Bandrol Nasıl Ödenir

Bandrol Nasıl Ödenir?

İlerleyen teknoloji ile artık kendi ülkemizden kilometrelerce uzakta bulunan yiyecekler, içecekler, sanat eserleri, filmler ya da otomobiller gibi farklı ülkelerde üretilen ürünlere artık kolaylıkla ulaşabilmekteyiz. Yalnızca bizim ülkemiz değil diğer tüm dünya ülkeleri de teknoloji sayesinde farklı ülkelerde bulunan ürünlerden haberdar olabildiği gibi o ürünlere kolayca da sahip olabilmektedir. Elbetteki bu tarz farklı ülkede üretilen ürünlerin kaçakçılığını önlemek, orijinalliğini korumak ve güvence altına almak için devletin bir takım yaptırımları bulunmaktadır. Bu yaptırımlardan en belirgin olan Bandrol uygulamasıdır. Bu uygulama ile kendi ülkemiz dışındaki ürünlere ulaşabildiğimiz gibi o ürünlerin özelliklerinin de korunmasında bizzat devlet güvencesi bulunmaktadır. Elbette ki bu uygulama içinde kişiler tarafından devlete bir miktar bandrol ödemesi yapılması gerekmektedir. Peki nedir bu bandrol uygulaması ve ne işe yarar? Bandrol Nasıl Ödenir? Alınan ürünün üzerinde bandrol olması ya da olmaması ne anlama gelir? Aklınızdan geçen tüm bu sorulara yanıt verebilmek için bu yazıyı hazırladık.

Bandrol Nedir?

Bandrol; Sinema, müzik, eserler, elektronik, alkol, sigara gibi bir kuruluşun markası altında verilen ürünlerin ya da fikir ve sanat eserleri gibi kişinin kendisine has ürünlerin izinsiz çoğaltılmasını, taklit edilmesini önlemek amacı ile devlet tarafından uygulanan güvenlik şeritli, holografik özelliği bulunan dijital olarak üretilmiş, güvenlik etiketidir. Ürünün üzerindeki bandrolün yırtılması, parçalanması, sökülmesi veya zarar görmesi durumunda üzerinde bulunduğu ürünün özelliğinin kaybetmesine yol açtığı için, ürünün orijinalliğini de güvence altına almaktadır. Bu sebeple alacağınız ürünün üzerinde bandrolünün bulunması ve bu bandrolün zarar görmemesi oldukça çok önemlidir.

Bandrol Nasıl Ödenir?

Bandrol ödemesi bulunan kişiler, ödemelerini 2 farklı şekilde gerçekleştirebilirler. Bandrol ödeme konusu, yılın 2 dönemi olmak üzere arabalar için 2 farklı zamanda yapılmaktadır. Bandrol ödemeleri ise doğrudan vergi dairesine giderek ya da internet üzerinden yapılabilmektedir.

Bandrol borcunun vergi dairesinden ödenebilmesi için, artık her ilde bulunan vergi dairelerine gidilerek ödeme gerçekleştirilir. Ödeme esnasında, bandrolü ödeneceği ürünün bilgilerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde yanınızda olması gerekmektedir. Örneği bir aracın bandrol ücretinin ödenmesi sırasında ruhsat bilgilerinin kişinin yanında olması gerekmektedir. Vergi Dairesindeki sistem üzerinden kontrol edilen bilgiler doğrultusunda, bandrol borcu kişiye iletilir. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra bandrol ödemenizin gerçekleştiğini kanıtlaması açısından hukuki önem taşıyan makbuz belgenizi almayı unutmayınız ve saklayınız.

Bankalar bandrol, vergi ödemesi, fatura ödemesi gibi ödemelerinizi daha pratik ve hızlı bir şekilde yapabilmeniz amacı ile kendi aktif İnternet bankacılık hizmetleri yelpazelerine devlet ile yaptıkları anlaşmalar doğrultusunda bu gibi ödemelerinin de işlemlerini eklemişlerdir. Bu özellik sayesinde çalıştığınız ve ya tercih ettiğiniz bankaların resmi internet siteleri üzerinden ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Bandrol ödemesi yapılırken, İnternet Bankacılığında aktif bir kaydınız bulunan bankayı tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Bandrol ödemeniz için öncelikle bankanın internet şubesine giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan menüden “ödemeler” sekmesinde bulunan “bandrol ödeme” formu seçilir. Karşınıza çıkan formdaki gerekli bilgileri ürününüzün niteliğine göre eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Bu yüzden ürününüzün ilgilerine hakim olmanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra borcunuz hesaplanmış olarak ekrana yansıtılır. Bundan sonraki ödeme işlemi için, isterseniz vadesiz hesabınızdaki parayı aktararak isterseniz de kredi kartınız ile tek çekim ile bandrol ödemenizi yapabilirsiniz. Kart bilgilerinizi de yazdıktan sonra ödeme yap butonunu basarak, o dönem içerisinde yer alan bandrol ödemenizi sorunsuz ve pratik bir şekilde yapmış olursunuz. Bankaların resmi internet siteleri üzerinden yapacağınız ödemelerinizde hemen hemen her banka bu işlemi komisyon ücreti talep etmeden yapmaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra sizin adınıza kesilip e – posta adresinize gönderilen elektronik dekontunuzu saklamanız, yaptığınız işlemde sorun yaşama riskinizi ortadan kaldıracaktır.

Ayrıca bandrol ödemenizi; sadece bankaların resmi internet siteleri ile değil, motorlu taşıtlar vergisi ödeme sayfasından da gerçekleştirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek bir nokta vardır; Motorlu taşıtlar vergisi ödeme sayfasından yapacağınız ödemelerini yalnızca kredi kartınız ile tek çekim dahilinde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bandrol Başvuru İşlemi Hakkında Detaylı Bilgi Almak için TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı Resmi İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ! 

Scroll to Top