Bankadaki Vadesiz Hesaplar Nasıl Kapatılır?

Bankadaki Vadesiz Hesaplar Nasıl Kapatılabilir?

Şu anda bankacılık sektörü ülkemizdeki mali yapının hatırı sayılır bir büyüklüğünü kapsamaktadır. Milyonlarca kişi bankalara gerek banka kartları, gerek kredi kartları, gerekse vadeli veya vadesiz hesapları ile bağlı işlemler yapmaktadır. Milyonlarca kişinin ise bankalarda açıp pek kullanmadığı, ve hatta unutabildiği hesaplar da mevcuttur. Unutulan hesap sayısı 3 milyondan fazlayken, çok sık kullanılmayan ve kullanıcı olan müşterinin kapatmak istediği vadeli veya vadesiz hesap sayısının hiç de az olmaması çok büyük bir olasılık. Bu durumda, çok fazla para girişi yapılmayan, çok sık kullanılmayan veya yıllarca hiç kullanılmamış durumda olan, “Bankadaki Vadesiz Hesaplar Nasıl Kapatılır?” sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Bankadaki Vadesiz Hesaplar Nasıl Kapatılır?

Herhangi bir zamanda herhangi bir iş için, maaş hesabı ya da başka bir işleve sahip olan vadesiz bir hesap açmak istediniz ve bir bankaya giderek hesabı açtınız. Daha sonra zaman içinde yıllar boyu bu vadesiz hesabı hiç kullanmadınız. Eski düzenlemelerin geçerli olması halinde, hesabın var olduğu her 6 ay için söz konusu bankaya hesap işletim ücreti ödemeniz gerekirdi. Ancak yapılan düzenlemeler ile birlikte artık bu ücreti ödemenize gerek yok.

Bankalar, vadesiz hesap kapatma konusunda, bazı durumlarda sizi müşteri temsilcisi ile görüştürebilir. Bunun nedeni, hareketli olsun veya olmasın, vadeli veya vadesiz her hesabın bir müşteri anlamına gelmesi. Bir bankada vadesiz hesap açmak çok kolay olsa da vadesiz hesap kapatmak bütün bankalar adına bir müşteri eksilmesi anlamına geldiği için, vadesiz hesap kapatma işlemleri sırasında size vadesiz hesabınızı kapatmamanız için birçok tavsiyede bulunup, bankalarındaki çeşitli özellikleri sıralayabilirler. Ancak yazacağınız bir dilekçe sizi bütün bunlardan kurtarabilir.

Bankadaki Vadesiz Hesabı Kapatma Yolları

Vadesiz hesabı kapatma yolları birden fazladır, banka müşterisi hangisi daha avantajlı geliyorsa o yola yönelebilir. Öncelikle, vadesiz hesap hangi bankada ve o bankanın hangi şubesinde açılmışsa, o şube ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Müşteri temsilcisi ile yaptığınız görüşme sonrasında, hangi hesabınızı veya hesaplarınızı kapatmak istiyorsanız açıkça belirtmeli ve işlemleri başlatmalısınız. Sizden vadesiz hesap kapatma işlemleri için bir yazı istenmesi muhtemeldir. Bu yazı dilekçe kurallarına uygun olarak, sol üst kısıma bankanın adı, sağ üst kısıma tarih, banka adı altına banka şube ismi gibi bilgileri düzgün bir şekilde yazdıktan sonra, hesap bilgilerinizi ve müşteri numaranızı belirterek kapatma talebinizi yazarak dilekçenizi bankaya sunabilirsiniz. Dilekçe bankaya sunulduktan sonra işleme girer ve size vadesiz hesabınızın kapatıldığı bilgisi ulaştırılır. Dilekçe ve şube başvuruları, vadesiz hesabı kapatma yollarından biridir.  Kapatmak için işlemleri başlattığınız vadesiz mevduat hesabı üzerinde, otomatik ödeme talimatları veya taksitli nakit avans gibi kullanımlardan oluşabilecek borçların bulunmadığına emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde vadesiz hesap kapatma işleminiz geçersiz sayılabilir. Dikkatli olmak adına, bankadan, bankaya herhangi bir borcunuz olmadığını belirten bir yazı istemeniz, sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca, kapatmak istediğiniz vadesiz hesabınızda bulunan bir para varsa, bunu tahsil etmeniz veya başka bir hesabınıza aktarmanız gerekir.

Bankadaki vadesiz hesabı kapatma yolları konusunda, bir başka kullanılabilecek yöntem İnternet Bankacılığını kullanmaktadır. Her bankanın İnternet Bankacılığı hizmeti, vadesiz hesap kapatma özelliğini sunmasa da günümüzde müşteri portföyü ve niceliği geniş olan bankalarda, İnternet Bankacılığı ile vadesiz mevduat hesap kapatma ve açma işlemleri mümkündür. Bunun için bankanızın İnternet Bankacılığına giriş yaparak menüde büyük olasılıkla bulunan hesaplarım sekmesinde, vadesiz hesap kapatma işlemi için seçenekleri bulabilirsiniz. Bu menü ve seçenekler, her banka için çeşitlilik gösterir.

