Avuç İçi İle Para Çekme Nasıl Yapılır?

Teknolojinin altın çağını yaşadığı bu dönemlerde her gün bir yenilik ile karşılaşıyoruz. Hemen hemen her alanda teknolojinin etkisi ile önemli gelişmeler yaşanıyor. Bizler de bu durumdan faydalanıyoruz. Bir 15 yıl öncesine nazaran bugün birçok alanda yapılan yenilikler ve oluşan gelişmeler ile daha rahat yaşadığımız söyleyebiliriz. Öyle ki ”akıllı telefon” hayatımıza girdiği günden beri artık birçok işlemi birkaç tıklama ile halledebiliyoruz.

Teknolojinin tüm alanlara olumlu etkisini en çok da bankacılık gibi alanlarda görmekteyiz. Bankacılık sektörü her daim insan akışı olan bir sektördür. Her gün binlerce kişi mali işlemlerini yürütebilmek için bankaların yolunu tutmaktadır. Bununla birlikte banka şubelerinden işlem yapmak istemeyenler ATM önlerinde sıra beklemektedirler. Hatta önceden bahsettiğimiz akıllı telefonları etkin kullanan insanlar çoğunlukla mali işlerini telefondan hallederek banka veya ATM kuyruğunda beklemekten kurtulmaktadırlar. Hal böyle olunca bizlerin de teknolojiye ayak uydurması gerekir. Bankacılık sektörü gelişmeye devam ederken bir yandan da müşterilerine en uygun ve hızlı hizmeti sunmak ister. Bankalardan aldığınız hizmetler doğrultusunda çoğu zaman işlemler için banka veya kredi kartı gereklidir. Artık çalışan olsun olmasın 18 yaşını geçmiş her bireyin bir banka kartı alabilme hakkı vardır. Bu durumun iyi veya kötü yanları tartışılır. Fakat bir gerçek var ki bu sektörde işlem yapmak için hayatımızı kolaylaştıracak birçok adımın atıldığı. Daha önceleri bankaların şubelerinde bir işlem yapmak için çok zaman kaybeder iken şimdi bilgisayardan ya da telefondan yapılan işlemler ile vakit kaybetmeksizin faydalanabiliyoruz. Tabi bu durum teknoloji ile içi içe olanlar için bir marifet iken teknolojiye soğuk insanlar için ise eziyet haline gelmiştir. Hala para çekmek veya para yatırmak için banka şubelerinin kullanımını daha rahat ve güvenli bulan insanlar bulunmaktadır.

Bunun yanında ise ATM’lerden para çekmeye mesafeli olan insanlar vardır. Aslında bu konuda yargı oluşturmamak önemlidir. Daha önceki yıllarda ATM’den para çekmeye çalışan insanları gasp eden, kandıran ya da kart bilgilerini çalan binlerce olaya şahit olduk. Haliyle insanlar arasında ATM’den kart ile para çekme durumu çok da güvenli görülmemektedir. Hele de emekli aylığını çekmeye çalışan yaşlılar, okuma yazma iyi bilmediği için para çekemeyen kişiler, görme engelliler bir de işlem yapabilecek engellilere uygun ATM bulamadıkları için işlem yapamayan engelliler… Tüm bunlar ve daha sayamadığımız bazı durumlarda mali işlemlerin yapılması için ya yanlarında güvenilir bir refakatçi bulundurmak zorundalar ya da çevrelerindeki insanlardan yardım istemek zorundadırlar. Bu yardım çağrısı her zaman iyi niyetli insanlara denk gelemeyeceği için bu konuda bir şeylerin yapılması gerekiyordu. Yapılan çalışmalar sonucunda az önce bahsettiğimiz insanların mağduriyetini gidermek ve teknolojinin de yardımı ile ortaya güzel projeler çıktı. İlk olarak Ziraat Bankası ATM’lerinde gördüğümüz avuç içi okuyarak giriş sağlayan bu sistemler geliştirildi. Artık müşteriler avuç içi ile ATM’lerde kartları olmasa bile işlem yapabilmektedirler. Şimdiki yazımızda sizlere avuç içi ile para çekme işlemini nasıl yapılır bunu anlatacağız.

Avuç İçi İle Para Çekme Nasıl Yapılır?

”Avuç içi ” ile ATM’lere giriş yapmayı sağlayan teknolojisi aslında yıllardır kullandığımız parmak izi teknolojisi ile aynı mantıktır. Birçok bankanın geçmiş yıllarda engelli ya da ATM kullanımında zorluk yaşayan birçok kesime hitaben parmak izi ile ATM’lere giriş imkanı tanıdığını biliyorsunuz. Fakat bu sistemin de kötü kullanımında dolayı bazı sıkıntılar nedeni ile sonradan kaldırılmıştır. Tüm bunların ötesinde avuç içi ile para çekme işlemi bu girişimin en yenisidir. Son yıllarda ortaya çıkan bu girişim ilk defa Ziraat Bankasında şahit olduğumuz bir durumdur. Kullananların da tam not verdiği bu sistem ile nasıl para çekileceğiniz sizlere adım adım açıklayalım.

1- Avuç içi ile para çekebilmek için ilgili bankada bir vadesiz hesap açmalı ya da önceden böyle bir hesabınızın zaten bulunması gerekmektedir.

2- Daha sonra avuç içi sistemi ile para çekmek için banka şubelerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

3- Bu başvuru sonunda size o gün veya başka bir gün içinde avuç içinizin tanımlanması için ilgilenecektir.

4- Avuç içi izinizin bankada özel yapılmış avuç içini tarayan bu cihaz tarafından tanımlanması gerekmektedir. Bu cihaz insanın vücut ısısına duyarlı bir mekanizmadır.

5- Bu cihaz avuç içinizi tarar ve dijital ortama aktaracaktır.

6- Bu noktadan sonra sizlerin yapabileceği bir şey yoktur. Banka tarafından avuç içiniz sisteme yüklenir ve birkaç gün içinde ATM’lere giderek avuç içinizi kullanarak işlem yapabilirsiniz.

7- Dilerseniz var olan kartı kullanarak da işlem yapabilirsiniz. Kısacası eğer avuç içi ile işlem yapmak istemezseniz kartınızı da kullanabilirsiniz.

8- Avuç içinizi ATM’de bulunan mekanizmaya yaklaştırdığınızda mekanizma avuç içinizi tarayacaktır. Daha sonra adınız soyadınız ve kart şifresi ekranı görülecektir. Bu işlemden sonrası ise tamamen size aittir. İstediğinizi işlemi kolaylıkla ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Avuç içi ile para çekme işlemlerinde; ATM’lerden en fazla 1.000 TL para çekebilirsiniz.

Şu anda ülkemizde Ziraat bankası bünyesinden bulunan bu işlem için sizler için paylaştığımız aşağıdaki bağlantı linkine tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Online Sitesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz