Ptt Bank Iban Sorgulama

Ptt Bank Iban

Internetional Bank Account Number adı verilmiş olan ve Uluslararası Banka Hesap Numarası şeklinde Türkçe’de karşılık bulan bu numara farklı bankalar ve finansal kurumlar arasında yapılacak olan para transferlerinde ortaya çıkmakta olan hataların giderilmesidir. IBAN hesaba özel bir numara olduğu için hesaba ait kişisel bilgileri içerir. Bu nedenle de bu numara sayesinde para transferi işlemlerinde ortaya çıkan problemler neredeyse yok denecek kadar azalır.

IBAN tüm ülke ve bankalarda birbirinden farklı biçim ve uzunluğa sahip olabilen bir numaradır. Bu sebepten dolayı da bir başka ülke ya da bankaya EFT ya da havale yapmak isteyen kişilerin bir IBAN standardına sahip olması, yapılacak olan para transferinin karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığı konusunda bilgi sahibi olmamızı sağlayacaktır.

IBAN uygulaması sayesinde bu uygulamanın uygulanmaya başladığı her bir ülkede hizmet vermekte olan bankalar, her bir hesap numarasına özel olarak bir IBAN üretmeye başlamıştır. Her ülke ve bankada farklı bir standart ve biçime sahip olan bu numara özel bir şifreleme algoritması ile birlikte güvenli hale getirilmiştir. Bu algoritma sayesinde iki basamakta oluşan bir kontrol sayısı da elde edilir. IBAN ile yapılacak olan para transferlerinde bir başka banka hesabına para gönderdiğini zaman ilk olarak gönderici banka tarafından kontrol edilecek olan bu para transferi, kontrol işleminin ardından bir sorun tespit edilmesi halinde karşı tarafa gönderilmeyecek, bir sorun tespit edilmemesi halinde ise gönderilecektir.

Bugün ise sizlere PTT Bank IBAN Sorgulama işlemlerinden bahsedeceğiz.

IBAN Standardı

EFT, virman ve havale gibi işlemlerde IBAN kullanılması zorunlu kılınmıştır. Bu sayede para transferleri eskisine oranla daha hızlı, az maliyetli ve hatasız bir şekilde yapılabilmektedir. Her ülkenin IBAN numarası farklı olsa da bu numaranın uzunluğu en fazla 34 karakterden oluşabiliyor. Her ne kadar ilk olarak Avrupa Birliği ülkeleri bu uygulamayı başlatmış olsa da günümüzde birçok farklı ülkede bu uygulamayı kullanıyor. Ülkemizde 26 haneden oluşan bu numaranın Türkiye’deki uygulama biçimi aşağıdaki gibidir.

ibann

Türkiye’de faaliyet gösteren herhangi bir banka artık müşterisi tarafından para transferi ile ilgili olarak talep edilmiş olan vadesiz TL ya da döviz hesapları için IBAN numarası üretir. Bununla birlikte bu numara sayesinde gerek yurt içinden yurt dışına gerek ise yurt dışından yurt içine para transferleri yani havaleler yapılabilmektedir.

IBAN Nasıl Kullanılır?

Bankalar tarafından para transferi ile ilgili bir hesabı için üretilmiş olan IBAN, müşteriye bildirilir. Daha sonra para transferi işlemlerinin alıcı tarafında olan kişi tarafından kendi hesabına ait olan IBAN, para transferinin gönderici tarafında olan kişiye bildirilir. Gönderici para transferi emrini bankası aracılığı ile verirken alıcının IBAN numarasını da yazar ve göndericinin bankası tarafından bu işlemin doğrulanması halinde IBAN numarası sayesinde para transferi hızlı ve hatasız bir şekilde gerçekleşir.

PTT Bank Iban Sorgulama İşlemleri

PTT Bank Iban numarası yine diğer bankalarda olduğu gibi aynı anlama gelen bir numaradır. Uluslararası piyasalarda sıklıkla kullanılmakta olan IBAN, para transferinizi daha güvenli, daha az maliyetli ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Fakat PTT Bank’ın bir IBAN numarasının olmaması kafaları karıştırmaktadır. Zira PTT Bank’ın kendi bankasına özel bir IBAN numarasının olmaması, hesaplar arasında yapılacak olan transfer işlemlerinin Denizbank üzerinden yapılması gerekir. Çünkü PTT, Denizbank ile anlaşmalı olan bir banka olarak hizmet vermektedir. Bu nedenle de PTT Bank üzerinden para transferi gibi işlemleri gerçekleştirmek ve bu işlemi güvenli bir şekilde yapmak istiyorsanız dilerseniz bir Denizbank şubesine giderek bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı şekilde PTT Bank şubelerine giderek de bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün olacaktır.

PTT Bank yalnızca kart üzerinde de yer almakta olan hesap numarası üzerinden para transferine izin vermektedir. Bu nedenle kart üzerinde ya da bir başak yerde PTT Iban numarasına ulaşmanız mümkün olmayacaktır. PTT Bank üzerinden para transferi yapmak isteyen kişilerin PTT bank hesap numaralarını öğrenmeleri ve daha sonra para gönderme ya da alma işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. PTT Bank hesap numaranızı sorgulamak istiyorsanız PTT Bank tarafından internet üzerinden işlem yapabilmeniz için sunulmuş olan Online Bankacılık hizmetini kullanmanız mümkündür. Bunun için müşteri numaranız ya da T. C. Kimlik numaranız ile birlikte İnteraktif Posta Çeki hesap şifresine ihtiyacınız olacaktır. PTT Bank İnternet Bankacılığına bu iki bilgiyi girdikten sonra giriş yapmanız halinde hesap bilgilerinizi görebilirsiniz. Bununla birlikte PTT Bank ATM’lerini kullanabilir, PTT Bank şubelerine gidebilir ya da PTT Bank Telefon Bankacılığını kullanabilirsiniz. PTT Bank Telefon Bankacılığı numarası olan 444 1 788 numarasını arayarak 7 gün 24 saat boyunca sesli yanıt sistemi olan IVR ile birlikte işlemlerinizi gerçekleştirebilir ya da mesai saatleri dahilinde müşteri temsilcileri ile görüşerek sorunlarınıza çözüm arayabilirsiniz.

PTT İnternet Bankacılığı İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top