Vadesiz hesabınızı İnternet Bankacılığını kullanarak kapatabileceğiniz gibi, Telefon Bankacılığı hizmetini kullanarak kapatmanız da mümkündür. Ancak bu durumda Müşteri Hizmetleri sizi kararınızdan geri döndürmek için elinden geleni yapacak, çeşitli önerilerde bulunacak, diğer Müşteri Hizmetleri veya daha yetkili bireylere bağlayarak zamanınızı alacaklardır. Telefon Bankacılığı vadesiz hesap kapatma işlemleri sırasında kararlı görünmeniz ve kesin kararınızı hissettirmeniz yararınıza olacaktır. Özellikle e-mevduat olarak açılmış olan hesapların kapatılması için internet bankacılığı kesinlikle kullanılabilen yollardan biridir.

Vadesiz banka hesabınızı kapatmanın bir diğer yolu da banka ATM’lerini kullanarak kapatmaktır. Her ATM veya her banka ATM’si bu işlemi desteklemeyebilir, ancak bazı bankalarda bu hizmet verilmektedir.

Unutmuş olabileceğinizi düşündüğünüz banka hesapları için ise, banka unutulan hesap sorgulamaları yapabilir, eğer size ait bir hesaba rastlarsanız bu hesabı kapatma işlemlerine, anlattığımız yollardan biri ile başlayabilirsiniz.

Garanti Bankası Vadesiz Hesap Kapatma İşlemleri

Garanti Bankası vadesiz hesap kapatma işlemleri, hem Garanti Bankası şubeleri aracılığı ile hem de internet bankacılığı kullanılarak kapatılabilmektedir. Şöyle ki, Garanti İnternet Şubesi’nde açmış olduğunuz bir Garanti elma hesabınızı kapatma işlemleri, hesabın bulunduğu şubeye başvuru yolu ile yapılabilmektedir. Garanti İnternet şubesi kullanarak açmış olduğunuz TL ve Döviz hesaplarında, yalnızca internet üzerinden açılanlar için yine internet üzerinden kapama işlemi yapabilirsiniz.

Akbank Vadesiz Hesap Kapatma İşlemleri

Akbank tarafından, hiçbir ücret talep edilmeksizin yapılabileceği belirtilen vadesiz hesap kapatma işlemleri, Akbank Direkt İnternet Şubesine giriş yaparak ve bunu takiben “Hesapları” ve “Vadesiz Hesaplarım” seçenekleri sırayla açarak, kapatılmak istenen hesap seçildikten sonra “Hesabı Kapat” seçeneğini tıklayarak vadesiz hesabınızı kapatabilirsiniz.

Ayrıca, Akbank ATM’lerinde, hesap işlemleri ve vadesiz hesap işlemleri seçeneğinden sonra, vadesiz hesap kapama seçeneği seçilerek vadesiz hesap kapatılabilir. Bu yol ile kapanabilen hesaplar, ATM’den açılmış veya Neo karta bağlı vadesiz hesaplardır.

Bunlar dışında herhangi bir Akbank şubesi veya 444 25 25 nolu çağrı merkezini arayarak Akbank vadesiz hesabınızı kapatabilirsiniz.

Yapı Kredi Vadesiz Hesap Kapatma İşlemleri

Yapı Kredi bankasının resmi internet adresinden, İnternet Bankacılığına giriş yaparak, Yapı Kredi vadesiz hesap kapatma yollarından biridir. Ayrıca hesabı açtığınız şubeye başvuru yapabilir veya şubelerden hesap kapatma talebinde bulunabilirsiniz.

Yapı Kredi İnternet Şubesinde, giriş yaptıktan sonra sırasıyla, Hesaplarım, İşlemler ve Hesap Kapatma Talebi seçeneklerine tıklayarak vadesiz hesabınızı kapatabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Vadesiz Hesap Kapatma İşlemleri

Türkiye İş Bankası vadesiz hesap kapatma işlemleri, kimlik bilgileri ile açıldığı şubeye giderek ve başvuru yaparak, İnternet Şube şifresini İş Bankası şubeleri, Müşteri hizmetleri veya internet sitesi yolu ile edinerek İnternet Şubesi üzerinden yapılabilmektedir. İş Bankası hesap işletim ücreti uygulamaları uyarınca, herhangi bir hesap işletim ücreti artışı durumunda, vadesiz hesap kapatma işlemlerini ek bir ücret ödemek zorunda olmadan yaparsınız.

Scroll to Top