Bankadan Maaş Alabilmek İçin Maaş Hesabı Nasıl Açtırılır?

Maaş Hesabı Nasıl Açtırılır?

Bankalar, günlük yaşantımızda kullandığımız banka hesabı kartları ve kredi kartları ile ilgili düzenlemeler ve kampanyalar düzenlemekten çok daha fazlasını yapar. Günümüzde, orta ölçekli veya büyük ölçekli firmalar, çalışanlarından bankalarda maaş hesabı açmalarını isterler ve milyonlarca özel sektör çalışanı bankalarda maaş hesabı açtırmak için, kendi istediği veya firmanın söylediği bir bankaya başvurarak işlemlere başlar.

Günümüzde, emekli maaşları ve kamu çalışanlarının bir kısmının maaşı da bankalara yatmakta, kimisine maaş hesabı da açılmaktadır. Bankalar bu hesaplara para yatırılması durumunda zaman zaman promosyon dahi vermektedir. Bankaların günlük hayatımızdaki etkisi ve maaş hesaplarının önemi bunlarla sınırlı değildir. Çok önemli olduğu düşünülen birçok sorun da maaş hesapları ile önüne geçilebilir hale gelmektedir.

Bunlardan biri ve belki de ülkemiz şartlarında en önemlisi, bankalarda açılabilecek veya açılması zorunlu hale getirilebilen maaş hesaplarının, kaçak işçi veya sahte yollarla, maaşı az ödenerek sigortası az yatırılan işçilerin de sorununun önüne geçmesi ihtimali. İşçi maaşları ödenirken karşılaşılan sorunlara çözümler bulmak için banka maaş hesapları daha da geliştirilmeye çalışılan bir konu.

Biz de, bu yazımızda milyonlarca özel sektör çalışanı, kamu hizmeti çalışanı ve işçiyi yakından ilgilendiren “Bankadan Maaş Alabilmek İçin Maaş Hesabı Nasıl Açtırılır?” sorusunun cevabını, sizler için detaylı bir şekilde inceledik.

Maaş Hesabı Nasıl Açtırılır?

Herhangi bir sektörde çalışan bir özel sektör çalışanından, kamu çalışanlarından, işçilerden, yetkili kurumlar veya özel sektör birimleri, maaşlarını alabilmeleri için bir bankada maaş hesabı açmalarını isteyebilirler. Bazı durumlarda, firma veya kuruluş, bir banka ile, hatta o bankanın özellikle bir şubesi ile anlaşarak çalışanlarını söz konusu şubeye yönlendirebilir. Bankalar, firmaların tüm çalışanlarına maaş hesabı açtıracağını bildikleri için, firmalar ve çalışanlarına özel kampanyalar veya maaş hesaplarına yeni özellikler düzenleyerek daha çok firmayı bünyesine çekmeye çalışır. Birçok firma da bu avantajlardan yararlanmak için, banka maaş hesabı açmak adına sizi yönlendirebilir. Böylelikle çalışanlar, kampanya ve düzenlemeler dahilinde bonus paralar, indirimler kazanabilir. Bu özellikler bile, maaş hesabı konusunun geliştirilmeye açık kısmı ve konunun büyümeye açık olduğunu gözler önüne seriyor.

Çalışan kişi, kendisine en yakın bir banka şubesine veya çalıştığı firmanın anlaşmalı olduğu banka şubesine giderek-ki bu maaş hesabı açma işlemlerinin daha hızlı yürütülmesine olanak sağlar- maaş hesabı açabilecektir. Maaş hesabı açmak için, gitmeniz gereken bankaya maaş hesabı açma talebi ile geldiğinizi bildirerek kimlik bilgilerinizi paylaşırsanız, işleminizi yürüten banka çalışanının yapması gereken birkaç prosedür sonrası kolaylıkla bir bankada maaş hesabı açma işlemini tamamlamış olursunuz. Özetlemek gerekirse, çalıştığınız firmanın anlaşmalı bir şubesi olup olmadığını öğrenmek ve bunun sonucu şubeye kimlik kartınızla gitmek, maaş hesabı açmak için yeterlidir. Bir diğer koşul ise, 18 yaş sınırıdır.

Banka Maaş Hesabı Açtırmanın Avantajları

Maaş hesabı açtırmanın, açtıran kişiye günlük yaşantısında veya acil para ihtiyacı duyulması gibi konularda avantajları vardır. Maaş hesabı açıldıktan sonra, bu banka hesabının bütün bilgileri açan kişi ile paylaşılır ve kişinin bu hesap üzerinden işlem yapması çok basit bir hal alır. Maaş hesabı çoğu zaman diğer banka hesaplarından çok da farklı özelliklere sahip olmasa da, maaşınızı almanız için bu işlemleri yapmanız gerekir. Ayrıca, maaş hesabı açan kişiye, maaş hesabına ait bir kart da hazırlanacağından, kişi bu kartı günlük hayatında kullanabilir, sürekli nakit taşımak zorunda kalmaz. Maaş hesabı kartı sahibi, günlük bütün harcamalarını bu kart ile yapabilir.

