Eurobond İşlemleri Nasıl Yapılır, Avantajları, Riskleri

Eurobond İşlemleri Nasıl Yapılır, Avantajları, Riskleri

Yatırımcılar için birbirinden farklı yatırım araçları bulunmaktadır. Yatırımın türüne göre bu yatırım araçları tercih edilir ve yatırım o yöne doğru kaydırılır. Bu yatırım araçları arasında döviz üzerinden yapılan, ülke ve şirketlerin yapabildiği önemli bir yatırım aracı bulunmaktadır. Bu yatırım aracı Eurobond olarak adlandırılır. Eurobond üzerinden yatırım yapmak isteyen herkes için “Eurobond İşlemleri Nasıl Yapılır, Avantajları, Riskleri” konusunu inceledik. Konuyla ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Eurobond Nedir?

Eurobond, şirket veya ülkenin borçlanmak için kullandığı borçlanma senedi olarak tanımlanabilir. Eurobond ile borçlanmalar yabancı para birimi ile gerçekleştirilmektedir. Şirketlerin ve ülkelerin sıklıkla başvurduğu bu borçlanma aracı Türkiye’de de kullanılmaktadır. Eurobond’un kullanılmasının sebebi ise yatırım için uygun bir araç olmasıdır. Ayrıca iyi getiri ve vergi avantajları da Eurobond kullanımının sebepleri arasında yer almaktadır. Eurobond cinsinden borçlanmalar yabancı bankalar aracılığıyla yapılabilmektedir. Genel olarak uzun vadeli kullanılan bir yatırım aracıdır.

Eurobond İşlemleri Nasıl Yapılır?

Eurobond işlemleri bankalar ve Eurobond alım ve satımı yapan yetkili kurumlar aracılığıyla yapılabilmektedir. Bu işlem bir döviz işlemi niteliği taşıdığından dolayı işlem yapmak için bankada döviz hesabı olması kesinlikle gerekmektedir. Türkiye’de Eurobond genel olarak Euro ve Dolar üzerinden yapılmaktadır. Tabii ki de bu para birimleriyle kısıtlanan bir durum söz konusu değildir. Bu konuda farklı seçenekler olsa da en çok kullanılanlar Euro ve Dolar’dır. İşlemler yapılırken bilinmesi gerekir ki hangi para birimi üzerinden alım yapıldıysa faiz ve satışlar tekrar o para birimi üzerinden yapılmaktadır. Eurobond işlemlerinde faiz ödemeleri uzun vadelerde gerçekleşir. Genellikle ödemeler yılda bir defa olarak belirlenir.

Eurobond sahibi olan kişinin işlem yapmaları için iki seçeneği bulunur. Bunlardan bir tanesi Eurobond’un satışı gelince satması bir diğeri ise istediği zaman satmasıdır. İlk seçenekte satış zamanı gelene kadar Eurobond aktif olarak kullanır ve bunun üzerinden faiz alınarak devamlı olarak para akışı sağlanır. İkinci seçenekte ise bu zamanın gelmesini beklemeden avantajlı bir durum olduğunda Eurobond’un satışını yapabilir. Eurobond işlemleri bankaların sunmuş olduğu hazır paketler ile yapılabilir. Belirlenen bir taban fiyat vardır onun aşağısında alım yapma şansı yoktur.

Eurobond işlemleri nasıl yapılır konusunda detayları sizlere aktardık. Dilediğiniz Eurobond seçeneğini tercih edip bankalar veya yetkili kurumlar aracılığıyla Eurobond işlemlerini yapabilirsiniz.

Eurobond Avantajları

  • Eurobond’un en büyük avantajı yatırımını döviz üzerinde yabancı para ile yapmak isteyenler tarafından hissedilir. Çünkü ülkedeki mevcut faizler Eurobond için geçerli değildir. Faiz oranları daha fazla tercih edilebilir düzeylerdedir.
  • Eurobond’un vergi avantajı da bulunmaktadır. Belirli vergiler alacağınız bonolar üzerinde uygulanmaz.
  • Eğer devlet tarafından sağlanan Eurobond kullanılıyorsa büyük bir avantaj ortaya çıkar. Devlet tarafından desteklendiği takdirde Hazine garantisinde olmaktadır.
  • Eurobond piyasası likit özelliktedir. Bu sayede Eurobond istendiği zaman satılabilmektedir. Bu da bir diğer avantaj olarak karşımıza çıkar.
  • Son olarak ise Eurobond sabit bir gelir avantajı sunmaktadır.

 Eurobond Riskleri

  • Eurobond en büyük riski faizlerin yükselişte olduğu dönemlerde ortaya çıkar. Faizler yükseldiği için mevut ana para düşüşe uğrar bu da zarar etmenize neden olur.
  • Piyasa oldukça esnek ve değişken olduğu için istenilen paraya istenilen zamanda Eurobond satmak mümkün olmuyor.
  • Alış ve satış arasında oluşabilecek farklar da büyük risk teşkil eder.
  • Eurobond alınan para birimi karşısında Türk Lirası kuvvetlenirse alınacak faiz miktarları oldukça düşer. Bu da yatırımcı için büyük risk anlamına gelmektedir.
Scroll to Top