Pos Cihazından Puan Nasıl Kullanılır?

468266197 100258144 primary.idge

Her geçen gün hızla gelişen teknolojiden etkilenen ekonominin hız kazanması ile birlikte kredi kartı kullanımı hızla artmaktadır. Kredi kartı kullanım ihtiyacının artması ile birlikte neredeyse akla gelebilecek bütün marketler, alışveriş mağazaları, restorantlar hatta mahalle aralarında bulunan bakkallar ve pazarlarda bile kredi kartları kullanımını sağlayabilmek amacıyla pos cihazı bulundurulmaya başlanmıştır.

İhtiyaçlar doğrultusunda pos cihazı bulundurmak zorunda kalan işletme sahipleri bu cihazların kullanımını da öğrenmek zorundadırlar ve zaman zaman kullanımı konusunda sıkıntılar yaşayabilmektedirler bu durumlarda pos cihazını sağlayan yetkili banka yahut yetkili servisler pos cihazı sahibi işletmeye gerekli yardımı yapmaktadırlar.

Kredi kartı kullanımının artması ve bu durumun bankalara inanılmaz bir kar payı sağlaması dolayısıyla bankaların rekabetlerinin artarak devam ettiği görülmektedir. İşte bu rekabetlerin sonucu olarak bankalar kredi kartı kullanıcıları için harcadıkça puan kazandıran ve bu puanların alışveriş ödemeleri esnasında tıpkı para gibi kullanabileceği avantajlar sağlamaktadırlar. Bankalar tarafından bu avantajların kredi kartı kullanıcılarına sağlanması ile birlikte işletme sahiplerinin pos cihazı kullanımıyla ilgili bir soruları daha olmuştur. Pos cihazından puan nasıl kullanılır sorusuna cevap arayan bütün pos cihazı kullanıcıları yazımız aracılığı ile sorusuna cevap bulabilecek.

Puan Nasıl Kazanılır?

Oldukça cazip olan kredi kartı kullanımında kendi bankalarının kredi kartı kullanımını daha cazip hale getirmek isteyen bankalar anlaşmalı oldukları (kendilerine üye işletmeler) yerlerden kredi kartı müşterilerinin alışveriş yapması ile müşterilerinin puan kazanmasını sağlar. Kredi kartlarının neredeyse tümü kullanıcıların puan kazanmasını sağlarken puan kazanımı bazı dönemler de daha fazla olabilmektedir. Böylece tüketimin daha cazip hale gelmesi hedeflenmektedir. Hangi tüketim öğesi daha fazla puan kazandırıyormuş vs. gibi soruların kredi kartı kullanıcıları tarafından sorulması ile birlikte bankalar bu takiplerin gerçekleştirilebilmesi için internet sitelerinde ve mobil uygulamalarında kredi kartı kullanıcılarının bu takibi yapabilmelerini sağlamaktadır.

Pos Cihazında Puan Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı pos cihazının ilgili bölümüne takıldıktan sonra giriş tuşuna basılır. Sonrasında puan işlemleri bölümüne gelinir ve inceleme seçeneğine tıklanarak bir sonraki menüye geçiş sağlanır. Bu işlem esnasında pos cihazı puan miktarınızı gösteren bir slip çıktısı verecektir. Slip çıktısı üzerinden kredi kartı kullanıcısının puanı görülecektir.

Eğer bu sıralamadan farklı bir pos cihazı kullanıyorsanız pos cihazı sağlayıcınızdan yardım almanız faydalı olacaktır.

Pos Cihazından Puan Nasıl Kullanılır?

Pos cihazı kullanımları birbirinden farklı bankaların bulunması sebebiyle farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak pos cihazlarından puan kullanma işlemine bakacak olursak bütün bankaların pos cihazında bu işlemler aynı sıralamayla yapılmaktadır diyebiliriz.

Kredi kartı puanlarının kullanılabilmesi için öncelikli işlem manyetik okuyuculu kartların ilgili alana okutulması, chipli kartların ise chip okuyucusuna takılması olacaktır. Bu işlemlerin ardından ekranda beliren satış işlemleri sekmesi seçilmelidir ardından giriş tuşuna basmanız gerekir. Karşınıza çıkacak sekmelerden puan satış sekmesini seçerek sıradaki menüye geçişi sağlayabilirsiniz. Açılan menüde kullanılacak olan puanın miktarı girilmeli ve giriş tuşuna basılmalıdır. Bu işlemlerin ardından kredi kartı kullanıcısının şifre girmesini talep edebilirsiniz. Şifresini giren kredi kartı kullanıcısının giriş tuşuna basması ile birlikte işlem olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanacaktır.

Puan kullanımı sağlayan bazı bankaları şöyle sıralayabiliriz;

  • Garanti Bankası
  • Akbank
  • Yapıkredi Bankası
  • QNB Finansbank
  • Halkbank
  • Denizbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Türkiye Ekonomi Bankası
  • Ziraat Bankası

Yukarıda sıraladığımız bankalardan bazılarının pos cihazı ile puan kullandırma işlemlerinin nasıl yapıldığına detaylı olarak bakacak olursak:

Garanti Bankası için sırasıyla; kart chip okuyucuya takılır giriş tuşuna basılır, açılan ekranda bonus menü sekmesi seçilir, giriş tuşuna basılarak bonus tutarı girilir ve  ekranda görülen tutarlar doğru ise tekrar giriş tuşuna basılır. Ekranda görülen tutarlar yanlış ise işlem iptal edilerek tekrarlanmalıdır.

Yapıkredi Bankası için sırasıyla; tutar giriniz ekranından işlem tutarını belirtiniz, puan işlemleri sekmesini seçiniz, kullanmayı seçerek giriş tuşuna basmalısınız. Belirttiğiniz tutarlar karşılığında işleminiz olumlu ya da olumsuz olarak tamamlanacaktır.

Ayrıca biriken puanlarınızı kullanmak istediğiniz takdirde işletmede bulunan pos cihazında sizin kartınızın puanlarını kullandırtacak pos özelliğinin bulunması gerektiği unutulmamalıdır.

Scroll to Top