İnternetten Alışverişin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

İnternetten Alışverişin Avantajları Ve Dezavantajları

Sanayi devrimi ardından makineleşmenin artması, taşımacılığın gelişimi ve teknolojik değişimlerdeki hız ile birlikte geçtiğimiz yüzyıl ve yaşadığımız zaman dünyayı yepyeni bir biçime soktu. Özellikle internetin de içinde bulunduğu iletişim olanaklarının artmasıyla şirketler için geniş bir pazar ağı oluştu. Bunun tüketicilere karşılık gelen kısmı ise e-ticaretin imkanlarından faydalanmak oldu. E-ticaretin gelişimiyle internetten alışverişin avantajları ve dezavantajları nelerdir sorusu da ortaya çıktı.

İnternetten Alışverişin Avantajları

Türkiye pazarı için e-ticaret pazarı ne kadar yeniyse de, her geçen gün gelişimine devam ediyor. Yedi gün yirmi dört saat alışveriş imkanı veren e-ticaret sitelerinde alışverişte zaman ve mekan sınırlaması ortadan kalkıyor. Mağaza çalışma saatleri, iş saatlerine uymayan insanlar için büyük kolaylıklar sağlayan online siteler ile alışverişin sınırları değişiyor. Gecenin bir yarısı acıktınız mı? Online yemek siparişi verebilirsiniz. Markete gidecek vaktiniz mi yok? Hemen hemen bütün zincir marketler, sanal marketleriyle bütün ürünleri kapınıza kadar getiriyor. Alışveriş merkezlerinin kalabalığına karışmak istemeyenler, mağaza mağaza dolaşmayı sevmeyenler için tabletlerinden, akıllı telefonlarından alışveriş yapma imkanı genişliyor. Kuşkusuz e-ticaretin gelişmesi ile birlikte müşteriler daha geniş bir ürün yelpazesine ulaşırken, seçenekler de artmaktadır. İnternet siteleri üzerinden aradıkları ürünün onlarca çeşidini inceleme imkanına sahip olan tüketici, ürün yorumlarıyla da karar verme konusunda farklı seçeneklere sahip oluyor. Uluslararası sitelerden alışveriş yapmak bile mümkün. E-ticaretin gelişmesinin firmalar içinde avantaj sağladığı bir gerçek. Kira, iş gücü gibi yatırım maliyetlerini azaltan platforma müşterilerinin ilgisini arttırmak için internet satışlarına özel kampanyalar düzenleyen firmalar ile birlikte müşterilerde daha fazla ürüne daha düşük fiyattan ulaşma imkanına erişiyor. İkinci el ürünlere ulaşabilen tüketicinin bütçesi rahatladığı gibi satış olanaklarına da kavuşmasıyla bir çeşit geri dönüşüm halkası ile kullanılmayan eşyalar atılmıyor, değerlendiriliyor. Sadece fiziksel ürün alışverişi değil, dünyanın bir ucunda planlanan tatil planlarının koordinesi bile yapılabiliyor. Araç kiralamaktan, otel rezervasyonuna kadar yolculuk bütün aşamalarıyla planlanabiliyor.

İnternetten Alışverişin Dezavantajları

İnternetten alışverişin avantajlarından bahsederken dezavantajlarına da değinmeden olmaz. Çöken internet siteleri, yavaşlayan bağlantı hızı e-ticaret sektörünün en önemli sorunu. E-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken ürünü fiziksel olarak inceleme şansı olmadığı için, bazen küçük aksaklıklar yaşanabiliyor. Ürünü deneme şansı olmayan müşteri hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Beklentileri karşılanmayan müşteri, mağazalardaki gibi personelle fiziksel temas şansı bulamadığı gibi internet sitesi yetkililerine bağlanmak uzun sürebiliyor. Sonucunda değişim ya da iade işlemleri için extra mesai harcamak zorunda kalınabiliyor. E-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken dikkat edilecek başka bir nokta ise dolandırılmamak. Güvenlikleri konusunda kendini kanıtlamış büyük markalar kadar, tüketiciyi kandırmaya yönelik girişimler de yok değil. Önlem olarak alışveriş yapılacak siteler hakkında bloglardan, şikayet sitelerinden araştırma yapılabilir, müşteri yorumlarından faydalanılabilir. İnternet üzerinden alışveriş yapmanın bir başka dezavantajı ise ürün bekleme süresi. Gerek kargolanma süreci, bazen de kargoda oluşabilecek aksaklıklar bekleme süresini artırabiliyor. Kimi online siteler belirledikleri ürünleri aynı gün içinde ulaştırma şansı tanısa da bu imkan henüz ne yazık ki çok kısıtlı. Ayrıca müşteri ve mağazanın aynı il içerisinde bulunma şartı da var. Kötü niyetli yazılımlarla müşterilerin banka ve kredi kartı bilgilerinin klonlanıp, kullanıldığı da bilinmekte.

Her ne kadar internet alışverişlerinin sınırı olmasa da güvenlik açısından kendini kanıtlamış platformları kullanmak her zaman tüketicilerin lehine sonuçlar doğuracaktır. Kredi kartı ile ödemede gerekli şifrelemeyi sağlayan SSL sertifikasına sahip siteleri tercih etmeye dikkat etmek gerekiyor. Aksi takdirde alışveriş keyfi kabusa dönebiliyor.

Scroll to Top