Lks Nedir?

Bankacılık dilinde kullanılan ve üzerine yazı hazırlayarak sizlere anlatmak istediğimiz bir konu LKS’dir. Bu konuyu “Lks nedir?” sorusu ile sizlere cevaplamaya çalışalım.

Lks

Lks aslında ” Limit Kontrol Sistemi” terimin kısaltılmış halidir. LKS, Kredi Kayıt Bürosunun desteklediği bankalar arasında bilgilerin bulunduğu bir veri havuzu olup, istedikleri zaman bankaların bu platformdan bilgi alış verişi yapabilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Lks’de bankalara kredi yahut kredi kartı başvurusunda bulunmuş kişilerin ve bu kişilere ait bilgilerin diğer bankalar tarafından da öğrenilmesine izin verir.

Lks Ne İşe Yarar?

Lks, Kredi Kayıt Bürosuna kayıtlı olan bankalar arasında bir paylaşım ağı oluştururken; ayrıca güvenilir bir bilgi veri havuzu da sunar. Lks’nin faydasını açıklamak gerekir ise; kredi kartı veya kredi için bir bankaya başvuruda bulunan kişinin daha önceki bankalardan almış olduğu kredi kartı veya kredi hizmetlerine ait; limit, borç ve ödeme dökümü gibi bilgilere ulaşılmasını sağlamaktadır. Bu sayede ilk defa kredi başvurusunda bulunan müşteri ile ilgili banka tarafından önemli bilgiler edinilmiş olur. Çünkü bankalar kişilerin kredi notu yanında bu bilgileri de öğrenerek müşteriye kredi veya kredi tahsis etmeden önce doğru bir karar vermek isterler.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) aracılığı ile uygulanan bu sistemde bankalar kredi kartı veya kredi başvurusunda bulunan kişilerin limit taleplerine cevap vermek için Lks sistemi veri havuzundan yararlanmaktadır. KBB ile anlaşmalı ve Lks’yi kullanan bankalar başvuruda bulunan müşterinin veri havuzunda yer alan gelir oranına göre belirleyeceği kredi limiti doğrultusunda yardımcı olur.

Buna göre Lks kullanan tüm bankalarda; sahip olabilecek kartların toplam limiti ilk yıl için gelirinin iki katı, ikinci yıl için ise dört katını aşamayacaktır.

Lks Ne Zaman Yürürlüğe Girdi?

Lks, 8 Ekim 2013 yılında yürürlüğe giren Tüketici Yasası kapsamında Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından banka kredi kartı veya kredisi alacaklar için zorunlu hale getirilen bir sistemdir.

Lks Nasıl Belirlenir?

Lks bankalar tarafından kullanılarak; kredi başvurusunda bulunan müşterilerin bilgilerinden yararlanarak limit hesaplamasına fayda sağlanıyor. Bu belirlemeyi de bir sorgulama sayesinde yapabiliyorlar. Lks sorgulama işlemi ile kişinin gelir oranı belirlenir ve bu sayede kredi veya kredi kartı limiti konusunda karara varılır.

Lks Sorgulama

Lks sorgulama sisteminde; kredi başvurusu yapan kişinin ilk olarak kredi veya kredi kartı almaya uygun olup olmadığının kontrolü yapılır. Eğer başvuruda bulunan kişi kredi veya kredi kartı almaya uygun ise kişiye verilecek olan kredi limitinin de belirlenmesi için ikinci bir sorgulama yapılır. İşte bu sorgulama aslında Lks sorgulamasıdır. Lks sorgulaması önem arz eder. Çünkü kredi başvurusu onaylansa bile Lks sorgulama ile limit belirlenmez ise kredi alınmayabilir.

Lks sorgulama işleminde kredi başvurusu yapan kişinin gelir durumu ve ödeme işlemleri göz önünde bulundurulur. Ayrıca; kredi ödeme performansı, varlık ve yükümlülükler, sosyal statü, eğitim düzeyi, yaş ve ödeme gücü gibi faktörler de Lks sorgulama da ele alınır. Tüm bu faktörlerin değerlendirilmesi doğrultusunda kişinin alacağı kredi veya kredi kartı limiti belirlenmektedir.

Lks Hesaplama

Lks’nin tam olarak nasıl işlediğini ve kredi limitini nasıl etkilediğini bir örnek ile açıklamak gerekir ise; Diyelim ki A bankasından 4.500 TL limitli B bankasından ise 4.000 TL limitli olan birer kredi kartı sahibisiniz. C bankasından ise 3.000 TL limitli kredi kartı sahibi olmak için başvuruda bulundunuz. Bu başvuruda size ilk olarak aylık geliriniz sorulacaktır. Çünkü yasa gereği bir kişi aylık gelirinin ancak 4 katı kadar limitte kredi kartı sahibi olabilmektedir. Aylık gelirinizi de 2.000 TL olarak varsayarsak; aylık gelirin 4 katı kadar kredi limiti şartı olduğu için ve kredi limitiniz de 8.500 TL olduğundan C bankasından almak istediğiniz kredi kartınızı alamazsınız. Kredi ve kredi kartı başvurunuz onaylansa bile; Lks sorgulama sisteminde onay çıkmaz.

Lks’nin Faydaları

Lks hem kredi kullanan müşteriler için hem de bankalar için iyi bir uygulamadır. Yıllar önce aylık geliri yüksek ve düzenli olmadığı halde bankalardan farklı farklı limitlerde krediler ve kredi kartları alan insanlar vardı. Bu kişiler her ay kart veya kredi borçlarını düzenli ödeyemedikleri içim bir çoğu mahkemelik olup sonunda ya icraya ya da hapis cezasına maruz kalıyordu. 2013 yılında Tüketici Yasası kapsamında Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından oluşturulan bu sistem ile beraber kişilerin bilinçsiz kart kullanımının önüne geçildi. Aynı zamanda bankaların da daha doğru bir sistem ile kredi veya kredi kartı vermesi sağlandı.

Scroll to Top