Bankalar Hakem Heyeti Nedir?

Bankalar Hakem Heyeti

Bankacılık hizmetlerinden oldukça çok faydalanmaktayız. Çoğu alanda bu hizmetler bizi maddi sıkıntılardan kurtarsalar da, bazen banka ile aramızda sorunlar yaşanabilmektedir. Ekstrelerimize fazladan yansıyan faiz oranı, ödemesini yaptığımız fakat banka sisteminde görünmeyen aidat borcu vs. gibi. Bankacılık hizmetlerinde yaşadığımız bu gibi sorunlar maalesef ki çalıştığımız banka ile bazen halledilemez olur. Bu gibi durumlarda sorunlara tarafsız bir şekilde yaklaşacak daha üst bir kurulun varlığına ihtiyaç duyarız. Tamda bu durum da Bankalar Hakem Heyeti devreye girmektedir. Sizler için bu yazımızda “Bankalar Hakem Heyeti Nedir?” sorusunun yanıtını cevaplayacağız. Ayrıca bankalar hakem heyetinin görevlerinin neler olduğu ve başvurularının nasıl yapıldığı bilgilerini de aktaracağız.

Bankalar Hakem Heyeti Nedir?

Bankalar Hakem Heyeti, bankacılık hizmetlerinde (kredi kartları, kredi hizmetleri, faizli / faizsiz hesap vb) bankanız ile yaşadığınız herhangi bir sorun da, yaşanılan sorunun hem müşteri hem de banka açısından tarafsız bir şekilde değerlendirilmesi için Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından kurulmuş olan bir hakem heyetidir. TBB’ye üye olan bankalar ile bu bankaların çalışanları arasında adaletli ve tarafsız bir şekilde oluşan sorunu analiz etmek ve çözüme ulaştırmak amacı ile faaliyet gösteren bu heyet; yalnızca bireysel bankacılık işlemlerini kapsamakta ve sadece gerçek banka müşterilerinin başvurularını değerlendirmeye almaktadır. Kurumların yaptığı başvuruları değerlendirmeye alınmadığı gibi, ticari, zirai gibi faaliyetlerinde başvuruları kabul edilmeyip, değerlendirilme dışında bırakmaktadır. Bankalar hakem heyeti, TBB’nin görevlendirilmesi ile tarafsız bir şekilde üye bankalar ile müşterileri arasında köprü görevi görmekte ve hakem heyetinin kararı üstüne karar kılacak daha büyük bir kurul bulunmamaktadır.

Bankalar Hakem Heyeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalar hakem heyetine herhangi bir şikayetinizden dolayı başvuruda bulunmadan önce yapmanız gereken bazı ön başvurular gerekmektedir. Çalıştığınız banka ile yaşadığınız sorunu öncelikle bankanızın şikayet birimine bildirmeniz gerekmektedir. Hakem heyeti tarafından yapılan yapılan incelemeler sonucunda bankanıza bir şikayet talebiniz olmadan, direkt heyete başvuruda bulunursanız başvurunuz değerlendirilmeye alınmayacaktır. Bankanıza yaptığınız bildirim ile ilgili olarak teyit belgenizi mutlaka banka tarafından talep ediniz ve tüm bu işlemler sürecinde saklayınız. Bankanıza yaptığınız bildirimden sonra eğer sorununuza hala bir çözüm bulunamadıysa, bankanızdan aldığınız teyit belgeniz ve gerekli evraklarınız ile birlikte bankalar hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. Bankaya yaptığınız başvurunun ardından size tanınan yanıt süresini beklemeniz oldukça önem arz etmektedir. Yanıt süresi içerisinde size yazılı olarak gönderilen cevabı hakem heyeti formunu da doldurarak TBB’ye gönderiniz. Eğer size tanınan yanıt süresi içerisinde herhangi bir yazıl geri dönüş almadıysanız, süreniz dolduğu için yine hakem heyeti formunu doldurarak TBB’ye gönderebilirsiniz. Fakat süresi dolmadan gönderilen formların değerlendirilmesi dikkate alınmamaktadır. Hakem heyeti formunu TBB’nin resmi internet sitesi üzerinden doldurabilirsiniz. Dilerseniz internet üzerinden doldurarak çıktı alarak, dilerseniz de çıktı alarak elle doldurabilirsiniz. Hakem heyeti formu ile de bankanın tarafınıza verdiği yanıtın örneğini, başvuru esnasında almış olduğunuz teyit belgesini, bankanın bildirim merkezine yapmış olduğunuz bildirimde doldurduğunuz dilekçeyi ve bu başvuru ile ilgili ne kadar resmi belge varsa hepsini bilikte göndermeniz gerekmektedir. Başvurunuzun içeriğine göre

  • Banka kartı veya kredi kartı bilgileriniz
  • Tüketici kredisi bilgileriniz
  • Sigortacılık işlemlerindeki tüm bilgileriniz
  • Kullandığınız diğer bankacılık ürün ve hizmetlerinin ürün bilgilerinin dosya bilgileri

hakem heyetine yapmış olduğunuz başvuruda, başvuru formu ile göndermeniz gereken bilgiler arasındadır.

Banka kartınız ve ya kredi kartınız ile ilgili yaşadığınız sorunlarınızın başvurularında hakem heyetinin size yasal olarak yanıt verme süresi tüm inceleme süre ile beraber 20 gün, diğer bireysel şikayetlerinizin başvuruları içinde bu süre 30 gün olarak belirlenmiştir. Bu sürecin dışında yanıt verilmemektedir. Hakem heyetine yapacağınız başvurular ücretsizdir ve herhangi bir inceleme içinde tarafınızdan ücret talep edilmemektedir.

Hakem heyetine başvuruda bulunmak için gerek olan tüm ön koşulları gerçekleştirdikten sonra size tanınan süre içerisinde beklemeniz gerekmektedir. Bekleme süreniz dolduktan sonra hakem heyeti çalıştığınız bankanız ile yaşadığınız sorun için tarafsız bir çözüm üretip, bu çözümü hem size hem de bankanıza yazılı olarak iletilir. Bu iletimden sonra çözümü işleme koyarak, sorunu çözmüş olur.

Türkiye Bankalar Birliğinin Resmi İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ!

Hakem Heyeti Başvuru Formu için TIKLAYINIZ!

Scroll to Top