Akbank Tarım Bankacılığı Kredileri

Akbank Tarım Bankacılığı Kredisi

Organik tarımın günümüzde popülerleşmesi ile tarım alanı ülkemizde yeniden rağbet görmeye başlamıştır. Metropol yaşamının bunaltıcı temposundan kaçan insanlar artık arazilerde tarım ile uğraşma eğilimi göstermeye başlamış ve bu durum her yaş grubundaki kişinin de katıldığı bir etkinlik halini almıştır. Bu konu ile ilgili; Tarım alanda faaliyet gösteren işletme sahipleri, çiftçiler veya yatırımlarını tarımsal alanda yapmak isteyen girişimcilerin bilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bunlar tarımsal alan ile ilgili her türlü harcamada hem nakit para ihtiyaçları hem de finansal destek ihtiyaçlarının olacağıdır. Tarım alanını tekrardan rağbet görünce bankalarda tarım faaliyetleri için yeni kredi ürünleri ve farklı finansal destek seçenekleri sunmaya başlamışlardır. Tarımsal alanda kredi ürünleri adı altında finansal desteği bulunan bir diğer banka da Akbank’tır. Diğer bankalardan farklı olarak Akbank en geniş kapsamlı tarım kredisi kullandıran bankadır. Düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile ticari müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlamaktadırlar. Akbank Tarım Bankacılığı Kredileri 8 tarımsal finansman desteği sunmaktadır. Akbank tarım bankacılığı kredileri, çiftçinin ihtiyaçları kadar geri ödeme durumunu da göz önünde bulundurarak geliştirilmiştir. Akbank tarım bankacılığı kredilerine şubeden başvuru yapabilir, bilgi almak için de şubeye gelebilir, telefon bankacılığı ile iletişime geçebilir ya da internet şubelerini kulanabilirsiniz.

1) Ürün Ön Finansman Kredisi

Ekim yöntemi ile elde edilen hasadın; tohum, gübre, ilaç, sulama, işçilik veya hasat zamanına kadar gerekli olabilecek her gider gibi maliyetleriniz de hem nakit ihtiyacınızın karşılanması hem de finansman desteğinizin sağlanması için sunulan tarım kredisi çeşididir. Kredinin geri ödeme planı da ekimini yaptığınız ürünün hasat dönemine göre belirlenir. Dilerseniz kredi geri ödemenizi geri ödemesiz dönem imkanı ile hasat zamanında yapabilirsiniz ya da kredinizin vade süresinin sonunda ana para faizini de ödeme imkanı banka tarafından sunulmaktadır. Ayrıca vade sürenizi hasat zamanınız ile belirleme avantajı ile de ekimi yapılacak her ürünün vade süresi farklı olarak belirlenmiş olur.

2) Sera Kredisi

Çeşitli meyve veya sebze yetiştiren çiftçilerimiz için; sera kurmak isteyen ya da var olan bir sera işletmesi satın almak isteyen girişimcilerin ihtiyaçları için kullanıma sunulan Akbank tarım kredisi çeşididir. Kredi geri ödemesi konusunda da çiftçinin gelir durumunu gözeterek, geri ödemeyi ister eşit taksitler ile isterseniz de hasat zamanınızda yapabilirsiniz. Üstelik 60 aya kadar vade imkanı da bulunan bu kredi, organik tarım yapmak isteyen kişiler için de oldukça çok tercih edilmektedir.

3) Arsa Alım Kredisi

Tarımsal alanda faaliyet gösteren ya da göstermek isteyen kişiler için en öncelikli sorunlar arasında yer alan arsa alımı kadar yeniden bakımı yapılması açısından da finansal desteğe en çok ihtiyaç duyulan konulardandır. Akbank çiftçiye finansal destek sağlamak kadar, tarıma uygun birçok alanı da ülke bünyesine kazandırma gayesi içerisindedir. Arsa alımlarınız için sağlanan kredi ürününüzün vade süresini dilerseniz 60 aya kadar uzatabilirsiniz. Dilerseniz aylık eşit taksitlerle dilerseniz de hasat döneminizde ödeme yapma imkanı tarımsal faaliyet yapacak olan kişinin inisiyatifine bırakılmaktadır.

4) Damla Sulama Kredisi

Akbank Global tarımın desteklenmesi için önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple küresel ısınma gibi beşeri bir müdahalenin önüne tarımsal alanda da geçebilmek için damla sulama kredisini piyasaya sunmaktadır. Modern sulama teknikleri ile enerji tasarrufunu düşünürken, üretiminizin de artmasını ve daha kaliteli ürünler elde etmenizi amaçlamaktadır. Bunun için gerekli sulama ekipmanlarına bu kredi ile kolayca sahip olabilirsiniz. 36 aya varan vade imkanı ile ödemenizi eşit taksitlere böldürüp o şekilde yapabilirsiniz ya da hasat zamanınızı ödeme gününüz olarak belirleyebilirsiniz.

