Aylık Mevduat Faizi Ne Kadar

Aylık Mevduat Faizi Ne Kadar?

Bankaların finansal uygulamalarından yararlanmayan bir kişi bulmak günümüzde oldukça güç bir durumdur. Bankaların kredi ürünleri, finansal destekleri, vadeli ve vadesiz mevduat hesap kullanımı oldukça yaygın bir durumdadır. Özellikle son yıllarda devletinde desteklediği bankacılık işlemlerinin kullanımı reşit olma yaşı olan 18’in altındaki kişiler için bile cazip hale gelmiş durumdadır. Devlet katkısı bulunan bankacılık uygulamaları kadar, bankaların vadeli mevduat ürünleri de son dönemlerde çokça tercih edilmektedir. Gelirinin belli bir kısmını faiz işlemine tabi tutarak arttırmak isteyen kişiler için oldukça cazip bir seçenek olan vadeli mevduat hesabı, kısa sürede kişinin gelirine bir katkı sağlamasa da uzun vadede uygulanabilecek en karlı yatırımlardan biridir. Her bankanın kendi bankacılık uygulamaları bünyesinde, vadeli mevduat hesabında uygulanan şartlar değişiklik göstermektedir. Her bankanın uyguladığı faiz oranı ve vade süreleri ile kişi kendisine en uygun bankayı tercih ederek yatırımını o banka ile gerçekleştirebilir. Peki günümüzde bu kadar çok tercih edilen vadeli mevduat hesabı nedir? Aylık mevduat faizi ne kadardır? Bu hesabın özellikleri nedir? Stopaj vergisi nedir? Bu ve bunun gibi sorularınıza yanıt verebilmek için bu yazıyı derledik.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabı, bankadan çekilmesi için geçmesi gereken vade süresi bulunan ve bu süre içerisinde ana paranız bankada durdukça faiz getirisi ile birlikte artan bir hesap çeşididir. Banka müşterileri para biriktirmek ya da gelirlerinin bir kısmı ile yatırım yapmayı isterlerse bu uygulamadan yararlanabilirler. Bankanın vadeli mevduat hesabına her ay düzenli ve eşit miktar yatırdığınız paranız; yine bankanın kendi bünyesinde ana paranızın belirli bir oranından hesaplanan faiz oranında, vade süresi dolana kadar düzenli olarak artış gösterir. Bu hesabın özelliği yatırdığınız paranızın anında nakit paraya dönüşmemesidir. Uzun sürede kazanç elde etmek isteyen kişiler için avantajlıdır. Bu uygulama içerisinde paranıza uygulanılan vade süreniz uzadıkça faiz getiriniz de aynı oranda artacaktır. Elbetteki bu kazançta bankaların kendi bünyelerinde uyguladıkları şartlardan dolayı, her bankadan elde edilen kazanç değişiklik göstermektedir.

Vadeli Mevduat Faiz Getirisi Nasıl Hesaplanır?

Faiz oranıyla ana paranızın belirttiğiniz vadenizdeki gün sayısı süresince faiz getirisi aşağıdaki gibi hesaplanır.

  • Günlük mevduat faiz getirisi; bankaya yatırdığınız paranızın 100’e bölünüp daha sonra faiz oranınızın bir yıl içerisinde bulunan 365 günlük süreye bölünmesinin çarpılması ile daha sonra da vade sürenizdeki gün sayısının bu sayılar ile çarpılmasından elde edilir. Bu işlemi formüle dökersek;

Günlük Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı / 365) X Gün Sayısı

  • Aylık mevduat faiz getirisi; bankaya yatırdığınız ana paranın 100’e bölünmesi ve banka tarafından uygulanan faiz oranının yıl içerisinde bulunan ayların sayısına bölümünün çapımı ile vade süreniz içerisindeki ay sayısının çarpımı ile bulunur. Bu işlemi formüle dökersek;

Aylık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı / 12) X Ay Sayısı

  • Yıllık mevduat faiz getirisi; yine aynı ana para ve faiz işlemleri yapılmasına ek olarak vade sürenizdeki yıl sayısının çarpımı ile bulunur. Bu işlemi formüle döker isek;

Yıllık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı) X Yıl Sayısı

Vadeli Mevduat Hesabı için Uygulanan Stopaj Vergisi Nedir?

Stopaj, vergi tevkifatı olarak da bilinmektedir. Gelir ve kurular vergisine, kişilerin net kazançlarına ilişkin paranın ödenmesi sırasında ana para kaynağından kesilen ve vergi dairesine iletilen bir vergi türüdür. Stopaj vergisi ticari kazançlarda hukuki kanunlar tarafından belirlenen miktarlarda uygulanmaktadır.

Vadeli Mevduat Kazancımdan Ne Kadar Stopaj Vergisi Alınır?

Vadeli mevduat hesabında stopaj oranı %15 olarak uygulanmaktadır. Ancak bu oran vade süresi uzadıkça düzenli olarak azalmaktadır. Hukuki kanunlara göre vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar ve bu 6 aylık süreçte dahil olamak üzere, vadeli hesaplarda %15, bir yıla kadar vadeli hesaplarda %12, bir yıldan uzun vadeli hesaplarda ise stopaj vergisi oranı %10 olarak kişinin kazancına uygulanmaktadır. Vadesinden önce bankaların onayı ile çekilen vadeli mevduata vadesiz mevduat faiz oranı uygulanmaktadır.

Döviz Mevduat Hesaplarından Ne Kadar Stopaj Vergisi Alınır?

Vadeli döviz (USD, EUR, GBP vs.) mevduat hesabında stopaj vergisi oranı %18 olarak uygulanmaktadır. Uygulanan bu oranda vade süresi uzadıkça düzenli olarak düşmektedir. Hukuki kanunlara göre geçerli oranlar döviz mevduat hesabı içinde aynen uygulanmaktadır. Bu uygulamaya ek olarak bir yıldan daha uzun vade süresine sahip hesaplarda stopaj vergisi oranı %13 olarak kişinin kazancına uygulanır.

Bankaların Mevduat Hesapları için Güncel Faiz Oranları Öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Scroll to Top