Ev Alımında Tapu Alım Satım Masrafları Nelerdir?

Ev Alımında Tapu Alım Satım Masrafları

Taşınmaz gayrimenkul alım veya satım işlemleri esnasında bazı masraflar ortaya çıkmaktadır. Bu masraflar ödenmeden alım satım işlemleri gerçekleşmez. İşlemleri gerçekleştiren taraflardan bu masraflar ödenmesi beklenir. Bu yazımızda “Ev Alımında Tapu Alım Satım Masrafları Nelerdir?” konusundan bahsedecek ve güncel tüm masrafları sizlerle paylaşacağız.

Ev Alımı ve Tapu Masrafları

Ev sahibi olmak oldukça zorlu bir süreci kapsar. Öncelikle satın alınacak evin bulunmasından başlayan bu süreç evi alma işlemlerine kadar devam eder. Bu süreçte en çok zaman alan şey istediğiniz evi bulma aşamasıdır. Fakat bu sürecin en önemli unsuru evin alım işlemleridir. Çünkü evi satın alırken gerçekleştirmeniz gereken birçok işlem ve beraberinde tapu masrafları ortaya çıkar. Bu aşamada dikkatli ve bilgili olmanız hayati önem taşımaktadır. Ev alımı aşamasında ödeyeceğiniz tapu masraflarını önceden bilirseniz ona göre hareket edebilirsiniz. Tapu masraflarını önceden bilmeniz size zaman kazandıracaktır ve işleriniz daha çok kolaylaşacaktır.

Ev alım satım işlemleri sırasında bazen usulsüz yöntemlere başvurulmaktadır. Evin değeri olduğundan daha az gösterilerek tapu masraflarını az ödemek gibi yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler yasal değildir ve kesinlikle başvurulması önerilmez. Tespit edildiği takdirde ceza uygulanmaktadır. Mevcut miktarın üç katı ceza ve beraberinde gecikme faizi uygulanır. Alım satım işlemi başlangıcında çıkan normal tapu masraflarını geçen ücretlerle karşı karşıya kalınmaktadır. Bu sebeple işlemlerin başında tüm adımları yasal kurallara uygun olarak tamamlarsanız daha uygun olacaktır.

Ev Alımında Tapu Alım Satım Masrafları

Ev alırken sadece evin satış bedeli ödenerek işlem tamamlanmamaktadır. Tarafların devlet tarafından belirlenmiş masrafları ödemesi gerekir. Bu masraflar her gayrimenkul satışı için geçerli olsa da miktarı alınan eve göre değişmektedir. İlk olarak tapu alım satım aşamasında tapu harcı ödemeniz gerekir. Tapu harcı, %4 olarak belirlenmiştir. Ev alım satımı esnasında alınan tapu harcı hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenir. Alıcı ve satıcı %2’şer tapu harcını bölüşürler. Tarafların anlaştığı durumlarda tüm harcı alıcı ödeyebilir. Bu durum tamamen işlem sırasında tarafların anlaşmasına bağlıdır.

Tapu harcı masrafı haricinde, tapu döner sermaye ücreti de ödenmektedir. Döner sermaye ücretleri ev alımı durumunda 120TL olarak belirlenmiştir. Döner sermaye ücreti de satış işlemi esnasında ödenir. Bu ücret ve belirttiğimiz tüm masraflar ödenmeden satışın yapılması mümkün değildir.

Tapu alım satım masrafları aşamasında ilk olarak satın alınacak evin beyan değeri mevcut belediyeden alınır. Alınan beyan değerinin tapuya götürülmesi ile beyan değeri üzerinden tapu harcı belirlenir. Belirlenirken bahsettiğimiz %4 dikkate alınır. Beyan değeri üzerinden tapu harcı ve döner sermaye ücreti taraflara bildirilir ve ödenmesi beklenir. Ödemeler yapıldıktan sonra da alım satım işlemi tamamlanabilir.

Tapu Masraflarını Kim Öder?

Ev alırken tapuda ödemeniz gereken masraflar çıkmaktadır. Ev alım veya satım işleminde ilk olarak evin olduğu yerin Tapu Müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir. Tapu Müdürlüğü satış işlemi için gereken masrafları işlemi gerçekleştirecek olan taraflara iletir. Taşınmazın gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanan tapu harcının ödenmesi gerekir. Ayrıca bu harcın emlak vergisi miktarını geçmemesi gerekmektedir. Tapu Müdürlüğünden tüm masrafları öğrendikten sonra tapu masraflarını alıcı ve satıcı karşılıklı olarak öder. Çıkan masraflar alıcı ve satıcı arasında eğer anlaşma olmazsa ortak ödenir. Ek olarak alınacak tapuyla ilgili detaylı tüm bilgilere ulaşmak için tapu sorgulama yapabilirsiniz. Tapu sorgulama işlemi günümüzde oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile tapunun mevcut bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Scroll to Top