5) Traktör Kredisi

Tarımsal faaliyetlerde gerekli olan makineler listesinde traktör başta gelmektedir. Akbank Tarım bankacılığı kredileri içerisinde yer alan traktör kredisi; 0 km veya ikinci el traktör alımlarınız için ihtiyaç duyduğunuz finansman desteğini sağlamaktadır. Bankanın anlaşmalı olduğu markalardan yapacağınız alımlar da ise faiz oranlarını neredeyse yarı yarıya indirilmektedir. 0 km traktör alımları için bedelinin %80’i kadar, ikinci el traktör alımlarında ise kasko bedelinin % 60’ına kadar kredi sunulmaktadır. Kredi geri ödeme planını ise 60 aya kadar sunulan vade süresi içerisinde eşit taksitler ile yapabileceğiniz gibi hasat döneminde tek seferde de yapabilirsiniz.

6) Tarımsal Ekipman

Tarımsal alanda faaliyet göstermek isteyen kişiler için tarımsal ekipmanların alımı veya onarımı gibi durumlarda ihtiyaç duydukları destek Akbank tarafından sağlanmaktadır. 0 km veya ikinci el tarımsal ekipman ya da hafif ticari araç alımlarınız için finansman desteği sağlayan bu kredi ile araç bedelinizin %80’i kadar kredi imkanınız sağlanmaktadır. Uygulanan cazip faiz oranları ve vade süreleri ile de çiftçiye destek veren bu kredinin geri ödemesini hasat zamanında yapabilirsiniz.

7) TMO Makbuz Kredisi

Tarımsal faaliyetler ile ilgilenen kişiler için önemli olan bir diğer hususta, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile yapılan makbuz senedine dayalı kredi anlaşmalarıdır. Toprak Mahsulleri Ofisine teslim ettiğiniz ürünlerinizin teminatı ile Makbuz senediniz karşılığında TMO Kredisi kullanma imkanınız bulunmaktadır. Akbank ile TMO’nun hesabınıza yapacağı ürün ödemelerinizi alabilirsiniz. Ayrıca Akbank TMO Neo kart ile Türkiye’nin her ilinden ekstra bir ücret ödemeden ATM’lerden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

8) Hafif Araç Kredisi

Akbank Tarım bankacılığı kredilerinden yarar sağlayabileceğiniz bir diğer ihtiyaç ise; tarımsal faaliyet göstereceğiniz alanda kullanacağınız traktör kadar büyük, geniş ve ağır araçlar sınıfına girmeyen hafif araçlarınız için de finansal destek alabilirsiniz. Alacağınız hafif ticari araçlarda bankanın anlaşmalı olduğu markalardan yapacağınız alımlar da faiz oranı düşülmektedir. 0 km araçlarda araç bedelinin %80’i banka tarafından krediniz onaylanır onaylanmaz direkt karşılanmaktadır. Bu oran ikinci el araçlar de ise kasko değerinin % 60’ı kadardır.

Akbank Tarım Bankacılığı Kredilerine Başvuru Şartları

Akbank’tan tarım bankacılığı kredileri kullanabilmek için 2 ayrı gruptaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Diğer kredi kullanımı için gerekli olan genel şartlar ile tarımsal alanda kredi kullanabilmek için gerekli olan şartlardır bunlar.

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Gelir durumunu belgeleyebilmek
  • Bankalar ile çalışma durumunun kara listede olmaması
  • Kredi notunuzun yüksek olması ya da belirtilen kredi sınırını geçmiş olması
  • Çiftçi belgenizin ya da ÇKS belgenizin olması (çiftçi olmayan fakat tarımsal alanda faaliyet göstermek isteyen girişimciler için özel şirketten ve ya devletten verilen ayrı bir belgenin olaması beklenmektedir.)
  • Tarımsal işletme sahiplerinin, işletmelerinin teşvik edici belgelerinin bulunması (tapu kaydı, kira kontratı vs )
  • Krediye karşılık gösterilecek teminat, kişi ve ya kuruluşların belgeler ile kanıtlanabilmesi şartlarının sağlanması durumunda Akbank Tarımsal Bankacılık Kredilerinden yararlanabilirsiniz.

Akbank Resmi İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ!

Akbank Telefon Bankacılığı : 444 25 25

Akbank Müşteri Temsilcisi Hizmetleri Numarası: 0850 222 25 25

Scroll to Top