Hgs İhlali Geçiş Sorgulama Nasıl Yapılır?

Köprü ve otoyol gişelerinde beklemeyi kaldırarak trafiğin daha hızlı akşını sağlamak amacıyla 12 Eylül 2012 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanılan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ücretlendirme sisteminde araç üzerine takılan etiket veya kart aracılığıyla tahsilat gerçekleşir. Avantajlarının çokluğuna rağmen yatırım maliyeti de diğer geçiş sistemlerine göre daha düşüktür. Bu etiketlere aracın plakası, modeli, sınıfı ve tahsilat için bakiye tanımlaması yapılır. Araç sahiplerinin en çok merak ettiği sorulardan biri  HGS ihlali geçiş sorgulama nasıl yapılır sorusudur.

Kaçak Geçiş Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu sistemde eskiden olduğu gibi gişeleri kapatan bariyerlerin olmaması bilinçli ya da bilinç dışı geçiş ihlallerinin artmasına neden olmaktadır. Ön ödemeli geçiş sisteminin kullanıldığı gişelerde kaçak duruma düşmemek için hesapta yeterli bakiye olması zorunludur. HGS sahibi araçların kendilerine ayrılan gişelerden geçmesi mecburidir. HGS gişelerinde araçların dört farklı noktadan görüntüsünü toplayan kameralar mevcuttur. Gişelerden geçişler PTT şubelerinden, HGS Müşteri Hizmetleri internet sitesine üye olarak, 444 17 88 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak ya da e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilir.

HGS sistemine günlük yükleme yapılmaması nedeniyle geçiş ihlaline yönelik sorgulamalarda bilgiler 2-3 gün içerisinde sistemde gözükmektedir. Bu yüzden sürücülerin geçiş ihlali ile sorgulama yapmaları için bir kaç gün beklemeleri gerekmektedir.

HGS Gişelerinden Kaçak Geçişin Cezası Nedir?

HGS ürünü ya da yeterli kredi olmaması durumunda kaçak geçiş söz konusu olur. HGS gişelerinden geçiş tutarı tahsil edilmeden geçmenin bir takım yaptırımları vardır. Sürücünün on beş gün içerisinde kaçak geçiş tutarını ödemesi, HGS abonesi olması ya da HGS’nin bağlı bulunduğu hesaba bakiye yüklemesi yapması gerekmektedir. Aksi takdirde kaçak geçilen tutarın on bir katı kadar cezai işlem uygulanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise araç sınıfının HGS ürününe uygun olmasıdır.

HGS Ürünü Nereden Temin Edilir?

HGS ürünü PTT şubelerinden, anlaşmalı bankalardan ya da karayolları giriş çıkışlarındaki satış noktalarından alınabilir. Bunun için araç ruhsatı ve kimlik fotokopisi ile başvuru yapmak yeterlidir. HGS ürünleri kart ve etiket olmak üzere iki çeşittir. Etiket tipinde, etiket araçtan söküldükten sonra tekrar kullanılması mümkün değildir. Kartta ise araç değiştirilince plaka kaydı yapılarak kartı kullanmaya devam etmek mümkündür. Motosiklet gibi etiketin yapıştırma alanının olmadığı durumlarda kart tercih edilmektedir.

HGS Olmasına Rağmen Cezalı Duruma Düşmek

Araç üzerindeki etiketin veya kartın Karayolları Şube Müdürlüğü tarafından belirlenen araç sınıflarına uygun olmaması geçiş ihlali oluşturur. Aracın metalik camlı olduğu, etiketin deformasyona uğradığı veya montajın doğru yapılmadığı durumlarda bakiye yeterli olsa bile geçişlerde tahsilat yapılmayan durumlar oluşabilmektedir. Bunun için HGS ürünü ile verilen kullanım kılavuzu dikkatlice okunmadan montaj yapılmamalıdır. Eğer etiketin çalışmadığını veya aracınızın sınıfına uygun olmadığını düşünüyorsanız PTT iş yerlerinden etiketinizi kontrol ettirebilirsiniz, aksi takdirde kaçak geçişle cezalı duruma düşülebilir.

HGS Bakiye Yüklemesi

HGS bakiyesi azaldığında PTT şubelerinden, gişelerin etrafında bulunan otomatlardan yükleme yapılabilmektedir. PTT Bonus Kredi Kartından vaya Posta Çeki Hesabından otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir. Anlaşmalı bankalardan verilecek otomatik ödeme talimatıyla da bakiye yüklemesi yapılması sağlanarak cezalı duruma düşmenin önüne geçilebilir.

HGS Sorunlarında Nereye Başvurulabilir?

Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili yaşanan sorunlarda itiraz, düzeltme ve inceleme işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Sorunlar için hgs@kgm.gov.tr e-mail adresine, 0 850 460 60 60 numaralı Karayolları Genel Müdürlüğü çağrı merkezine, 0 312 801 04 04, 0 312 801 05 05, 0 312 801 06 06 numaralı fakslara başvuruda bulunulabilir. Geçiş ihlali yaşanan hallerde etiketin ya da plakanın okunmaması gibi bir durum söz konusu ise Sulh Ceza Mahkemelerine de başvuru yolu açıktır.

Scroll to Top