Ayrıca, bir başka avantaj da ihtiyaç kredisi gibi kredileri çekme konusunda bulunmaktadır. Çalışan ve maaş hesabı açtıran kişi, bir ödemesini yapmak için, bir yatırım için veya bir araba, bir ev almak için desteğe ihtiyaç duyabilir. Maaş hesabının alındığı bankadan kredi almak, diğer bankalardan kredi almaktan daha kolay olabilir, çünkü banka hali hazırda sizin gelir belgenize sahiptir, kredi çok daha kısa sürede kullanımınıza sunulabilir.

Bankaların Maaş Hesabı Özellikleri

Yapı Kredi Maaş Hesabı Özellikleri

Yapı Kredi, maaş hesaplarına özel düzenlemeleri bulunan ve maaş hesaplarını yalnızca maaş yatırılan ve çekilen hesaplar olmaktan çıkaran, onları hayatın tüm alanlarına etki edecek şekilde geliştiren bankalardan biridir.

Yapı Kredi, maaş hesabı sahiplerine, anlaşmalı olduğu Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Sigorta’nın sunduğu özel avantajları sunar, bankacılık ürünlerine özel avantajları maaş hesabı sahibi müşterileri ile tanıştırır ve maaş hesaplarından hesap işletim ücreti almaz. Çalışan hesap özelliği ile, maaşınıza değer katabilir, maaşınızı Tahvil ve Bono fonlarında değerlendirebilirsiniz. Esnek hesap özelliği ile de, maaşınız yatmadan önce avans çekebilirsiniz.

Yapı Kredi’nin maaş hesapları için kullanılan kartı TL card ile, Yapı Kredi üyesi yüz binlerce iş yerinde alışveriş yaparak puan kazanabilir ve Yapı Kredi TL card kullanarak nakit taşımak zorunda kalmaz, ayrıca indirim kazanabilirsiniz.

Yapı Kredi TL card Özellik ve Kampanyaları İçin TIKLAYINIZ!

Türkiye İş Bankası Maaş Hesabı Özellikleri

İş Bankası’nda maaş hesabı bulunan kişilerin hesaplarından, banka hesap işletim ücreti kesmez ve yırt içindeki binden fazla İş Bankası şubesinden maaşlar masrafsız olarak çekilebilir.

İş Bankası maaş hesabı sahipleri, standart bankacılık işlemleri, yatırım fonu veya senet alım satımı, repo işlemleri gibi yatırım işlemlerini, bütün operatörlerden TL yüklemelerini ve fatura ödeme işlemlerini İş Bankası bankamatiklerinden yapabilir. İş bankası maaş hesabı sahipleri, maaş kredisi kullanabilir ve araba veya ev alımı, ev tadilatı, tatil gibi nedenlerden meydana gelecek nakit ihtiyaçları için banka müşterisine kredi tahsis edebilir. Otomatik ödeme talimatınızı İş Bankası maaş hesabınıza tanımlatabilir ve son ödeme tarihinden önce faturalarınızın ödendiğinden emin olabilirsiniz.

Garanti Bankası Maaş Hesabı Özellikleri

Garanti Bankası, resmi internet sitesinde maaş hesaplarının yararlarını maaş hesabı anlaşması yapılan kurumlara ve çalışanlarına özel olarak ayrı ayrı anlatmıştır. Bu özelliklere göre, maaş kurumları ödemeleri daha hızlı ve günün her saatinde yapabilir, maaş ödemeleri şifreli olarak yapılabilir, nakit taşıma derdi ortadan kalkarak muhasebe yükü hafifleyebilir.

Firma, kendi adına işlemlere imza atabilmesi için istediği kadar kişi yetkilendirebilir ve firma ödeme akıbet bilgisi sorgulayabilir, maaş ödemesinin yapıldığı hesaptan Garanti Bankası hesap işletim ücreti almaz.

Çalışanlara özel olarak tanımlanan özelliklere gelirsek, en önemlisi Garanti Bankası’nın maaş hesabı sahiplerine özel olarak ihtiyaç kredileri verirken indirimli özel fiyatlar sunmasıdır. Anlaşmalı olunan firmanın çalışanlarının hesaplarından hesap işletim ücreti kesilmez. Maaş hesabı sahiplerine Paracard tahsil edilir. Bonus Flexi ile yıllık kart ücreti ödemeye gerek kalmadan birçok indirim ve bonus para kazanılabilir, ayrıca çalışanların maaş hesapları her türlü yatırımlarınız için yönlendirilebilir.

Scroll to Top