Varlık Yönetim Şirketi Nedir, Ne İş Yapar?

Varlık Yönetim Şirketi Nedir, Ne İş Yapar?

Varlık yönetim şirketleri pek anılmasa da bankaya borcu olan kişiler için büyük önem arz eden kuruluşlardandır. Yazımızda banka borcunu uzun süre ödemeyen kişilerin borçları ile ilgilenen bu şirketler hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle Varlık Yönetim Şirketi Nedir, Ne İş Yapar? inceleyelim.

Varlık Yönetim Şirketi Nedir ve Ne İş Yapar?

Varlık yönetim şirketleri, finans kuruluşları ve bankaların tahsil edilemeyen borçlarını satın alarak yeniden yapılandırır. Yeniden yapılandırma işleminden sonra borçları tahsil eder. Varlık yönetim şirketlerinin temel amacı bu yöndedir.

Bankalar tarafından alamadığı borçlara yönelik ihaleler düzenlenmektedir. Bu ihalelere de varlık yönetim şirketleri girebilir. Varlık yönetim şirketi ihale kapsamında borçları üzerine alır. Borçlar ile birlikte bankaya borcu olan kişinin tüm bilgilerini de üzerine alır. Bu sayede kişinin bilgilerine de ulaşmış olur. Borcun ödenmesi ve yapılandırmasıyla ilgili kişiyle kısa süre içerisinde iletişime geçerler.

Varlık yönetim şirketleri borçları yapılandırıp, ödenmesini sağlarken indirime gitmektedir. Şirketlerin tahsil etmek üzere bankalardan aldığı borçlar genel olarak 2-3 yıl boyunca tahsil edilememiş borçları kapsamaktadır.

Varlık Yönetim Şirketleri Borç Sorgulama

Borcunuz yapılandırılmış bir şekilde varlık yönetim şirketlerine devredildiyse artık işlemlerinizi varlık yönetim şirketi üzerinden yapmanız gerekmektedir. İlk iş olarak yapacağınız borç sorgulama işlemi için varlık yönetim şirketlerinin borç sorgulama formları bulunmaktadır. Borç sorgulama formlarına ulaşmak için Varlık Yönetim Şirketleri Derneğinin resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Burada tüm varlık yönetim şirketlerinin iletişim bilgilerini ve borç sorgulama formunu bulabilirsiniz. Borç sorgulama formlarında genel olarak “ Ad-soyad, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, telefon numarası, e- posta adresi” gibi bilgiler yer almaktadır. Bilgilerden de anlaşılacağı gibi varlık yönetim şirketleri borç sorgulama işlemi oldukça kolay bir işlemdir.

Varlık Yönetim Şirketleri Listesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) tarafından yayımlanmış olan işlemlerinizi kolaylıkla yapabileceğiniz varlık yönetim şirketleri listesini hemen aşağıda bulabilirsiniz. Bu varlık yönetim şirketleriyle ilgili detaylı bilgileri şirketlerin internet sayfası veya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) internet sayfasında yayımlanmıştır.

 • FİNAL VARLIK YÖNETİM A.Ş.
 • YUNUS VARLIK YÖNETİM A.Ş.
 • BİRLEŞİM VARLIK YÖNETİM A.Ş.
 • EFES VARLIK YÖNETİM A.Ş.
 • GÜVEN VARLIK YÖNETİM A.Ş.
 • HAYAT VARLIK YÖNETİM A.Ş.
 • İSTANBUL VARLIK YÖNETİM A.Ş.
 • DESTEK VARLIK YÖNETİM A.Ş.
 • MEGA VARLIK YÖNETİM A.Ş.
 • VERA VARLIK YÖNETİM A.Ş.
 • HEDEF VARLIK YÖNETİM A.Ş.
 • SÜMER VARLIK YÖNETİM A.Ş.

Bu şirketlere ek olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) tarafından faaliyet izni iptal edilen varlık yönetim şirketleri bulunmaktadır. Kanunu uygunsuzluklardan dolayı BBDK bu şirketlerin işlem yapma izinlerini iptal etmiştir. Varlık yönetim şirketlerini seçerken problem yaşamamanız adına hemen aşağıda bulunan faaliyet izni iptal edilen varlık yönetim şirketlerini görebilirsiniz.

 • EGE VARLIK YÖNETİM A.Ş.
 • ARTI VARLIK YÖNETİM A.Ş.
 • BEBEK VARLIK YÖNETİM A.Ş.

Faaliyet izni iptal edilmiş olan bu şirketlerle ilgili kurul kararları için BBDK resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Varlık Yönetim Şirketleri Haciz Yapabilir Mi?

Varlık yönetim şirketleri belirli ödemeler karşılığında bankalardan borçları devralmaktadır. Bu işi yapmak için belirli bir bedel ödeyen varlık yönetim şirketleri borcu tahsil etmek için uğraş göstermektedir. Eğer varlık yönetim şirketi de borcu tahsil edemediyse şirkete haciz koyabilme yetkisi doğmaktadır.

Varlık yönetim şirketleri bankalardan tüm özellikleri ile beraber aldıkları borçları tahsil edemedikleri durumlarda haciz işlemine başvurabilmektedir. Bu sebeple borcunuz varlık yönetim şirketlerine dahi düşse takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Scroll to Top