OGS Veren Bankalar Hangileri?

OGS Veren Bankalar Hangileri?

Araç kullanıcılarının en çok şikayetçi olduğu konulardan bir tanesi de yollarda yaşanan araç yoğunluğudur. Trafiğin yoğun olması sürücülerin zaman kaybına neden olur ve gidecekleri yerlere ulaşmaları zorlaşır. Bu problem özellikle şehirler arası yolculuklarda yaşanmaktadır. Paralı olan otoban, otoyol ve köprü geçişlerinde araçlar gişelerde sürücüler durup ödeme yapmak zorunda kalıyorlardı. Bu sebeple trafik ister istemez sıkışıyordu. Bu problemi çözmek adına Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) sistemini geliştirdi. Araçlara takılan OGS sayesinde geçişlerde ödemeler otomatik olarak yapılmaya başladı. Bununla birlikte gişelerde oluşan kuyruklar olmayınca trafiğin seyri de hızlandı. Bu yazımızda OGS Veren Bankalar Hangileri ve OGS hakkında detaylı bilgilerden bahsedeceğiz.

OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) Nedir?

Otomatik Geçiş Sistemi köprü, otoban ve otoyollar benzeri paralı olan geçiş yerleri için oluşturulmuş araçların bu alanlardan geçerken beklemeden, otomatik olarak para vermesini sağlayan bir sistemdir. OGS bulunan aracınız ile bahsettiğimiz alanlardaki gişelerden geçiş yaparken, OGS sistemi yol ücretini otomatik olarak alır. Bu sayede trafikte herhangi bir yoğunluk yaşanmaz. Araçlar transit geçiş yaparak yollarına devam ederler.

OGS Başvuru

OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) başvurusu yapmak için belirli bir kurum yoktur. Farklı bankalar tarafından OGS başvuruları alınır. Tamamen kişisel olarak tercih ettiğiniz bankaya OGS başvurusunda bulunarak, OGS alabilirsiniz.

OGS başvurusu yapılan her bankanın farklı prosedürü olabilir. Bu sebeple belirli şartlar söylemek mümkün değil. OGS alacağınız bankanın şartlarını inceleyip ona göre değerlendirebilirsiniz. OGS veren bankaları sizler için listeledik.

OGS Veren Bankalar Hangileri?

Akbank “ Akbank OGS”

Tüm OGS işlemlerinizi 444 25 25 / 0850 222 25 25 numaralı Akbank telefon şubesini arayarak veya Akbank Direkt aracılığıyla internet üzerinden yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası “ Yapı Kredi OGS”

Yapı Kredi mobil ve Yapı Kredi banka şubelerinden OGS başvurusu yapıp, OGS’yi alabilirsiniz.

Garanti Bankası “ Garanti OGS”

Garanti müşteri hizmetleri 444 0 333 numaralı telefon numarasıyla veya Garanti internet şubesi üzerinden kolayca OGS başvurusu yapabilirsiniz. Dilerseniz Garanti şubelerinden de OGS başvurusu yapılabilmektedir.

İş Bankası “İş Bankası OGS”

İş Bankasında da internet şubesini kullanarak hemen OGS başvurusu yapabilirsiniz. İşleminizi hızlı bir şekilde yapabilmeniz adına İş Bankası ATM’leri de OGS başvurularına uygundur.

Vakıfbank OGS

Vakıfbank OGS almak için en yakın Vakıfbank şubesini ziyaret edebilir veya internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası OGS

Ziraat Bankasından OGS almak için, yetkili OGS satış şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Ek olarak 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezi, OGS Web ve internet bankacılığı seçenekleriyle de başvuru yapabilirsiniz. Yetkili OGS satış şubeleri Ziraat Bankası internet sayfasında bulunmaktadır.

Denizbank OGS

Denizbank’tan OGS başvurusu yapmak için internet ve mobil bankacılığı tercih edebilirsiniz. Ayrıca tüm Denizbank şubelerinden de OGS başvurusu yapılabilmektedir.

OGS Sorgulama

OGS geçiş bilgileri sorgulamak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilk KGM (Karayolları Genel Müdürlüğü) tarafından verilen OGS-KGS sorgulama hizmeti. KGM üzerinden OGS sorgulamak için KGM resmi internet sayfasına giriş yapınız ve OGS-KGS sorgulama bağlantısına tıklayınız. Karşınıza çıkan sorgulama ekranında araç plaka no boşluğunu doldurup, sorgula butonuna tıkladıktan sonra arattığınız plakanın sorgulaması yapılır. Fakat KGM üzerinden yapılan sorgulamalarda sadece aracın geçiş ihlali ve ceza durumları görüntülenebilir. E-Devlet sorgulaması daha kapsamlı olarak karşımıza çıkar.

E-Devlet üzerinden OGS sorgulama yapmak için e-Devlet şifrenizin olması zorunludur. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Almış olduğunuz bu şifre ile e-Devlet internet sayfasına giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra arama butonuna OGS yazınız. OGS yazdıktan sonra “OGS Hesap Detayı Sorgulama, OGS Geçiş Bilgileri Sorgulama, OGS İhlal Bilgileri Sorgulama” başlıklarını göreceksiniz. Bu sorgulamalardan istediğinizin üzerine tıklayarak OGS sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Scroll to Top