kişiler tarafından aktif bir şekilde para kazanabilir. Kısacası bu tür işlemler için kullanılmakta olan Fon Hesabı Ne İşe Yarar diye merak ediyorsanız yazının devamı tam da size göre!

Fon Hesabı Nedir?

Fon hesabı ile yatırım yapılan para değer kaybetmeyecek ve yatırım yapan kişiye kazanç sağlayarak ona yardımcı olacak bir araç olarak bilinir. Fonn hesabı ile bireyler parasını değerlendirme imkanını bulmuş olur. Bu hesapta yer alan para gerek TL para birimi gerek ise yabancı para birimi olabilir. Aynı zamanda altın ve döviz gibi değerler üzerinden de fon hesabı açılmasının mümkün olduğu durumlar da bulunur. Her banka tarafından yapılan uygulama birbirinden farklı olduğu için bu konuda net bir şey söylemek doğru olmaz. Yazımızın devamında fon hesabı seçenekleri sunan birkaç bankaya değineceğimiz için bu konu ile ilgili örneklere ulaşmanız mümkündür. Fon hesabı açarak kazancınızı arttırmanız için tüm seçenekleri değerlendirebilir ve buna göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Fon hesabında yer almakta olan birikimler genel olarak B tipi likit fon üzerinden işlem görür. En çok tercih edilen likit fon B tipi likit fonlar olarak bilinir. Bu riskinin oldukça düşük olmasından kaynaklanır. Düşük risk, her ne kadar getirinin de düşük olacağı anlamına gelse de kişinin tercihine kalmış bir durum. A tipi likit fonları daha yüksek riske sahip ve yine aynı oranda daha iyi getiriye sahip bir likit fon türüdür.

Birikimlerinizi çeşitli sermaye ve para piyasası üzerinden değerlendirebileceğini, alanında uzman yöneticiler tarafından yönetilecek olan bir yatırım aracı olan yatırım fonları, sürekli bir şekilde piyasaları takip eden profesyonel yöneticiler tarafından en düşük risk ve en yüksek getiri ilkesine dayanarak yönetilir. Gün içinde meydana gelen piyasa gelişmeleri ve haber akışları doğrultusunda yatırım fonu stratejisi baz alınarak yapılacak olan fon yönetimi sayesinde olabilecek en yüksek getiri elde edilmesi amaçlanır.

Yapı Kredi Bankası Fon Hesabı Nedir?

Yapı kredi fon hesabı sayesinde bireysel tasarruflarınız için profesyonel kişilerin yönetim hizmetini alabilir, küçük tasarruflarınızın dahi birer yatırım avantajına dönmesini sağlayabilir, sabit gelirli, hisse senedi ya da dövize endeksli olan yatırım fonu portföylerinden birini tercih ederek portföy çeşitlendirme yoluna gidebilir ve dilediğiniz takdirde fonları nakde çevirebilirsiniz. Fon portföylerindeki değer artışı yatırımcı fon hesabına günlük olarak yansıtılır. Bireysel müşteriler İnternet Şubesi ya da Mobil Bankacılık yöntemi ile, KOBİ müşterileri ise Kurumsal İnternet Şubesi üzerinden fon alım satım işlemlerini gerçekleştirebilir.

Halkbank Fon Hesabı Nedir?

Halkbank sizlere birbirinden farklı fon seçeneklerinden istediğinizi seçerek avantajlı oranlar ve yatırım fonu seçenekleri ile mevduat yatırımı yapabileceğiniz çeşitli fırsatlar sunar. Buna göre hesap TL cinsiden olacak ve en az 5.000 TL ile işlem görmeye başlayacaktır. Bu hesap yalnızca bireysel müşterilere özel olur. 32 gün ve 370 gün aralığında vade kullanılması mümkündür. Yatırılacak olan tutarın %20’si ve %50’si arasında olan ve kısmi olarak belirlenmiş olan seçenekler arasından yapacağınız tercihlere göre yatırım fonu kullanabilirsiniz. Vadeli Mevduat Hesabı kapatılmaz ise, yatırım fonları satışı yapılamaz. Yatırım fonlarının erken kapanması ya da vadesinin sona ermesi halinde yapılacak olan tercihe göre satış yapılabilir. Halkbank’tan yatırım fonlu hesap açtırmak isteyen kişiler Halkbank şubelerine giderek başvuruda bulunabilir.

Ziraat Bankası Fon Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası da uzman kadrosu ile birlikte sizlere güvenli, pratik ve kazançlı yatırım araçları sunar. Tercih edeceğiniz risk ve vade profiline uygun bir şekilde birbirinden farklı kompozisyonlardan oluşan yatırım fonlarından birini tercih edebilir ve birikimlerinizi artırabilirsiniz. Yatırım fonları ile birlikte yatırımcılardan toplanacak olan tüm birikim hisse senedi, tahvil, ters repo, altın, bono ve opsiyon gibi yatırım araçları ile portföy çeşitlendirme ilkesi baz alınarak değerlendirilir.

Ziraat Bankası fon hesabının özellikleri ise şu şekilde belirlenmiştir;

  • Portföy çeşitlendirmesi sayesinde piyasa risklerinden korunmanız mümkün olur.
  • Çeşitli yatırım araçları sayesinde yatırım imkanı sağlanır.
  • Sahip olduğunuz birikimleri alanında uzman fon yöneticileri değerlendirir.
  • Yatırımlarınız hızlı bir şekilde nakde çevrilebilir.
  • Faizsiz yatırım ya da çocuklara yönelik olan yatırım araçları gibi çeşitli yatırım fonları bulunur.
  • Küçük tutarlar vasıtası ile birikimleri değerlendirmeye devam edersiniz.

Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile başvurularınızı gerçekleştirmeniz mümkündür. Fon işlemlerini ise Ziraat Bankası ve Ziraat Bankası Yatırım şubeleri üzerinden, ATM’leri kullanarak, Ziraat internet Şubesi ve Mobil Şube aracılığı ile, Ziraat Telefon Bankacılığı numarası olan 0850 220 00 00 numarası üzerinden ya da diğer banka ve TEFAS gibi aracı kurumlar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım Fonları Vergilendirme

Tüm yatırım fonları üzerinden %10 oranında stopaj vergisi kesintisi yapılır. Hisse Senedi Şemsiye Fonu altında yer alan yatırım fonları ise bu konuda bir istisnadır. Bununla birlikte sermaye şirketleri ya da buna benzer niteliğe sahip olan yabancı kurumlar, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen ve denetime tabi tutulan fonlar ve bu fonlar ile benzerlik gösteren yabancı fonlara özel olarak menkul kıymet ya da diğer sermaye piyasası araçlarının bir getirisi ile değer artışı sağlamak, kazanç elde etmek ya da bu tür şeylere bağlı olan hakları kullanma amacı ile faaliyet göstermekte olan mükellefler SPK’ya göre kurulmuş olan yatırım ortaklıkları ya da yatırım fonlarına benzer nitelikte olması sebebi ile Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiş olanların elde edeceği Yatırım Fonu getirileri üzerinden stopaj kesintisi yapılmamasına karar verilmiştir.

Scroll to Top