Hgs Fazla Çekilen Para Nasıl İtiraz Edilir?

jNCiP 1418195154 6534

Karayollarında kimi  zaman toplu taşıma araçları, kimi zaman otobüsler, kimi zaman da kendi otomobillerimiz ile seyir halinde yol almaktayız. Bu nedenle karayollarında herhangi bir aksaklık veya tıkanmaya neden olmamak adına birçok düzenleme ve yenilik yapılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda köprü, otoyol ve otoban gibi trafiği rahatlatmak adına çeşitli alternatif yollar yapılmaya devam edilmektedir. Bu sayede oldukça kısa sürede ulaşmak istediğiniz yere fazla zaman kaybetmeden gidebilmekte ve aynı zamanda daha rahat bir yolculuk geçirmiş oluyorsunuz. Bu yollardan geçişlerde de kurulmuş olan HGS yani hızlı geçiş sistemi ile karşılaşmaktasınız. HGS sistemi 2012 yılından bu zamana kadar kullanılan bir sistem olup KGS adı verdiğimiz kartlı geçiş sisteminin yerine getirilmiştir. Çünkü kartlı geçişlerde gişelerde uzun kuyruklar oluşmakta ve bu da trafiğin sıkışmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle geliştiren HGS ile birlikte dur kalk yapmadan kartınızı okutarak anında gişelerden geçiş yapabilirsiniz. Karayolları ve PTT ‘nin ortak çalışması sonucunda bu sistem geliştirilmiştir. İki çeşit HGS kullanımı vardır, bunlardan birisi eskisine benzeyen kart diğeri ise aracın ön camına yapıştırılan etikettir. Bu iki üründe de cip bulunmakta ve böylelikle hem karışıklıklar önlenmekte hem de geçişleri oldukça hızlandırmaktadır. Etiket şeklinde olanlar 5 TL ve kart şeklinde olanlar ise 15 TL değerinde olup bu cihazların kullanım süreleri 10 yıldır. HGS’ yi anlaşmalı bankalardan ve PTT şubelerinden ruhsatınız ile birlikte temin edebiliyorsunuz. Burada işi kolaylaştıran en önemli durum ise HGS dolumlarını PTT şubelerinden, anlaşmalı bankalardan, büfelerden, benzin istasyonlarından, internet üzerinden ve marketlerden gerçekleştirebiliyor oluşumuzdur. HGS’ nin bizlere sağladığı avantajlara bakacak olursak eğer;

  • HGS diğer sistemlere göre kullanmasının daha kolay olmasının yanında aynı zamanda bakım maliyeti olmayan ve dolumu birçok yerde yapılan bir sistemdir.
  • HGS’ niz içinde kalan kontör kontrolünün internet üzerinden takip edebiliyor ve bunun yanında kontörün azalması durumunda size uyarıcı mail gönderilebilmektedir. Bu sayede yola çıkan sürücü otoyolda veya köprüde kontör bitimi nedeni ile zor durumda kalmaması sağlanmaktadır. Bu beraberinde trafiğinde aksamasının önüne geçmektedir.
  • Ayrıca gişelerde olan kamera sistemi sayesinde kaçak ya da suça karışmış araçların yerinin tespiti de kolaylaşmaktadır.
  • Eğer HGS kartınızdaki kontör geçişinizde yeterli gelmediyse, gişeden geçtikten sonra 7 gün içerisinde hesaba para yatırması durumunda ceza kesilmemektedir. Eğer yatırılmazsa kaçak geçiş prosedürü uygulanarak belirlenmiş olan cezalar kesilmektedir.

HGS geçişlerinde de bazı olumsuzluklarla da karşılaşabiliyoruz fazla para çekilmesi durumu da bunlardan sadece birisidir. Bizlerde bu yazımızda sizlere bu konuda yardımcı olmak için HGS fazla çekilen paraya nasıl itiraz edilmesi hakkında ayrıntılı bilgiler verdik.

HGS Fazla Çekilen Paraya Nasıl İtiraz Edilir?

Bazı sistem hatası ve aksaklıklar sonucunda HGS geçişiniz sırasında sizden fazla kesinti yapılabilir bu durumda yapmanız gerekenler vardır. Bunların ne olduğuna bakacak olursak eğer, öncelikli olarak size tavsiyemiz etrafınızda tanıdığınız bir hukukçu var ise yardım almanız. Çünkü bu işlerin itirazı için belirlenmiş olan mercilere belirli tarihlerde itiraz yapılaması gerekmektedir. Belirlenen tarihi kaçırmanız halinde hak kaybına uğrayabilirsiniz. En azından öğrendiğiniz zaman bir hukukçuya danışmanız sizin yararınıza olacaktır.

Eğer HGS fazla çekilen paranız arsa bunun için HGS müşteri hizmetleri hattı olan 444 1 788 numaralı  telefonu arayarak konu hakkında ayrıntılı bilgiyi alabilirsiniz. Tabi bunun yanında yazılı bir müracaatta bulunmanızda da fayda vardır. Bunun içinde BİMER yani Başbakanlık İletişim Merkezi yolu ile Karayolları Genel Müdürlüğü’ ne müracaat edebiliyorsunuz. Yapmış olduğunuz bu yazılı müracaatın ilgili kuruma ulaşmasından itibaren 15 günlük süre zarfında cevap verilmesi gerekmektedir. Eğer ki kurum bu süre içinde cevap vermemişse Anayasal hakkınız olan dilekçe hakkınızı kullanabilir ve hatta Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bile bulunabiliyorsunuz.

Fazla para çekilmesinin yanında geçiş esnasında kartınızı okuyamadığı zaman da size ceza kesilebilmektedir. Bu cezayı sorgulama yaparak öğrenebilir ve yukarıda HGS fazla para çekilmesi halinde yapacaklarınız gibi adım adım yol izlemeniz gerekmektedir.

Scroll to Top