İşyeri Pos Cihazı Taksitli Alışverişe Nasıl Açılır?

poscihazi

Kredi kartlarının ve bankalara duyulan ihtiyacın her geçen gün daha da artması pos cihazı olmayan yani kredi kartı ile alışverişe açık olmayan iş yerleri müşteri kaybetmeye başlamıştı. Durum böyle olunca en küçük büfeden en büyük teknoloji marketlerine kadar her yerde pos cihazı bulunur oldu. Kredi kartı ile satın alınan bir ürünün ücreti için yapılacak ödemenin bir sonraki fatura dönemine yansıması müşterilerin hoşuna giderken kredi kartının diğer bir büyük avantajı da taksitlendirme seçeneğinin bulunmasıdır.

Pos cihazı her dükkana girdi ama taksitlendirme seçeneği henüz tam anlamıyla her iş yerine yayılmadı. Alıcıların kredi kartı kullanma talebi pos cihazlarının yaygınlaşması ile neredeyse tam anlamıyla karşılandı ama yeni doğan “taksitlendirme” talebi ise şimdilik küçük ve orta sınıf esnaf tarafından tam anlamıyla karşılanamıyor. Bu soruna binaen bu yazıda “işyeri pos cihazı taksitli alışverişe nasıl açılır” sorusuna yanıt vereceğiz.

İşyeri Pos Cihazı Nedir?

Açılımı “point of sales terminal” olan POS cihazının Türkçe karşılığı için “satış noktaları terminali” şeklindeki kelime grubunu kullanmak pek de yanlış olmaz. Müşterilerin alışveriş sırasında herhangi bir ödeme noktasına gelip nakit para kullanımına gereksinim duymadan ödemesini bir kredi kartı ya da banka kartı vasıtasıyla yapmasını sağlayan pos cihazları, kartların yüzünde bulunan çiplerdeki bilgileri okur ve satışı tamamlamak için hem bankadan hem de şifre yardımıyla kullanıcıdan onay alır.

Taksitli Alışveriş Nedir?

Taksitle yapılan alışverişlerde satın aldığınız bir ürünün ücretini tek seferde değil de planlanan sayıdaki aylara bölünmüş bir şekilde ödemeniz sağlanır. Kimi taksit seçeneklerinde taksit talebine ücret farkı uygulanırken kimilerinde peşin ödeme fiyatına taksit uygulaması yapılır.

İşyeri Pos Cihazı Nasıl Alınır?

POS cihazı almak isteyen iş yeri sahiplerinin ilk olarak anlaşmalı olduğu ya da anlaşma yapmak istediği banka şubelerine müracaat etmeleri ve bu müracaat esnasında pos cihazı taleplerini bildirmeleri, bunun ardından kendilerine sunulan müşteri temsilcisi tarafından verilen cihaz talep formundaki boşlukları doldurup alakalı bilgileri bankaya sunmaları gerekir. Bu formun yanında bankalar pos cihazı almak isteyen iş yeri sahiplerinden başka belgeler de isteyecektir. İlgili belgeler arasında nüfus cüzdanı, ticaret sicil gazetesi, ticaret sicil belgesi, imza cihazı çeşidi, vergi levhası gibi resmi kayıtlar yer alabilir. Bu belgeleri de bankaya sunduktan sonra dükkanınız için en uygun olan POS cihazı çeşidi size verilecektir. “En uygun çeşit” kalıbın kullandık çünkü pos cihazları tek çeşit değildir. ADSL Pos, Dial-up Pos, Ortak Pos, Temassız Pos, Mobil Pos gibi birçok POS cihazı çeşidi bulunmaktadır. Banka pos cihazı talebinizi onayladıktan sonra yetkilendireceği kurum çalışanları ve teknik elemanlar dükkanınıza gelerek pos cihazınızın kurulumunu gerçekleştirecek ve size cihazın nasıl çalıştığına, nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bilgiler verecektir.

İşyeri Pos Cihazı Taksitli Alışverişe Nasıl Açılır?

Pos cihazımızı aldıktan sonra bunu taksitli alışverişe nasıl açtırabileceğimiz konusuna gelelim. Müşterilerimizin taksitli alışveriş talebine cevap verebilmek için bu devirde senetle uğraşmak istemiyorsanız tek yol pos cihazlarının taksitli alışveriş seçeneğine uygun hale getirilmesidir. Bunu gerçekleştirebilmek için yine ilk olarak anlaşmalı olduğunuz ve pos cihazınızı aldığınız bankaya gitmeniz ve taksitli satış için pos cihazınızı güncellemek istediğinizi söylemeniz gerekiyor. Banka talebinizi uygun bulursa pos cihazınız taksitli alışverişe açılıyor.

Taksitli Satış Pos Cihazı Komisyon Oranlarını Etkiler mi?

Bankaya pos cihazınızın taksitli alışverişe uygun hale getirilmesi için başvuru yaptığınız sırada muhtemelen görevli kişi ilk olarak sizlere komisyon oranlarının değişeceğini söyleyecek ve yeni komisyon oranlarını tarafınıza gösterecektir. Taksitli satış sonrası pos cihazlar için iş yerlerine uygulanan komisyon oranı değişir çünkü normal komisyon oranının üstüne hakkında işlem gerçekleştirilen banka kartının sahibinin elde edeceği ödül ve üye işyeri servis hizmeti de ilave edilmiş olur.

Scroll to Top