Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

e vadeli mevduat hes 81c58184af4d37b3a22b

Risk almadan anlaşma sonucu varılan oranla belirli bir kar için belli bir vade aralığında olabilecek faiz oranlarının düşüşünden etkilenmeyecek şekilde açılan hesaplara Vadeli mevduat hesabı olarak adlandırılır.

Banka ile birlikte yapılan uzlaşma ile anlaşılan faiz oranı ile açılmış olan hesaplar belirlenmiş olan vade oranında aldığı faizleri biriktirmeye devam ederek vade bitişinde kapanır. Lakin kapatılmasını daha önce söylemediğiniz sürece belirtilmiş olan tabela faiz oranları ile vadeniz yeniden açılır ve vadeli hesabınız işlem görmeye devam eder.

Ülkemizde çalışmaya devam eden bankaların ülkemiz içindeki şubelerinde ferdi kalitede gerçek insanların açtıkları Yabancı para, Türk lirası veya Kıymetli taşlar türünden açılan tasarruf tüm bankalarda bir gerçek insan için 100bin Türk Lirasına kadar TMSF güvencesi verilmektedir.

Vadeli Mevduat Hesabı Açarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

İleride yatırımlarını vadeli mevduat hesabı ile değerlendirmek isteyen vatandaşlarımızın dikkat edilmesi gereken bazı konuları sizlere şu şekilde açıklayalım;

 • Vadeli Mevduat başlangıçlarında bazı bankalarda 250 TL, bazı bankalarda ise 1000 Türk Lirasından başlayan miktar ile Vadeli Mevduat hesabı açılabilmektedir.
 • Vadeli hesaplarda, ikili para birimli mevduat hesabı adı altında yapacağınız karı arttırmak için yapacağınız yatırımları farklı alanlarda değerlendirebileceğiniz hesaplar kullanılabilir.
 • Geçmiş olduğumuz yıllarda Vadeli Mevduat hesapları vade süresi boyunca kapatılmazken, bundan sonra yeni Vadeli Mevduat hesabı çeşitleri ile vade içinde çekebileceğiniz vadeli hesaplarda kullanılabilir.
 • Vadeli Mevduat hesapları birçok farklı aralıkta olabilir bu aralıklar; 1 gün, 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl gibi farklı aralıklar ile açılabilmektedir.
 • Vadeli Mevduat hesabı başlangıçta valör uygulanmakta ama hesabı açtığınız gün hesabınızın valörlü olacak şekilde açılıp açılmadığını kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.
 • Açmak istediğiniz Vadeli Mevduat hesabınızın faiz oranı alabilmenizde yardımcı olmak için farklı bankaların faiz oranlarını öğrenerek hesap açmak istediğiniz bankaya gitmeniz daha yüksek bir faiz oranı almanıza yardımcı olacaktır.
 • Vadeli Mevduat hesabınızda belirli bir sürede elde ettiğiniz miktarı çekmek gibi bir durumunuz var ise faiz kaybınız olmaması için kırık vadeli hesap açabilirsiniz.
 • Açmış olacağınız vadeli hesaplarınızda geçerli olan para birimleri TL, EUR, USD, GBP, XAU ve maden cinsindendir.

Hangi Hesaplar Vadeli Mevduat Hesabı Niteliğindedir?

Günümüzde gelişmiş olan teknoloji ve gelişmekte olan teknoloji ile birçok Vadeli Mevduat türü ortaya çıkmıştır. Vadeli Mevduat olan hesapları şunlardır;

 • Düzeli birikim hesabı.
 • Vadeli altın hesabı.
 • Çeyiz hesapları.
 • Birikim mevduat hesabı.
 • Şubesiz açılan mevduat hesabı.
 • Döviz ve vadeli Türk Lirası hesabı.
 • Çift para birimli mevduat hesabı.

Vadeli Mevduat hesabı niteliğinde bir sürü türü olmaktadır, tüm bankalar kendi müşterilerine bu tür olanaklar sunabilmektedir. Vadeli Mevduat ile yapacağı yatırımlarını faiz oranları ile arttırmaya düşünen tüm banka müşterileri uygun hesap türleri vardır.

Birikimli Hesap Nedir?

Vadeli Mevduat hesaplarında miktar olarak bankalar alt limit olarak en az 1000 Türk Lirası olarak gösterilirken, birikim hesaplarda ise 50 Türk Lirası yatırım yapılabilmektedir. Son zamanlarda çok basit bir yatırım türü olan birikimli hesaplar aylık 50 ile 100 Türk Lirası gibi müşteriler tarafından istenilen rakamlar ile yatırım yapılır ve ödemeler kredi kartından yapılarak gerçekleştirilir.

Vadeli Hesap 

Vadeli mevduat hesapları sadece Katılık bankaları haricinde diğer tüm bankalarda kullanılabiliyor. Katılım bankalarında vadeli mevduat yerine kar payı hesapları olarak işlem görmektedir. Vadeli mevduat hesabı yapabileceğiniz bankalar Vakifbank vadeli hesap, Halkbank vadeli hesap, Ziraat Bank vadeli hesap, İş Bankası vadeli hesap, Garanti vadeli hesap, Akbank vadeli hesap, Denizbank vadeli hesap gibi bankalarda istediğiniz vade oranları ile vadeli mevduat hesabı açılabilmektedir.

Vadeli Hesap Faiz Oranları Kaçtır?

Bankaların verecekleri vadeli faiz oranları Türk Lirası için yaklaşık yüzde 8 ile 13 aralığında olmaktadır. Bazı kriterler vadeli mevduat hesabı için almak istediğiniz faiz oranını etkilemektedir örneğin yeni müşteri olmanız yada olmamanız ve bankaya sağlayacak olan karınız faiz oranını etkilemektedir. Bazıları sürekli en yüksek faiz oranı almayı isteyenler ise her ay vade süresi biteceği zaman farklı bir bankaya mevduatlarını aktararak en yüksek mevduat faiz oranlarını kendilerine yarar sağlayabilmektedirler. Vade hesaplamaları yapmak isteyenler için Türk Lirası üzerinden aylık 32 günlük ve 3 aylıkta 90 günlük gibi yaklaşık bir vadeli mevduat hesabı açılabilir.

Scroll to Top